25 lat niewinności

Ocena: 5.13 (8 głosów)
Inne wydania:

Historia Tomasza Komendy. Szokująca opowieść o największej aferze w wymiarze sprawiedliwości wolnej Polski.

Pierwsza szczera i wzruszająca rozmowa z Tomaszem Komendą. O tym, jak silnym trzeba być, by wytrzymać wyroki mediów, piekło polskiego więzienia, walkę o wolność i dobre imię.
Poznaj kulisy procesu Tomasza Komendy, w wyniku którego odebrano mu osiemnaście lat życia. Pierwszy raz ujawniamy skandaliczne dokumenty, absurdalne zeznania świadków, nieporadne akty oskarżenia, których ofiarą padł niewinny chłopak z Wrocławia.
To historia człowieka, który nie poddał się w walce z bezdusznym aparatem państwa. Stawił czoła systemowi, wobec którego przeciętny obywatel pozostaje bez szans.
Ujawniamy tajemnice, które miały nie ujrzeć światła dziennego. Dowiedz się, kto i jak rozbił prokuratorsko-sądowy układ. Przekonaj się, kto dotarł do prawdy o tragedii niesłusznie skazanego za gwałt i morderstwo człowieka.

Ta książka pozwala spojrzeć na sprawę z innej perspektywy, niż dotąd mieliśmy okazję. Jest nie tylko zapisem cierpienia niewinnego człowieka, ale i najlepszym dowodem w sprawie Tomasza Komendy. Pokazuje, jak kruche jest prawo w obliczu ludzkich zaniedbań.
Prof. Zbigniew Ćwiąkalski

Grzegorz Głuszak - Z dziennikarstwem związany od 20 lat. Siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press, wyróżniony na festiwalu Camera Obscura. Ulubiona tematyka – przestępczość zorganizowana i meandry polskiego wymiaru sprawiedliwości. Autor reportażu o Tomaszu Komendzie oraz pierwszy dziennikarz, który uwierzył, że w więzieniu siedzi niewinny człowiek.

Informacje dodatkowe o 25 lat niewinności:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-09-13
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-4871-7
Liczba stron: 320

więcej

Kup książkę 25 lat niewinności

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

25 lat niewinności - opinie o książce

'Gdzie zaczyna się tajemnica, kończy sprawiedliwość'.

Przywołany cytat dobrze oddaje istotę sprawy Tomasza Komendy, człowieka niesłusznie oskarżonego o zgwałcenie i zamordowanie piętnastoletniej Małgosi z Miłoszyc na Dolnym Śląsku. Na podstawie poruszającego reportażu Grzegorza Głuszaka 25 lat Niewinności. Sprawa Tomasza Komendy, powstał film w reżyserii Jana Holubka. We wcześniejszym wpisie, wspominałam o tej produkcji.

Na bohatera recenzowanej publikacji wydano już wyrok, politycy nie przebierali w słowach, nazywając go zbirem, degeneratem. Choć niezborność policji była ewidentna. Podczas lektury tej wstrząsającej książki, przypomniały mi się słowa Ernesta Hemingwaya, że: Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać. Chcę wierzyć, że tak jest w przypadku pana Tomasza.

Reportaż Grzegorza Głuszaka ma kilka słabych punktów: autor dominuje, narracja bywa chaotyczna i niespójna. Występują liczne powtórzenia, wciąż przytacza te same wątki. Pojawiają się przeinaczenia w nazewnictwie jednostki penitencjarnej. Zakład Karny we Wrocławiu mieści się przy ulicy Kleczkowskiej, a nie Klęczkowskiej, jak podaje publicysta. Warto to poprawić, gdyż błąd przewija się przez całą treść. 

Niemniej jednak dziennikarzowi udało się uchwycić wszystko, co najważniejsze: szokujące niechlujstwo wymiaru sprawiedliwości, szukanie sprawcy na siłę. Głuszak nadmienia też o fałszywych zeznaniach niektórych osób, za które nikt nie poniósł odpowiedzialności karnej. Najbardziej jednak przejmująca jest rozmowa z Komendą, który wspomina o najgorszych momentach w więzieniu. Wiemy przecież, jaki jest los osób skazanych za przestępstwa seksualne. Mamy mnóstwo pytań: o humanitaryzm, o to jak łatwo osądzić drugiego człowieka, o granicę wytrzymałości psychicznej.

6540 dni Tomasza Komendy w izolacji.

25 lat Niewinności... jest lekturą przeznaczoną dla osób o mocnych nerwach, ponieważ Grzegorzowi Głuszakowi nie do końca udało się ominąć drastycznych momentów.

Ostatecznie zwyciężyła prawda i sprawiedliwość, które przyszły po osiemnastu latach. Ale przyszły.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2023-12-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Książka oparta na faktach, dokumentach i przesłuchaniach. Dobrze przygotowany materiał o Tomku Komendzie, który stał się kozłem ofiarnym w machinie. Opisana historia nie miała prawa się zdarzyć, a jednak mimo alibi, mimo niejednoznacznych dowodach, jednak się zdarzyła. Zabrano Tomkowi najlepsze lata życia. "W pierdlu są myszy, szczury i karaluchy i one mają większe prawa niż ktoś taki jak on, skazany za pedofilię i morderstwo dziecka." Książka pełna emocji, jedynie do czego mogę się przyczepić, to powtórzenia opisów.

Link do opinii
Avatar użytkownika - angelikalisiecka
angelikalisiecka
Przeczytane:2020-03-13, Ocena: 6, Przeczytałem,

Historia Tomasza Komendy będzie żyła wiecznie nigdy o niej nie zapomnimy kto tego nie przeżył nie jest w stanie sobie wyobrazić nawet jednej godziny spedzonej  w zakładzie karnym piękna książka o silnym człowieku który nigdy nie powinien się znaleźć w takim.miejscu za kogos za niewinność każdy ja powinien przeczytać wyciągnąć wnioski iż wypowiedziane słowa mogą zadecydować o czyimś życiu odebrać godność i zabrać wolność 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Lilia
Lilia
Przeczytane:2020-03-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

Historia Tomasza Komendy Będzie żyła w nas wiecznie nigdy o niej nie zapomnimy to co przeżył nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić piękna książka o silnym człowieku który nigdy nie powinien się znaleźć w takim.miejscu za kogoś za niewinność każdy ja powinien przeczytać wyciągnąć wnioski że wypowiedziane słowa mogą zadecydować i odebrać komuś godność wolność a także pozbawić go życia ponieważ 18 lat to co jego mlodosc 

Link do opinii
Avatar użytkownika - MaryAnn
MaryAnn
Przeczytane:2023-02-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Literatura faktu, reportaże.,
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy