Wygraj książkę "Burzliwe lato" - odsłona druga

Start: 2014-07-11 Koniec: 2014-07-15
Wygraj książkę

Nie tak nauczono nas wyobrażać sobie życie w XIII wieku! Zapraszamy do udziału w II etapie naszego konkursu!

 

Średniowiecze to w powszechnej świadomości „mroczne wieki” – czas wojen i niepokojów, w którym nauka i sztuki piękne straciły na znaczeniu, higieną zbytnio się nie przejmowano, a życie toczyło się według nienaruszalnych reguł i jasno wyznaczonych ról. Ale czy to na pewno prawdziwy obraz?

 

Sięgnijcie po książki Jeanne Bourin Sekrety kobiet złotnika i Burzliwe lato i przekonajcie się jak barwny i tętniący życiem był średniowieczny Paryż, że ludzie średniowiecza – dokładnie tak jak my – lubili dobrze zjeść i modnie się ubrać, a kobiety potrafiły żyć na przekór stereotypom i wyznaczonym rolom. Zapraszamy Was również do udziału w specjalnym konkursie, który pozwoli nam odkryć uroki średniowiecza.

 

Udział w konkursie: 

 

Organizowany przez nas wspólnie z Oficyną Literacką Noir sur Blanc konkurs będzie miał kilka odsłon. Co 3-4 dni będziemy prezentować Wam kolejne zadanie. Wówczas należy wziąć udział w specjalnej dyskusji na naszym forumNajciekawsze propozycje w każdym etapie nagrodzimy egzemplarzami Burzliwego lata.

 

Tak jak ogromnie różnorodna była średniowieczna kuchnia (od dań prostych po wyrafinowane połączenia smaków), tak bogata i barwna była średniowieczna moda. Strój był nie tylko ozdobą właściciela (wbrew znanemu przysłowiu), lecz także wskaźnikiem jego pozycji społecznej, rodowego pochodzenia, czy też wykonywanego zawodu (w niektórych okresach i regionach przykładowo suknie koloru żółtego wiązane na krzyż zarezerwowane były dla kobiet wykonujących „najstarszy zawód świata”). Nic więc dziwnego, że na dworach na garderobę potrafiono przeznaczyć fortuny, ale i w stanie mieszczańskim do sposobu ubierania przykładano ogromną wagę.

 

Pytanie w II etapie naszego konkursu dotyczyć będzie właśnie doboru stroju – jako, że bawili się i ucztowali nie tylko ludzie szlachetnego pochodzenia, czeka nas trudna decyzja wyboru stroju na przyjęcie organizowane przez „La hanse parisienne” czyli paryski związek kupiecki.

 

obrazo

 

I mała przykładowa wskazówka - w XIII stuleciu, za panowania Ludwika IX Świętego średniowieczna moda uległa znaczącym zmianom. Rozpowszechnił się nowy rodzaj ubioru wierzchniego nazywany surcoat bądź sobreveste (tłumaczony różnie i często niedoskonale na język polski jako opończa tunika,, jaka). Początkowo jednak był strojem kobiecym i przybierał postać luźnej i mocno rozkloszowanej na dole sukni z wysokim stanem, często bardzo długiej, ciągnącej się po ziemi. Część sukien miała rękawy (czasem tylko częściowo przyszyte do tułowia), część była ich pozbawiona by podkreśli kontrast pomiędzy kolorem sukni a kolorem spodniej części ubioru (co było bardzo pożądanym i modnym trendem). Surcoat wkrótce został zaadaptowany przez mężczyzn i często używali go przede wszystkim przedstawiciele szlachty ozdabiając je rodowymi herbami.

 

Za: http://fashionhistory.zeesonlinespace.net/medieval.html

Gambeson.pl

 

Ilustracja pochodzi z wydanych w połowie XIII wieku „Cantigas de Santa Maria”

 

Na Wasze propozycje w tym etapie konkursu czekamy do 15 lipca 2014. Zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia! 

W II etapie konkursu chcemy nagrodzić ManicPixieDream. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki książki na pr@wwpol.com

Książka
Burzliwe lato
Jeanne Bourin
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy