Recenzja książki: Tajemnice Sahary

Recenzuje: Justyna Gul

Droga przez piekło

Sudan to największe terytorialnie państwo kontynentu afrykańskiego, zamieszkiwane przez ponad czterdzieści milionów ludzi, zróżnicowanych etnicznie i wyznaniowo. To także państwo ociekające krwią, targane wojnami domowymi, w którym wszelkimi sposobami władza próbuje wprowadzić islam oraz prawo szariatu. Nieustające walki o różnym natężeniu nie pozwalają na rozwój gospodarczy kraju, a zacofanie idzie w parze z przestępczością i korupcją.

Do takiego piekła trafiają bohaterowie porywającej powieści przygodowej Roberta T. Preysa „Tajemnice Sahary”. Dla Wiktora i Lidii Galickich wycieczka do RPA miała być prezentem z okazji ślubu, miodowym miesiącem, spędzonym w enklawie luksusu i wypełnionym poznawaniem obcej kultury. Katastrofa samolotu sprawiła, że wyprawa stała się badaniem granic własnej wytrzymałości i bramą do innego świata, w którym królują przemoc i pieniądze.

Uratowani (a może porwani?) z miejsca, gdzie pozostały szczątki maszyny, przez Araba Abdula, najmłodszego syna przywódcy klanu rodzinnego Ismaila Ahmada Pasha, trafiają do oazy, gdzie zostają rozdzieleni. Ona zostaje wraz z plemieniem Dżuhajniin, które wraz z Dzaalijinami i Beduinami tworzy grupę Arabów negrosemickich. Jej jasna cera i blond włosy wzbudzają powszechne zainteresowanie, a ona sama staje się więźniem. Z racji umiejętności językowych ma kształcić dzieci przeznaczone na sprzedaż, ucząc angielskiego, by podwyższyć ich wartość.

Wiktor zaś wyrusza wraz z Abdulem w drogę - mają dostarczyć komponenty do produkcji narkotyków dla młodzieży z Arabii Saudyjskiej. Schwytani przez milicję arabską, członkowie wyprawy zostają rozstrzelani, jedynie Galicki jako biały uchodzi z życiem po to, by trafić do starej kopalni złota. Tam jako niewolnik musi odpracować środki wydane na jego leczenie.

To zaledwie początek tej fascynującej, ale i budzącej przerażenie opowieści o kraju, w którym niewolnictwo dwudziestego pierwszego wieku, handel ludźmi i masowe morderstwa są na porządku dziennym. „Ta ziemia przekuwa człowieka na stal”- mówi do Wiktora Peter Garden, angielski lekarz spotkany w kopalni. To prawda, bo jakże inaczej Lidia po ucieczce z wioski miałaby siłę wędrować samotnie przez pustynię? Jak poradziłby sobie Wiktor, który balansując na granicy życia i śmierci, przetrwał pracę w kopalni, spotkanie z podziemnymi stworami i więzienie na przedmieściach Chartumu?

Wielka jest wola życia w ludziach, szczególnie takich, którzy nie mają nic innego do stracenia. Sielska podróż Galickich stała się próbą ich miłości, wytrzymałości fizycznej i psychicznej, ale i pretekstem do ukazania tragicznej sytuacji współczesnego Sudanu, gdzie pojęcie „prawa” jest interpretowane odmiennie niż w Europie.

Autor, czynnie zaangażowany w ochronę praw człowieka, jak nikt inny orientuje się w bezdusznych i nieludzkich praktykach występujących w Sudanie. Przygody Galickich rozgrywają się na dość mocno zarysowanym tle, obejmującym zarówno historię, jak i politykę kraju, sprawiając, iż po części „Tajemnice Sahary” mogą być potraktowane jak literatura faktu. I choć w książce przeszkadzał mi nadmiernie rozbudowany wątek walki z waranami w podziemnym mieście, to akcja porywa i do ostatniej strony nie sposób się od lektury oderwać. Wszystko to sprawia, że „Tajemnice Sahary” są nie tylko pasjonującą książką dla miłośników przygody, ale też wydają się gotowym scenariuszem filmowym. I o ile nie zacznie on przypominać historii z pogranicza Tomb Raidera i Indiany Jonesa, z chęcią wybiorę się do kina.

Kup książkę Tajemnice Sahary

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tajemnice Sahary
Książka
Tajemnice Sahary
Robert T. Preys
Inne książki autora
Orędzie. Tajemnica przyszłości
Robert T. Preys0
Okładka ksiązki - Orędzie. Tajemnica przyszłości

"Orędzie" to thriller polityczno-przygodowy z domieszką science fiction i wątkiem miłosnym w tle. Akcja powieści toczy się w niedalekiej przyszłości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy