Recenzja książki: Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Śmierć dosięgnie każdego. Nikt się przed nią nie uchroni. Prędzej czy później ziemskie życie dobiegnie końca, a bliscy tego, kto odszedł, pozostają i muszą żyć nadal. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazał się poradnik Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby. Kolejna pozycja z cyklu Psychologia i wiara służy fachową pomocą wszystkim zmagającym się ze smutkiem po utracie najbliższych.

Trzyczęściowa treść poradnika łączy elementy teologii i psychologii. Każdy z autorów analizuje tytułowe zagadnienie z innego punktu widzenia. Dominikański duszpasterz Krzysztof Popławski, skupiając się na chrześcijańskim podejściu do żałoby, wylicza zbawienne korzyści płynące z przeżywania cierpienia, poddaje wnikliwej analizie takie kwestie jak sakrament chorych, katolicki pogrzeb, śmierć dzieci nienarodzonych, kremacja, samobójstwo, modlitwa za zmarłych, odpusty, obcowanie świętych, wola zmarłego oraz ponowne małżeństwo po śmierci współmałżonka.

Stanowisko Krzysztofa Popławskiego (teologiczne spojrzenie na śmierć) stanowi punkt wyjścia dla psychologicznych rozważań Ewy Chalimoniuk oraz Elżbiety Sobkowiak. Obie autorki, ciesząc się dużym doświadczeniem w pracy z osobami po stracie, są w stanie wnieść wiele dobrego w ich terapię. Analizą różnych rodzajów żałoby (patologiczna, nieprzeżyta, przewlekła) zajmuje się Ewa Chalimoniuk. Rozważając proces przeżywania straty, autorka wspomina o szoku, zaprzeczeniu oraz niezgodzie, o szukaniu winy w sobie i w innych, o złości, rozpaczy, smutku, wreszcie o akceptacji śmierci osób bliskich. Z kolei tanatologiczne refleksje Elżbiety Sobkowiak to zbiór praktycznych rad, bezpośrednio związanych z towarzyszeniem osobom w żałobie: rozmowy o śmierci, organizacja uroczystości pogrzebowych, wspieranie w kolejnych etapach żałoby.

Rozważania zawarte w publikacji Wydawnictwa W drodze są interesujące. Język przekazu, choć w dużej mierze specjalistyczny, jest całkowicie zrozumiały. W tekście znalazły się fragmenty biblijne (wraz z siglami), artykuły zaczerpnięte z Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz kanony z Kodeksu Prawa Kanonicznego, dokumenty papieskie, myśli filozofów, teologów i psychologów, opisy konkretnych przypadków, a także wnioski z pracy psychoterapeutycznej. Przydatna jest również literatura pomocnicza oraz adresy stron internetowych (wraz z numerami telefonów), które służą wsparciem osobom przeżywającym stratę najbliższych. Biogramy autorów świadczą o ich dużych kompetencjach.

Książka Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby jest lekturą bardzo wartościową. Należąc do serii Psychologia i wiara, doskonale spełnia swoje zadanie. Przeznaczona dla każdego, pobudza do głębokich refleksji nad samym sobą i ulotnością ludzkiego życia.

Tagi: bóg

Kup książkę Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby
Książka
Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby
Ewa Chalimoniuk, Elżbieta Sobkowiak, Krzysztof Popławski OP
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy