Książka jest przeznaczona dla informatyków, w szczególności dla programistów i projektantów oprogramowania systemów wbudowanych. Celem podręcznika jest przedstawienie głównych konstrukcji Ady 95 i ukazanie związanych z nimi koncepcji tworzenia oprogramowania.
Dalsza część rozdziału jest krótkim przeglądem konstrukcji języka. W szczególności, zwraca się uwagę na te elementy Ady 95, których nie zawierała Ada 83. Część ta, przy pierwszym czytaniu, może być pominięta; można do niej wrócić, jako do pewnego podsumowania, po przestudiowaniu podręcznika.
Układ podręcznika jest warstwowy. Pierwszą, podstawową warstwę wyznaczają rozdziały 2-10, które przedstawiają sekwencyjną część języka. Znajomość tej części języka wystarcza do tradycyjnego programowania strukturalnego.
Rozdział 11 wyznacza warstwę sekwencyjnego programowania obiektowego, a rozdział 12 - warstwę programowania współbieżnego. Rozdział 13, zawierający kilka przykładowych programów, jest pewnego rodzaju podsumowaniem wcześniejszych rozdziałów. Następne warstwy odnoszące się do programowania systemowego, systemów czasu rzeczywistego i programowania rozproszonego opisują odpowiednio rozdziały 14, 15 i 16.
Rozdział 17 jest poświęcony omówieniu standardowych i przeglądowi specjalistycznych bibliotek Ady 95.
Ostatni rozdział 18 nie dotyczy języka lecz środowiska programistycznego ObjectAda. Jest to jedno z pierwszych profesjonalnych środowisk implementujących jądro i aneksy A-D normy języka.
Jednostki leksykalne Typy Deklaracje i wyrażenia Instrukcje Podprogramy Wyjątki Typy wskaźnikowe Pakiety Struktura programów Mechanizmy programowania obiektowego Zadania i obiekty chronione Przykładowe programy Mechanizmy programowania systemowego Mechanizmy programowania systemów czasu rzeczywistego Mechanizmy programowania systemów rozproszonych Biblioteki standardowe i specjalizowane środowisko programistyczne ObjectAda Słowniczek terminów Składnia języka Atrybuty Pragmy
Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 1998-03-13
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 372
Chcę przeczytać,