Recenzja książki: Trzecie oko

Recenzuje: Sabina Kwak

Trzecie oko – wedle koncepcji ezoterycznych – znajduje się pomiędzy brwiami, jest bramą prowadzącą do innych rzeczywistości, przestrzenią wyższej świadomości. Anna Onichimowska – autorka ponad trzydziestu książek dla dzieci i młodzieży, wielu sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych oraz scenariuszy – czerpie obficie z tej „magicznej” definicji…

 

Najnowsza książka pisarki to bowiem powieść o „szyciu” powieści, o relacjach zachodzących między autorem a bohaterem, o przenikaniu się dwóch światów i magii, wkraczającej do rzeczywistości za sprawą literatury. Tytułowe „trzecie oko” ma więc niewiele wspólnego z jasnowidzeniem, jest raczej „bramą” pozwalającą wniknąć w siebie. Główną bohaterką utworu jest Marta, przygnieciona nieco małżeńską rutyną młoda kobieta. Jej życiowy partner – Karol – to natomiast (w oczach żony) straszny nudziarz. Decyzja napisania książki, którą podejmuje kobieta, rozpoczyna w życiu obojga pasmo zmian. Postacią centralną „książki w książce”, swoistym „dzieckiem” Marty jest Paulina – w zamierzeniu alter ego samej autorki. Dziewczyna ma odzwierciedlać niepowodzenia i rozczarowania pisarki, a jednocześnie rekompensować jej braki. Jest więc piękna, elegancka, nosi buty na wysokich obcasach i maluje paznokcie krwistoczerwonym lakierem. Marta w pełni nią steruje. Do czasu…

 

W całej powieści granice pomiędzy dwoma światami – rzeczywistym i jedynie „papierowym” – uległy zatarciu. Marta gubi się w życiu swojej własnej bohaterki. Łącząc perypetie Pauliny z losami własnego męża, Karola, stała się nie tyle koordynatorem wielopiętrowej gry, co jej… ofiarą. Można śmiało powiedzieć, że świat wykreowany przez Onichimowską to jedna gigantyczna „precesja symulakrów”. W książce pisarki uprzednie względem rzeczywistości kopie reprezentują same siebie. A jako że – zgodnie ze słowami Przemysława Czaplińskiego – „Rezultat symulacji podważa rozróżnienie pomiędzy «prawdziwym» i «fałszywym», pomiędzy «rzeczywistością» i «wyobrażeniem»”, a sama symulacja „to przypadek udawania, które staje się prawdą, to wyobrażenie, które wytwarza rzeczywistość”, nic dziwnego, że ostatecznie nie wiadomo, kto w tej powieści „rządzi”.

 

Literatura i rzeczywistość, przełamane światem tajemniczego obrazu – mężczyzny i kobiety na leśnej polanie – oto miejsce akcji powieści. Pozornie błaha fabuła posłużyła Onichimowskiej do stworzenia ciekawego obrazu rozmytego, niepełnego i pełnego fikcji życia. Styl powieści i sposób prowadzenia narracji wprawdzie nie zachwycają, a wątki autotematyczne są na tyle popularne w erze wszelkich „post-ów”, że raczej nie zaskakują czytelnika, tym niemniej „Trzecie oko” zasługuje na odrobinę uwagi.

 

Sabina Kwak

Kup książkę Trzecie oko

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Trzecie oko
Książka
Trzecie oko
Anna Onichimowska
Inne książki autora
Zasypianki
Anna Onichimowska0
Okładka ksiązki - Zasypianki

Zbiór 31 opowiadań pomagających maluchom wyciszyć się przed spaniem. Zasypianki są króciutkie, każda mówi o czymś innym, dlatego łatwo...

Dzień czekolady
Anna Onichimowska0
Okładka ksiązki - Dzień czekolady

Opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie, a przede wszystkim - o miłości. Jej bohaterowie - siedmioletni Dawid...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy