Dno oka

Ocena: 5 (2 głosów)
"""Po wypisach Wojciecha Nowickiego poczułem się Gargantuą, przeczytałem jedno Dno oka, a połknąłem dwanaście, a może i tysiąc sto dwadzieścia jeden innych książek"". Marek Bieńczyk (ze Wstępu) ""Wojciech Nowicki patrzy na zdjęcia z czułością i stara się je zrozumieć. Wie dużo o fotografii, ale jeszcze więcej przeżywa. Przeżywa, ale nie ulega pokusie milczenia. Z tego delikatnego napięcia między rozległą erudycją a nagle wyrażaną zmysłowością zrodziła się jedna z najlepszych polskich książek o fotografii"". Michał Paweł Markowski ""Tej książki nie napisał intelektualista, który zaraził się fotografią i za pomocą akademickiej aparatury pojęciowej rozkłada nowe hobby na czynniki pierwsze. Wojciech Nowicki pisze o fotografii, a raczej o konkretnych fotografiach, 'od środka', we właściwy wyłącznie dla nich sposób. Rozumie, jak te zdjęcia działają i z czego są zrobione, i dopiero na tym fundamencie buduje całą intelektualną ekwilibrystykę. Takie podejście nie zdarza się często. Super książka"". Kuba Dąbrowski"

Informacje dodatkowe o Dno oka:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2010-03-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7536-183-4
Liczba stron: 184

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Dno oka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dno oka - opinie o książce

Pięknie napisane eseje na temat starych fotografii. A te są punktem wyjścia żeby zastanowić się nie tylko nad upływem czasu i faktem, że po dawnych ludziach zostały tylko te anonimowe, bo często niepodpisane kartoniki, szybki czy negatywy. Stara fotografia może być punktem wyjścia do wielu rozważań: o historii fotografii, o motywach sięgania po aparat, o rozbieżności intencji fotografa i faktycznego odbioru zdjęcia (zwłaszcza po kilkudziesięciu latach widzimy co innego, często sprzecznego z zamierzeniem twórcy), o tym, jak fotografia ukazuje świat dokumentuje go, a jednocześnie potrafi kłamać... i wiele innych tematów. Interesujące są informacje na temat wielkiego polskiego cyklu fotografii " Zapis socjologiczny" autorstwa Zofii Rydet.
Link do opinii
Avatar użytkownika - jolly_roger
jolly_roger
Przeczytane:2013-04-05, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Bardzo ciekawy pomysł na książkę. Autor opisał kilka fotografii sprzed kilkudziesięciu lat, które kiedyś kupił. Są tu fakty, do których dotarł, ale jest też sporo domysłów i wolnej interpretacji. Proza, a jednak poetycka.
Link do opinii
Inne książki autora
Salki
Wojciech Nowicki0
Okładka ksiązki - Salki

Salki to niespieszna podróż w czasie i przestrzeni. Wojciech Nowicki wyłuskuje z przeszłości dzieje swoich kresowych przodków, ich wspomnienia, obawy i...

Cieśniny
Wojciech Nowicki0
Okładka ksiązki - Cieśniny

On - wędrowiec co rusz tracący równowagę. Oni - przodkowie z linii tych, za których decydowały nogi, opętani niewyjaśnionym pragnieniem, by iść przed...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy