Batalie, bitwy i potyczki, które zmieniały bieg ojczystej historii.
Od przedchrześcijańskiego Wogatisburga do Ghazni w XXI w.
Ponad 100 bitew, ponad 100 map i planów, ponad 700 zdjęć i ilustracji.
Nowatorska książka dr. Krzysztofa Jabłonki pokazuje na mapach procesy historyczne i polityczne, które inne książki tylko starają się opisać. Bez wątpienia niniejszą pozycję śmiało można nazwać „telewizją na papierze". Autor wykazuje proste korelacje pomiędzy podskórnymi procesami, często niewidocznymi dla przeciętnego odbiorcy, a zjawiskami
w skali makro.
Co nazywamy bitwą polską?
1. Gdy bitwa toczona jest przez Polaków i na terytorium polskim. A więc choćby klasyczna Bitwa pod Grunwaldem.
2. Gdy Polacy stanowią część sił sojuszniczych, rozgrywających daną batalię i to poza Polską, np. Bitwa pod Wiedniem czy Bitwa o Monte Cassino.
3. Gdy bitwa nie jest w pełni „polska”, ale uczestniczyli w niej Polacy lub choćby Słowianie: Bitwa na Lechowym Polu w 955 r czy też Bitwa pod Borodino w Rosji czy Temeszwarem
w Banacie, w dzisiejszej Rumunii.
4. Gdy udział Polaków jest znikomy, np. walczyli w obcych mundurach, ale toczyła się na ziemiach polskich i Polska jest gospodarzem pozostałego po niej pola bitwy np. pod Tannenbergiem z sierpnia 1914 r., czy Kunensdorfem/Kunowicami z 1759 r.
Zapis polskich triumfów i wielkich klęsk. Polskie Termopile i wiekopomne zwycięstwa; jak bitwa pod Hodowem, w której 400 husarzy i pancernych oparło się ponad stukrotnie większym siłom tatarskim i Kircholm pod którym Wojsko polsko-litewskie pod dowództwem hetmana polnego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza rozgromiły ponad trzykrotnie liczniejszą armię szwedzką pod dowództwem Karola Sudermańskiego.
Wiktorie ratujące Europę – jak bitwy pod Legnicą, Chocimiem, pod Wiedniem i Bitwa Warszawska, bitwy bratobójcze – jak pod Mątwami w 1666 r i słynne bitwy w cudzej służbie - jak Somosierra. Kanon bitew polskich.
Wydawnictwo: Zona Zero
Data wydania: 2021-04-20
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 464
Język oryginału: polski
Chcę przeczytać,