reklama

Algorytm Ady

W jaki sposób córka Lorda Byrona stworzyła podwaliny współczesnej informatyki.

Gdyby dwa wieki temu pomysł Ady Lovelace został uznany za genialne odkrycie, a nie szaleńczy wymysł kobiety, era komputerów mogłaby się rozpocząć już wtedy.

W XIX-wiecznej Anglii, w cieniu skandalu wokół kazirodczego związku lorda Byrona, rozwija się niebywały talent jego córki. W czasach, w których przywilej edukacji nie przysługuje kobietom, nikt się nie spodziewa, że odkrycie Ady może zmienić świat.

Napisany przez nią algorytm to nic innego jak pierwszy program komputerowy. Dlaczego nie zyskał wówczas zasłużonego rozgłosu? Czy przyjaźń Ady Lovelace i Charlesa Babbage’a, u boku którego rozwija swoje zainteresowania, zostanie wystawiona na próbę?

„Algorytm Ady” to inspirująca historia nieprzeciętnie inteligentnej i ambitnej kobiety, która musi się zmierzyć ze światem nauki zdominowanym przez mężczyzn.

Informacje dodatkowe o Algorytm Ady:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-01-29
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-5662-0

Tagi: biografie

Kup książkę Algorytm Ady

Algorytm Ady - opinie o książce

"Co do zasady jedyny model zakładał wyjście za mąż, rodzenie dzieci i poświęcanie się dla małżonka".

Przyznam, że nie miałam pojęcia o tym, iż George Gordon Byron, czyli autor doskonale znanej mi powieści poetyckiej pt. "Giaur", miał taką córkę. Kobietę, która niestety urodziła się o kilkadziesiąt lat za wcześnie. Kobietę, która jak nikt rozumiała i czuła połączenie naszego, materialistycznego świata z zupełnie abstrakcyjną królową nauk, czyli z matematyką. Postać córki Lorda Byrona ze swoim niedocenionym geniuszem winna z pewnością zostać poznana przez jak najszerszą liczbę czytelników.

James Essinger to pisarz, redaktor, agent literacki i wydawca, zajmujący się projektami public relations. Autor książek i powieści non-fiction, piszący także jako ghostwriter. Studiował w Lincoln College, posiada magistra języka angielskiego i literatury z Oxford University. Uprawia dziennikarstwo, pisze także sporadycznie opowiadania i tworzy poezję.

"Algorytm Ady" to biografia Ady Lovelace, jedynej, prawowitej córki słynnego na cały świat Lorda Byrona. Książka ukazuje dzieciństwo kobiety, jej skomplikowane relacje z matką, przyjaźń z naukowcem Charlesem Babbage, ale przede wszystkim wielki geniusz, który niestety w świecie XIX-wiecznej Anglii, nie miał szansy zaistnieć.

Jakże fascynująca to była podróż w przeszłość, do czasów wiktoriańskiej Anglii, w której nieprzeciętna inteligencja córki Lorda Byrona dość mocno musiała zderzyć się z ówczesnym światem zdominowanym w pełni przez mężczyzn. James Essinger ukazując historię życia i śmierci Ady Lovelace, przybliżył czytelnikom granice, których żyjąca w tamtych czasach kobieta, nie była w stanie przekroczyć. Nawet jeśli była córką wybitnego literata, nawet jeśli była poważana przez środowisko i nawet jeśli los obdarował ją wielkim geniuszem. Życiorys prekursorki współczesnej informatyki jest więc w swej istocie równie fascynujący, co przygnębiający, gdyż patrząc z perspektywy współczesnego czytelnika, trudno uwierzyć, że umysłowa ciemnota wygrała z nauką i postępem.

Postać Ady Lovelace, którą James Essinger nam przybliża to kreacja nietuzinkowa. Postać, która z pewnością wyprzedzała czasy, w jakich przyszło jej żyć. Na kartach tej biografii odkryć można w pełni jej geniusz, jej nie dającą się opisać wyobraźnię, a także poczuć podziw dotyczący jej pragnienia kształcenia się i rozwijania swojego umysłu. Tym bardziej, że przecież córka Byrona, bezbłędnie wykonywała  role, jakie narzucało jej ówczesne społeczeństwo z wyższych sfer – była bowiem oddaną żoną i matką trójki dzieci.

Warto i trzeba podkreślić, że książka ta w dużej mierze składa się z przytaczanych listów, jakie Ada wymienia ze swoim przyjacielem naukowcem. I właśnie w tej płaszczyźnie odnaleźć można ducha jej genialnego umysłu. Warstwa epistolarna jest bardzo znacząca, gdyż żaden, nawet najlepszy opis autora biografii, nie odda emocji i palety uczuć, jakie pojawiały się w życiu bohaterki. Do tego wszystkiego w publikacji odnaleźć można także sporo odniesień do ówczesnej kondycji angielskiej elity, a także anegdot i plotek z życia wyższych sfer, w jakich Ada się obracała. To taki smakowity kąsek dla fanów literatury.

Maszyna Analityczna miała szansę stać się prakomputerem, ale niestety pierwszy w dziejach algorytm Ady Lovelace nie został doceniony. Kto wie, jak wyglądałoby dzisiaj nasze życie, gdyby ta historia potoczyła się inaczej. "Algorytm Ady" to pasjonująca książka o pasji właśnie, o dążeniu do wyznaczonego sobie celu, ale także to historia o pokonywaniu własnych słabości. Warto poznać Adę i jej krótkie, ale jakże fascynujące życie.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski