Siedem rodzin mieszkających na warszawskim Żoliborzu, siedem historii rodzinnych, jedna wojna, która zmieniła ich życie na zawsze.
Rodziny urzędników państwowych i wojskowych żyją po sąsiedzku, zawierają przyjaźnie, wspólnie obserwują dorastanie dzieci. Żoliborskie dziewczynki uczą się w Liceum Sióstr Zmartwychwstanek, a większość chłopców uczęszcza do Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. W wakacje oznaczających dla co po niektórych młodych ludzi przygotowanie do studiów a dla innych ostatni rok w szkole naznaczone są pomrukami nadciągającej wojny. Choć zarówno dorośli jak i młodzież nie wierzą, że Hitler zdecyduje się na zbrojną agresję przeciwko Polsce, ci którzy mogą, zaczynają się ,,szkolić" w harcerstwie. Kiedy 1.09.1939 wojska niemieckie przekraczają granicę, dla żyjących na Żoliborzu rodzin kończy się okres względnego spokoju. Młodzi zaczynają działać w konspiracji, początkowa nie podejmując większych akcji, poza kolportowaniem ulotek, aby z czasem bardziej zaangażować się w działania Państwa Podziemnego. Dorośli oprócz działalności konspiracyjnej (jeśli jest w ich przypadku możliwa) muszą zatroszczyć się o prozaiczne rzeczy, jak zapewnienie utrzymania swoim rodzinom. Wszyscy przechodzą przyśpieszony kurs walki o przetrwanie, gdyż nazistowski okupant nie ma litości dla ludności cywilnej. Czy wszystkim rodzinom uda się doczekać końca wojny? Jak potoczą się ich dalsze losy?
,,Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci" opowiada o życiu siedmiu rodzin w okresie od lat 20-tych do 1945 r. aby zakończyć się krótkim podsumowującym rozdziałem, którego akcja rozgrywa się w czasach PRL-u. Autorka w fabularny sposób ukazuje losy oficerów Wojska Polskiego, którzy zakończyli swoje życie w Katyniu, łapanki kończące się odsiadką na niesławnym Pawiaku, życie w piekle na ziemi, jakim były obozy koncentracyjne. Duża część powieści skupia się na losach Staszka Jastera pseudonim ,,Hel". Jaster był jednym z czworga słynnych uciekinierów z Auschwitz (uciekł razem z Kazimierzem Piechowskim, Eureniuszem Benderą i Józef Lempart), którzy uciekli w ukradzionym aucie Steyr 220, przebrani w niemieckie mundury. Niestety Jasterowi niedane było doczekać końca wojny, z nieznanych powodów został zastrzelony przez kolegów z konspiracji. Staraniem wielu osób, m.in. wojennej narzeczonej ,,Hela" Anny Danuty Sławińskiej z domu Leśniewskiej udało się go zrehabilitować w 2019 r. W posłowiu dowiadujemy się, iż cześć historii autorka oparła na wspomnieniach opisywanych w pierwszej części książki Hildy Góreckiej, babci autorki (jej mąż Franciszek Górecki, w chwili wybuchu wojny już nie żył) oraz matki autorki Danuty Góreckiej-Jodko.
Na dużą uwagę zasługuję styl autorki, płynny przejrzysty, w niektórych miejscach bardzo szczegółowy. Wielkie brawa za dokładny research, ilość dokumentów w bibliografii robi wrażenie.
Niech nie przeraża was objętość powieści - 720 stron, gdyż opowiadana historia wciąga, czytelnik chce się dowiedzieć, komu udało się przeżyć wojnę, a kto niestety stał się kolejną jej ofiarą.
,,Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci" trudno zaklasyfikować do jednego gatunku literackiego, zaklasyfikowałabym tę powieść jako obyczajową z rozbudowanym wątkiem historycznym. Serdecznie polecam!
Maciek to przejmująca i mądra opowieść dla nastolatków o relacjach między dziećmi i rodzicami, o odpowiedzialności i potrzebie akceptacji. To...
Z dziury w poplamionym plecaku leniwe cielsko wystawia Glizdoń. Chrumak stroi zestaw chrumkadełek, by sączyć do ucha hałaśliwe melodie. Z kieszonki kurtki...