reklama

Amanci II Rzeczpospolitej

Franciszek Brodniewicz, Aleksander Żabczyński, Adam Brodzisz, Zbigniew Rakowiecki, Witold Zacharewicz... To do nich wzdychały wielbicielki przedwojennego kina i z zazdrością patrzyły na ich filmowe partnerki, marząc, by pewnego dnia znaleźć się na ich miejscu.

Amanci filmowi II Rzeczypospolitej doskonale wiedzieli, jak kreować swój wizerunek, aby stale pojawiać się na łamach prasy i cieszyć się nieustannym zainteresowaniem publiczności. Wybuch II wojny światowej przerwał ich błyskotliwe kariery, lecz pamięć o nich pozostała żywa, a filmy z ich udziałem nadal cieszą się sporym zainteresowaniem.

Kim byli aktorzy przedwojennego kina? W jakich okolicznościach pojawili się na wielkim ekranie? Czy prywatnie byli równie czarujący jak w filmach, w których grali? Jak potoczyły się ich powojenne losy?

Na podstawie dokumentów, wywiadów prasowych i wspomnień Marek Teler przypomina życiorysy piętnastu przedwojennych elegantów, którzy zawojowali świat filmu. Opisuje zarówno tych występujących na ekranie przez wiele lat, jak i tych, którym wybuch II wojny światowej nie pozwolił w pełni rozwinąć skrzydeł. I jak to zwykle bywa, okazuje się, że najciekawszy scenariusz napisało im prawdziwe życie.

Informacje dodatkowe o Amanci II Rzeczpospolitej:

Amanci II Rzeczpospolitej - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-01-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Byli znani i uwielbiani przez rzesze wielbicielek. Wielu ludzi uważało, że ich życie to bajka. Jednak świat, w którym żyli skończył się wraz z wybuchem wojny. Wielu z nich zagrało wtedy najważniejszą rolę swojego życia. Wśród bohaterów, których sylwetki mogliśmy tym razem poznać znaleźli się m.in. Kazimierz Junosza-Stępowski, Franciszek Brodniewicz, Andrzej Karewicz, Aleksander Żabczyński, Jerzy Marr, Mieczysław Cybulski, Adam Brodzisz, Zbigniew Staniewicz, Leszek Pośpiełowski, Włodzimierz Łoziński, Zbigniew Rakowiecki i Witold Zacharewicz.
W czasach międzywojennych byli znani i uwielbiani. Ich błyskotliwe kariery przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Potem nastały czasy komunizmu i nie było powrotu do tego, co było wcześniej... Do czasów obecnych w świadomości zbiorowej przetrwała pamięć o niewielu przedwojennych celebrytach. Na szczęście na rynku wydawniczym mamy coraz więcej książek, które przywołują biografie osób będących na pierwszych stronach gazet w przeddzień drugiej wojny światowej. Do książek należących do tej kategorii należy m.in. książka Amanci II Rzeczypospolitej. Różne były losy przedstawionych bohaterów. Jednak wszyscy zasługują by przywrócić pamięć o nich. Wszak odcisnęli swe piętno na polskiej kinematografii. Ich życiorysy to gotowy materiał na scenariusz filmowy.
Autor książki Amanci II Rzeczypospolitej nie ma lekkiego stylu pisarskiego, przez co treść wydaje się nieco toporna. Jednak dzięki niej możemy się sporo dowiedzieć o danych przedwojennych aktorach, filmach, w których grali i środowisku aktorskim. Nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Pozwoliła mi poszerzyć swoją wiedzę o II PR a w szczególności z zakresu dzieciny, która była przeze mnie nieco zaniedbana a mianowicie kinematografii.

Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia
Marek Teler0
Okładka ksiązki - Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia

Konkursy piękności odbywały się już w czasach starożytnych, lecz międzynarodową popularność zdobyły dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. To właśnie...

Fałszywi arystokraci. Samozwańcy, intryganci, manipulatorzy
Marek Teler0
Okładka ksiązki - Fałszywi arystokraci. Samozwańcy, intryganci, manipulatorzy

Jak daleko można się posunąć, aby spełnić marzenia i zaspokoić ambicje? Chęć wybicia się ponad przeciętność towarzyszy człowiekowi od zawsze, a na przestrzeni...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski