Fałszywi arystokraci. Samozwańcy, intryganci, manipulatorzy

Ocena: 6 (1 głosów)

Jak daleko można się posunąć, aby spełnić marzenia i zaspokoić ambicje?

Chęć wybicia się ponad przeciętność towarzyszy człowiekowi od zawsze, a na przestrzeni wieków wielu ludzi fałszowało swoje rodowody, by wejść w szeregi arystokracji. Podawali się oni za cudownie ocalonych władców lub członków rodzin królewskich, chwalili fałszywymi koneksjami czy po prostu kupowali arystokratyczne tytuły. Czasem byli jedynie niegroźnymi mitomanami, czasem jednak mieli ogromny wpływ na bieg historii.

Fałszywi arystokraci przybliżają burzliwe losy ludzi, którzy budowali na nowo swe życiorysy, by wejść do niedostępnego dla nich świata. Marek Teler przedstawia, jak tworzyli oni swoje wizerunki, co w ich wypowiedziach było prawdą, a co fikcją, i dlaczego na ich opowieści nabierali się nawet wielcy arystokraci. Niektórzy z nich zabrali swoje tajemnice do grobu i do dziś nie wiadomo, kim byli naprawdę...

Bohaterami książki są samozwańcy, którzy wywoływali skandale na europejskich dworach, a także przedstawiciele kina, którzy z powodzeniem wcielali się w role arystokratów w prawdziwym życiu. To nie tylko opowieść o nietuzinkowych postaciach polskiej i światowej historii, ale też o tym, jak daleko można się posunąć, aby spełnić swoje marzenia i zaspokoić wygórowane ambicje.

Informacje dodatkowe o Fałszywi arystokraci. Samozwańcy, intryganci, manipulatorzy:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2023-04-11
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788381886956
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Fałszywi arystokraci. Samozwańcy, intryganci, manipulatorzy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Fałszywi arystokraci. Samozwańcy, intryganci, manipulatorzy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-04-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Ludzie już od zarania dziejów starali się wybić ponad przeciętność a na przestrzeni wieków znaleźli się śmiałkowie, którzy bez skrupułów starali się fałszować swoje pochodzenie. Podawali się za cudownie ocalonych członków rodzin królewskich m.in. Władysława Warneńczyka czy córki ostatniego cara Rosji lub arystokratów, chwalili się nieistniejącymi koneksjami i bezczelnie kupowali tytuły. Jedni byli niegroźnymi mitomanami, ale niektórzy kłamcy mieli spory wpływ na bieg historii.  
Wielu ludzi uważa, że kłamstwo i manipulacje to złoty środek do osiągnięcia jakiegoś celu między innymi korzyści majątkowych albo uzyskania pozycji społecznej, która im się nie należy. To była główna siła napędowa działań bohaterów, których można poznać w Fałszywych arystokratach.
Każdy z przedstawionych bohaterów starał się przekonać innych ludzi o swoim wyjątkowym pochodzeniu. Niektórym ta sztuka udawała się przez dłuższy czas. Co najdziwniejsze w kłamstwa uwierzyło wiele ważnych osobistości. A co najstraszniejsze niektórzy oszuści w końcu sami uwierzyli w swoje łgarstwa. Niektórzy odegrali sporą rolę w historii, dlatego zapewne nie raz o nich słyszeliśmy. Z innymi spotkaliśmy się po raz pierwszy. Autor w ciekawy i lekki sposób przedstawił czytelnikom kłamców, którzy pragnęli być uznawani za kogoś, kim nie byli. Nie przynudzał ani nie stosował niepotrzebnych dygresji, ale skupił się na tym, co powinno być najważniejsze. Warto też zaznaczyć, że starał się być obiektywny. I za to cenię tę książkę.
Fałszywi arystokraci to naprawdę interesująca i wartościowa pozycja książkowa, którą przeczytałam z największą przyjemnością. 

Link do opinii
Inne książki autora
Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek
Marek Teler0
Okładka ksiązki - Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek

Za drzwiami alkowy, czyli fakty i mity o romansach polskich królów. Czy Zygmunt II August faktycznie zmarł bezpotomnie? Czy Henryk...

Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia
Marek Teler0
Okładka ksiązki - Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia

Konkursy piękności odbywały się już w czasach starożytnych, lecz międzynarodową popularność zdobyły dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. To właśnie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy