1000 słów

Ocena: 5 (1 głosów)

Po bestsellerowych ,,500 zdaniach" czas na ,,1000 słów", a więc opus magnum najpopularniejszego językowego autorytetu Polaków. 

W błyskotliwych, a jednocześnie odkrywczych i głębokich felietonach Jerzy Bralczyk przedstawia najbardziej niezwykłe, najwięcej znaczące i najważniejsze słowa, których używamy na co dzień i od święta. Tropi zmieniające się znaczenia wyrazów i zaskakujące powroty słów - wydawałoby się - skazanych na zapomnienie. Obok słów wielkich, które każą stawać na baczność, będą też słowa-perełki, które swoim brzmieniem, historią, znaczeniem, emocjonalnym tłem budzą zdumienie i radość z ich ponownego odkrycia. 

Redaktorem książki jest Michał Ogórek, który tworzy niezwykłą strukturę ,,1000 słów" - książka ta dzięki niemu będzie czymś znacznie więcej niż zbiorem felietonów. ,,Bralczykowe" opowieści o słowach w wersji Ogórka układają się w opowieść nie tylko o metamorfozach polszczyzny, ale również przemianach naszej obyczajowości, kultury, polityki. Książka na każdą półkę. 

,,Mądrej głowie dość dwie słowie" - mówi znane polskie powiedzenie. Jakie to dwa słowa wystarczą za wszystkie inne? ,,Profesor Bralczyk". Za ,,profesorem Bralczykiem" kryją się wszystkie polskie słowa i dzięki nim rozumiemy je wszystkie. 

Czy można wyobrazić sobie dwa słowa o większym w języku zastosowaniu?

Michał Ogórek

Informacje dodatkowe o 1000 słów:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-09-26
Kategoria: Inne
ISBN: 9788368251562
Liczba stron: 704

więcej

Kup książkę 1000 słów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

1000 słów - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-03-10,

MIĘDZY SŁOWAMI, CZYLI O CZYM MÓWIĄ… SŁOWA

Jerzy Bralczyk to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych i popularnych autorytetów językowych. Duża w tym zasługa faktu, że swoje opowieści o słowach, naszej mowie i zawiązanych z nią aspektach przedstawia w sposób daleki od akademickiej suchości. Wręcz przeciwnie, swoimi felietonami potrafi nie tylko zaciekawić, ale przede wszystkim autentycznie wciągnąć, co doskonale widać po „1000 słów”, nie przypadkiem określanym mianem opus magnum autora.

Słowa. Używamy ich na co dzień. Wypowiadamy je, słuchamy ich, czytamy, zapisujemy. Nawet w dobie stawiającej na odbiór wizualny nie zanikła ich funkcja, choć niestety coraz mocniej zatracamy językowy indywidualizm zabijany „światowymi” (głównie angielskimi) naleciałościami i niemal zerowym przykładaniem się młodych ludzi do ortografii czy jakichkolwiek, choćby i podstawowych zasad – wystarczy rozejrzeć się w Internecie, by się o tym przekonać. W takim świecie i w takich czasach potrzeba jest autorytetów pokroju Bralczyka, które nie tylko wyjaśnią nam to i owo o słowach, ale opowiedzą ich historię, przedstawia miejsce i rzeczy, o jakich nie mieliśmy najmniejszego pojęcia, choć owych wyrazów używamy na co dzień. Wraca przy tym do słów nieco już zapomnianych, zagłębia się w nie i wciąga nas w świat, do którego szkoła potrafiła tak bardzo zniechęcić, przywracając w nas, a może raczej budząc, fascynację tym, co wydawało się wcale fascynujące nie być.

Siłą „1000 słów” jest to, że Jerzy Bralczyk o słowach opowiada jak o ludziach. Snuje opowieści o ich losach, prezentuje znaczenie. Jednocześnie robi to w sposób profesjonalny, nie zapominając o odpowiednim dla jego pozycji i wykształcenia słownictwie. Dlatego też niniejsza publikacja spodoba się zarówno laikom, którzy chcieliby odkryć słowa i zwroty - na nowo to, czy po raz pierwszy – a także tych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę w tym temacie.

Już sam podział na kategorie brzmi ciekawie. Mamy tu w końcu Słowa obiecujące, Słowa niepokojące, Słowa, którym na nas nie zależy, Słowa stwarzające świat, Słowa, które znaczą coraz więcej, Słowa milowe, Słowa podrzutki, Słowa swojskie, Jeszcze nie słowa. Co się za nimi kryje? praktycznie wszystko. mamy wyrazy pikantne, jak Seks, współczesne typu Briefing, rzadko używane, jak Sekować, swojskie pokroju Disco Polo czy zwyczajne, jak Ba! oraz Ci. 1000 słów. Dla każdego, dla wszystkich. Do wiedzy i do zabawy.

W skrócie, po prostu znakomita książka dla wszystkich. Wystarczy tylko nieco ochoty, nawet jeśli nie przepada się za tematem, by przekonać jak intrygujące może być coś tak pospolitego, że nawet przestaliśmy zwracać na to uwagę. Dlatego też polecam gorąco.

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/10/03/1000-slow-jerzy-bralczyk/

Link do opinii
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-04-02, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2018, Mam,

Zbiór felietonów profesora Bralczyka zachwyca błyskotliwą i humorystyczną analizą. Mimo poważnego podejścia jest tu dużo zabawy słowem. Autor w charakterystycznym stylu przybliża nam słowa, dając przykład ich użycia, analizując  pochodzenie oraz (co bywa fascynujące) ewolucję na przestrzeni lat. Profesor nie stroni od słów potocznych, slangowych i młodzieżowych. Sporo wnosi redakcja Michała Ogórka, który poukładał felietony według niesamowitego klucza.

Link do opinii
Inne książki autora
W drogę!!!
Jerzy Bralczyk0
Okładka ksiązki - W drogę!!!

 ,,W drogę" to kolejny po ,,Jeść" bogato ilustrowany, tematyczny leksykon profesora Jerzego Bralczyka. Tym razem przedmiotem rozważań autora są słowa...

Jeść!!!, W drogę!!!, Do domu!!!. komplet książek Jerzego Bralczyka w etui
Jerzy Bralczyk0
Okładka ksiązki - Jeść!!!, W drogę!!!, Do domu!!!. komplet książek Jerzego Bralczyka w etui

Komplet trzech przewodników po słowach i ich znaczeniach, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka. Komplet zawiera książki: ,,Jeść!!!" - W pięknie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy