Recenzja książki: Tyberiusz. Cesarstwo nad przepaścią

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Tyberiusz Michała Kubicza to jedna z czterech części cyklu opowiadającego o czasach początków Cesarstwa Rzymskiego, obejmująca losy następcy i pasierba Oktawiana Augusta – cesarza Tyberiusza. Poprzez historię cesarza Kubicz ukazuje wielopoziomową intrygę i sieć zależności polityczno-finansowych w największym mieście imperium. Powieść Kubicza warto czytać, zaglądając do Kronik Tacyta, które z pewnością stanowiły inspirację dla autora. Jego celne uwagi i spostrzeżenia, śmiała ocena sytuacji i umiejętność wieloznacznego przedstawiania intryg mogły być doskonałym źródłem odniesienia dla powieści Michała Kubicza. To, co przeraża i szokuje u Tacyta, w Tyberiuszu nabiera dodatkowej mocy. Kronikarskie zapisy, obudowane fabułą, ukazują świat wyjątkowej przemocy i totalitaryzmu. Bezwzględne działania jednostki, oszalałej na punkcie zdobycia władzy absolutnej, skontrastowane z ukształtowanym przez lata schematem świata opartego na zasadach i powtarzalności, hierarchii społecznej i przestrzeganiu prawa, ukazują walkę, która – choć pozornie toczy się pomiędzy kilkoma osobami – obejmuje swoim zasięgiem cały Rzym.

Osią powieści jest ambicja Sejana, przyjaciela i powiernika cesarza Tyberiusza, w czasach powieści już toczonego przez paranoje starca, ukrywającego się w Villa Jovis na wyspie Capri. O ile rzymski historyk Swetoniusz opisuje ten okres w panowaniu Tyberiusza jako czasy nieustającej orgii i realizacji najbardziej perwersyjnych zachowań cesarza, tak rzeczywiście w tym okresie Rzym zaznał spokoju i stabilizacji. Zarządzany faktycznie przez ambitnego Sejana, któremu udało się odizolować Tyberiusza od życia Miasta, nie cierpiał w wyniku wojen czy głodu.

Jednak obsesja Sejana na punkcie władzy, jego pragnienie wyeliminowania całej rodziny Tyberiusza i każdego jego sprzymierzeńca, musiały doprowadzić do rządów terroru. I to właśnie jest kluczem Tyberiusza – bezwzględna walka o przywileje i pozycja, jaką może przyjąć człowiek wobec skrajności świata, którego jest częścią.

Michał Kubicz bardzo dokładnie pokazuje mechanizmy rządzące ludźmi predestynowanymi do rządzenia i pragnącymi władzy. Poszukuje granicy, poza którą człowiek nie cofnie się już przed niczym. Jeden – bo nie może, drugi – ponieważ nie potrafi. W tym kontekście Tyberiusz to pełna refleksji rozprawa o polityce, będącej zarówno narzędziem do kreowania siebie, jak i drogą do samozagłady.

Kup książkę Tyberiusz. Cesarstwo nad przepaścią

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tyberiusz. Cesarstwo nad przepaścią
Książka
Inne książki autora
Liwia. Matka Bogów
Michał Kubicz0
Okładka ksiązki - Liwia. Matka Bogów

Rzym po śmierci Juliusza Cezara-imperium rozrywane przez wojny domowe. Dotychczasowy republikański porządek wali się w gruzy,a państwo ogarnia chaos,w...

Agrypina. Cesarstwo we krwi
Michał Kubicz0
Okładka ksiązki - Agrypina. Cesarstwo we krwi

Matka Nerona w bezwzględnej walce o władzę W 43 roku n.e. po śmierci Kaliguli Agrypina Młodsza zostaje ułaskawiona przez cesarza Klaudiusza i wraca z wygnania...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy