"Liturgia jest szczytem, do którego zmierza dzdziałalność Kościoła i zarazem jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc". (KL10)
"Zarys liturgiki" zawiera podstawową wiedzę o liturgii. Książka składa się z ośmiu rozdziałów. Pierwszy z nich omawia zagadnienia podstawowe o liturgii. Omówione zostają m.in.:
- cel liturgii
- kult, jego akty, cechy i przedmiot
- zgromadzenie liturgiczne
- język liturgiczny
- muzyka liturgiczna.
Drugi rozdział skupia się na przedstawieniu prawa liturgicznego. "W konstytucji Sacrae disciplinae z 1983 r. Jan Paweł II stwierdził, że prawo Kościołowi jest konieczne, skoro ustanowiony jest na sposób społecznej i widzialnej wspólnoty. Wymaga więc norm, aby wykonywanie funkcji powierzonych mu z nieba, zwłaszcza świętej władzy sprawowania sakramentów, było należycie uporządkowane."
Trzeci rozdział opisuje historię liturgii w Kościele orax w Polsce.
Czwarty rozdział dokładnie omawia symbolikę liturgiczną, znaki liturgiczne. Opisane zostały:
- gesty i postawy liturgiczne
- symbolika elementów naturalnych
- formy słowne
- szaty liturgiczne
- naczynia liturgiczne
- kościół i jego wnętrze.
Piąty rozdział omawia rok liturgiczny:
- świętowanie misteriów odkupienia ( niedziela, kult świętych, kult męczenników, kult wyznawców, cykl obchodów Bożego Narodzenia, cykl obchodów wielkanocnych, Matka Boża w liturgii, dzień Zaduszny).
Szósty rozdział poświęcony jest mszy świętej. Omówione zostają:
- rozwój historyczny mszy świętej
- struktura mszy świętej
- nazwy i rodzaje mszy świętej
- kult Eucharystii poza mszą.
Siódmy rozdział to opis Liturgii Godzin. Ósmy rozdział dokładnie opisuje liturgię sakramentów świętych oraz sakramentalia.
"Zarys liturgiki" jest doskonałym opracowaniem materiałów zaczerpniętych przede wszystkim z ksiąg liturgicznych, z dokumentów soborowych i posoborowych, jak również z podręczników i innych opracowań podanych w bibliografii.