Pallottinum Wydawnictwo Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego
rozpoczęło swoją działalność w Poznaniu w 1948 r. i jest kontynuatorem wydawniczych i drukarskich tradycji polskich Pallotynów.
Dziś książki ze znakiem Pallottinum znane są nie tylko czytelnikom w kraju, docierają bowiem do wszystkich ośrodków polonijnych na całym świecie. Tematyka
i profil Wydawnictwa kształtowały się powoli i ostatecznie skrystalizowały w latach sześćdziesiątych XX w. Wydawano książki specjalistyczne, naukowe, podręczniki podstawowe i uniwersyteckie, albumy, mszały, śpiewniki, modlitewniki, księgi liturgiczne, literaturę o tematyce religijnej i inne pomoce duszpasterskie.
W zakresie literatury pięknej wydano m.in. dzieła Zofii Kossak, Gustawa Morcinka Jana Dobraczyńskiego, Władysława J. Grabskiego, Jerzego Zawieyskiego, Jana Parandowskiego i Romana Brandstaettera. Publikacje te stanowią cenny wkład do polskiej kultury i literatury okresu powojennego. To książki ważne również dla polskiego katolicyzmu.
Główna działalność Wydawnictwa dotyczy jednak książek religijnych.
Z serii wydawniczych na uwagę zasługują: Komentarz do Pisma Świętego Starego Testamentu i Komentarz do Pisma Świętego Nowego Testamentu.
W czasie wzmożonej reformy liturgicznej nieodzowną rzeczą jest posiadanie wydrukowanych tekstów liturgicznych dla kapłanów i wiernych. Pomoc taką dostarczyło Pallottinum w postaci Mszału rzymskiego. Wydano także Lekcjonarz Mszalny (8 tomów), Liturgię Godzin (brewiarz kapłański - 4 tomy i wydanie skrócone).
Złotą kartę Wydawnictwa stanowią Biblia Tysiąclecia - pierwszy polski przekład Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu z języków oryginalnych oraz Sobór Watykański II (dokumenty) - wersja polska i wersja polsko-łacińska. Wydaje się, że są to pozycje niezastąpione w rozwoju nauki i kultury katolickiej w Polsce.
Wybór naszego rodaka na papieża i zmiany polityczne w kraju, zniesienie cenzury
i ograniczeń w zakupie papieru ożywiły znacznie działalność wydawniczą. Kolejne pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny zaowocowały serią Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (8 tomów), oraz pomnikowym Nauczaniem papieskim. Opera Omnia.
Wydarzeniem było również ukazanie się Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Wydawnictwo Pallottinum rozpoczęło też wydawanie podręczników teologii w nowej serii AMATECA oraz Międzynarodowego Przeglądu Teologicznego Communio. Rozwijającemu się kultowi fatimskiemu została poświęcona seria Biblioteka fatimska.
Zmiana sytuacji politycznej umożliwiła podział prowincji Księży Pallotynów pw. Chrystusa Króla. Powstało wtedy oddzielne wydawnictwo prowincji warszawskiej - "Apostolicum".
Apostolstwo dobrej książki to nasz cel i wyzwanie, któremu pragniemy pozostać wierni.
Książki wydawnictwa
Nowości (10)
Zapowiedzi (0)
Ilustrowana Biblia młodych
praca zbiorowa
Książka zawiera tylko "wypisy" dla młodzieży szkolnej. Większość tekstów jest dosłownie wzięta z Pisma św., często są jednak skrócone, aby zaprezentować jak najszerszy wachlarz ksiąg świętych. W tym zbiorze...czytaj dalej
Katechizm Kościoła Katolickiego
Praca zbiorowa
Jest to bardzo religijna postać tłumaczenia Wiary Katolickiej, jej zasad i przykazań.
Jest ona Stworzona dla Wszystkich, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę o Wierze.
Jest ona napisana raczej trudnym językiem.
Polecam!!!...czytaj dalej
Twierdza Boga
Luis de Wohl
"Twierdza Boga" to historia duchowego dojrzewania.
Luis de Wohl ukazuje drogę życia świętego mnicha Benedykta z Nursji na ciemnym tle jego epoki.
Jak toczy się koło historii? Czy zawsze te same mechanizmy...czytaj dalej
Nie zapomnij o radości
Phil Bosmans
Phil Bosmans, znany pisarz niemiecki, nazywany jest "św. Franciszkiem" naszych czasów. Ponad 30 lat prowadzi on międzywyznaniowe centrum pomocy ludziom potrzebującym. Doświadczenie życia zdobyte podczas spotykania...czytaj dalej
Wstęp ogólny do Pisma Świętego
Jan Szlaga
Oferowany przez Wydawnictwo Pallottinum podręcznik jest wznowionym i poprawionym wydaniem Wstępu ogólnego do Pisma świętego z roku 1973.
W obecnym opracowaniu wrócono do tradycyjnego ujęcia materiału introdukcyjnego...czytaj dalej
Zobacz także