Amanci II Rzeczpospolitej

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Franciszek Brodniewicz, Aleksander Żabczyński, Adam Brodzisz, Zbigniew Rakowiecki, Witold Zacharewicz... To do nich wzdychały wielbicielki przedwojennego kina i z zazdrością patrzyły na ich filmowe partnerki, marząc, by pewnego dnia znaleźć się na ich miejscu.

Amanci filmowi II Rzeczypospolitej doskonale wiedzieli, jak kreować swój wizerunek, aby stale pojawiać się na łamach prasy i cieszyć się nieustannym zainteresowaniem publiczności. Wybuch II wojny światowej przerwał ich błyskotliwe kariery, lecz pamięć o nich pozostała żywa, a filmy z ich udziałem nadal cieszą się sporym zainteresowaniem.

Kim byli aktorzy przedwojennego kina? W jakich okolicznościach pojawili się na wielkim ekranie? Czy prywatnie byli równie czarujący jak w filmach, w których grali? Jak potoczyły się ich powojenne losy?

 

Na podstawie dokumentów, wywiadów prasowych i wspomnień Marek Teler przypomina życiorysy piętnastu przedwojennych elegantów, którzy zawojowali świat filmu. Opisuje zarówno tych występujących na ekranie przez wiele lat, jak i tych, którym wybuch II wojny światowej nie pozwolił w pełni rozwinąć skrzydeł. I jak to zwykle bywa, okazuje się, że najciekawszy scenariusz napisało im prawdziwe życie.

Informacje dodatkowe o Amanci II Rzeczpospolitej:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2022-11-23
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311166837
Liczba stron: 300
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Amanci II Rzeczpospolitej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Amanci II Rzeczpospolitej - opinie o książce

Powroty do poznanej wcześniej twórczości Pana Marka Telera wzbudza zaciekawienie ze względu na to, że opisuje historyczną tematykę, w której można się zatrzymać nieco dłużej i przyglądnąć bliżej, jak żyli amanci dwudziestolecia międzywojennego, o czym marzyli, czy byli spełnieni zawodowo, co sprawiało im najwięcej radości, jak wypełniali wolny czas, jak byli postrzegani przez rodzinę, w jakich okolicznościach czuli, że nie do końca czują się komfortowo, czy potrafili, dzielnie przetrwać nie zawsze łatwe chwile zawodowe tego dowiemy się z książki pt.''Amanci II Rzeczypospolitej''.

Należy zaznaczyć to, że Pan Marek Teler potrafi dotrzeć do nie zawsze dostępnych archiwalnych materiałów źródłowych, na podstawie których dokładnie analizuje, co się kiedyś wydarzyło, kiedy to opisywani przez niego główni bohaterowie tworzyli artystyczny świat.

Amanci, którzy wykreowali, własny styl artystyczny mieli w sobie ikrę do działania niebędącą dla nich koniecznie właściwą.

Będziemy świadkami wydarzeń scenicznych, teatralnych, kinowych i prywatnych amantów, dla których praca jest ucieczką od codziennych problemów nie zawsze ich dotyczących bezpośrednio.

Autor podzielił amantów na trzy grupy: amanci dojrzali, amanci klasyczni, amanci nowocześni.

Uważam, że został pomysłowo skonstruowany podział amantów, gdyż dowiemy się, kiedy zyskali największą popularność i w jakich rodzajach gatunkowych filmach oni grali.

Należy podkreślić to, że przedstawione biograficzne dwunastu amantów II Rzeczypospolitej wywoła miłe wspomnienie, o ile widz zapamiętał filmy z ich udziałem, łzę wzruszenia, a zamieszczone ich fotografie przypomną, jak wyglądali w młodości i w czasie wykonywanej zawodowej artystycznej pracy.

Pan Marek Teler od przedstawionej pierwszej biografii z grupy amantów dojrzałych Pana Kazimierza Junosza-Stępowskiego aż po ostatniego amanta nowoczesnego Pana Witolda Zacharewicza potrafi idealnie odkrywać na nowo głębię artystyczną, która na zawsze została zawarta jedynie w życiu zawodowym, a nie posiadamy wiedzy prywatnej o amantach II Rzeczypospolitej, a dzięki niemu poznamy je na nowo.

Warto przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-01-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Byli znani i uwielbiani przez rzesze wielbicielek. Wielu ludzi uważało, że ich życie to bajka. Jednak świat, w którym żyli skończył się wraz z wybuchem wojny. Wielu z nich zagrało wtedy najważniejszą rolę swojego życia. Wśród bohaterów, których sylwetki mogliśmy tym razem poznać znaleźli się m.in. Kazimierz Junosza-Stępowski, Franciszek Brodniewicz, Andrzej Karewicz, Aleksander Żabczyński, Jerzy Marr, Mieczysław Cybulski, Adam Brodzisz, Zbigniew Staniewicz, Leszek Pośpiełowski, Włodzimierz Łoziński, Zbigniew Rakowiecki i Witold Zacharewicz.
W czasach międzywojennych byli znani i uwielbiani. Ich błyskotliwe kariery przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Potem nastały czasy komunizmu i nie było powrotu do tego, co było wcześniej... Do czasów obecnych w świadomości zbiorowej przetrwała pamięć o niewielu przedwojennych celebrytach. Na szczęście na rynku wydawniczym mamy coraz więcej książek, które przywołują biografie osób będących na pierwszych stronach gazet w przeddzień drugiej wojny światowej. Do książek należących do tej kategorii należy m.in. książka Amanci II Rzeczypospolitej. Różne były losy przedstawionych bohaterów. Jednak wszyscy zasługują by przywrócić pamięć o nich. Wszak odcisnęli swe piętno na polskiej kinematografii. Ich życiorysy to gotowy materiał na scenariusz filmowy.
Autor książki Amanci II Rzeczypospolitej nie ma lekkiego stylu pisarskiego, przez co treść wydaje się nieco toporna. Jednak dzięki niej możemy się sporo dowiedzieć o danych przedwojennych aktorach, filmach, w których grali i środowisku aktorskim. Nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Pozwoliła mi poszerzyć swoją wiedzę o II PR a w szczególności z zakresu dzieciny, która była przeze mnie nieco zaniedbana a mianowicie kinematografii. 

Link do opinii
Inne książki autora
Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia
Marek Teler0
Okładka ksiązki - Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia

Konkursy piękności odbywały się już w czasach starożytnych, lecz międzynarodową popularność zdobyły dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. To właśnie...

Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej
Marek Teler0
Okładka ksiązki - Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej

Marek Teler w oparciu o nieznane źródła odkrywa tajemnice przedwojennych gwiazd kina i estrady. Błyskotliwe kariery wielu z nich legły w gruzach wraz z...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy