W obozie Az-Zatari, w mieszkalnych kontenerach na skraju pustyni, żyje ponad 150 tysięcy syryjskich uchodźców i uchodźczyń. W tych trudnych warunkach trzy przedsiębiorcze kobiety, stawiając czoła przeszłości, dążą do realizacji swoich pasji i spełnienia marzeń. Jasmina zakłada studio urody i salon ślubny, Asma prowadzi edukację czytelniczą dla dzieci, a Malak, młoda artystka, ozdabia mury obozu kolorowymi malunkami. Narracja, dopełniona pracami Malak i poezją Asmy, wykracza poza opowieść o Az-Zatari, by zgłębić zjawisko uchodźczej przedsiębiorczości na całym świecie.
Autor udowadnia, że prowadzenie własnego biznesu stanowi kluczowy element wzmacniania poczucia godności i wychodzenia z roli ofiary. Jednocześnie podkreśla istotną wartość ekonomiczną i kulturową, którą osoby uchodźcze wnoszą do swoich nowych społeczności.
25 milionów iskier to wzruszający hołd dla ludzkiej wytrwałości i determinacji, wezwanie do wzajemnego zrozumienia i szacunku ponad podziałami. W tym głęboko humanistycznym reportażu Hanna pokazuje nam, że warto wzniecać iskierki nadziei, nawet gdy świat wydaje się pogrążony w ciemności.
Osoby uchodźcze, nie tylko w drodze, ale też w obozach, to od lat moi najważniejsi nauczyciele życia. Pokazują mi, jak przejść przez tragedie i ból, przekuwając je w nadzieję. Wzorem Asmy, Malak i Jasminy - kobiet odważnych, silnych i pomysłowych. Książka 25 milionów iskier skłania do refleksji nad niedocenianiem i wykluczaniem uchodźców oraz uchodźczyń na całym świecie, uświadamiając, że wsparcie, na przykład kredyt czy inkubatory biznesu, może odmienić ich - i nasze - życie.
Anna Alboth, dziennikarka, aktywistka, ekspertka od migracji
Autor kreśli niezwykłą opowieść o odwadze i determinacji w największym obozie dla syryjskich uchodźców na świecie. Mieszkańcom Az-Zatari brakuje żywności i pieniędzy, ale nie siły ducha, która pozwala trzem bohaterkom rozpocząć życie od nowa. I to na własnych warunkach.
Marta Zdzieborska, dziennikarka ,,Press", stała współpracowniczka ,,Tygodnika Powszechnego"
Historie trzech przedsiębiorczych kobiet, wraz z innymi opowieściami o ludziach z różnych zakątków Ziemi, ukazują niezłomność osób uchodźczych - a szczególnie uchodźczyń - i ich moc uzdrawiania społeczności na całym świecie, przewodzenia im i sprzyjania ich postępowi... Gdyby tylko ten świat zechciał je dostrzegać, słuchać i odpowiednio w nie inwestować.
Leymah Gbowee laureatka Pokojowej Nagrody Nobla
Ta książka nauczyła mnie, że gdy nie masz nic do stracenia, to wtedy właśnie otwierasz drzwi do swojej najlepszej przyszłości. Trzy Syryjki z obozu Az-Zatari udowodniły to nam wszystkim. Czyta się jednym tchem! Gorąco polecam!
Małgorzata Olasińska-Chart dyrektorka Programu Pomocy Humanitarnej, Polska Misja Medyczna
Andrew Leon Hanna, nagradzany przedsiębiorca, prawnik, autor i wykładowca. Jest inicjatorem wdrażanych na uniwersytetach Stanforda i Harvarda przedsięwzięć społecznych Mona i DreamxAmerica. Ich celem jest docenianie zajmujących się przedsiębiorczością osób uchodźczych, imigrantów oraz kobiet i wspieranie ich działalności na całym świecie. Hanna wykłada również na University of Chicago Booth School of Business. Ukończył z wyróżnieniem Stanford Graduate School of Business, Harvard Law School i Duke University oraz znalazł się na liście ,,30 przed 30" magazynu ,,Forbes". Książkowy debiut Hanny, 25 milionów iskier, został obwołany najlepszą książką roku przez ,,Financial Times" i otrzymał prestiżową londyńską nagrodę Bracken Bower Prize. Autor znaczną część środków uzyskanych ze sprzedaży niniejszej książki przeznacza na wsparcie uchodźców i uchodźczyń podejmujących własną działalność gospodarczą oraz na ogólne cele uchodźcze w Az-Zatari i innych zakątkach świata.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2024-09-12
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN:
Liczba stron: 224
Tytuł oryginału: 25 Million Sparks: The Untold Story of Refugee Entrepreneurs