Recenzja książki: Słowiańskie serce

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Koleje losu ludzi i wydarzenia wieku XIII nie należą do powszechnie znanych. Takiemu stanowi rzeczy próbuje zaradzić Anna Krzysteczko, oddając do rąk czytelnika Słowiańskie serce, historyczno-obyczajową powieść z wątkiem miłosnym, w której chrześcijaństwo staje w szranki z pogańskimi wierzeniami.

recenzja Słowiańskie serce

Mieszkańcami żywieckiego przytułku opiekował się życzliwy wszystkim zakonnik Sambor. On to też znalazł leżącą pod kapliczką Świętego Krzyża młodziutką dziewczynę z niemowlęciem na rękach. Wprawdzie ulokował ich w domu Jadwigi Piekarzowej, jednak – jak szybko się okazało – był to początek trudów, z jakimi od tej pory zmagała się Żywka (słowiańskie brzmienie imienia oznacza „żywić”, „żywioł”). Tyle upokorzeń musiała znosić! Musi uciec! I to jak najszybciej! Gdy wreszcie misternie przygotowany plan, choć wcale nie wolny od przeszkód, zrealizowany został z powodzeniem, wydawało się, że przed Żywką i malutkim Siemkiem szczęście stanęło otworem. Czyżby? Na razie jednak los im sprzyjał, a życie w pokrytej słomianym dachem drewnianej chatce na skraju śródleśnej polany upływało bezpiecznie. I nadal pewnie by tak było, gdyby Żywka nie wyruszyła do miasta. Czy wójt Mściwój okaże się człowiekiem mściwym, a Sambor zrzuci zakonny habit? Jaki będzie wyrok sądu? Przyczynowo-skutkowy splot wydarzeń przenosi akcję na niespodziewane tory.

W publikacji Wydawnictwa Szara Godzina fakty historyczne (potwierdzone zapisami kronikarzy, odkryciami archeologów oraz etnografów) obficie przeplatają się z wydarzeniami fikcyjnymi. Autorka umiejętnie wprowadza czytelnika w świat pradawnych wierzeń, słowiańskich obrzędów, ludowych zwyczajów i pogańskich przesądów (mimo dominującego już wówczas chrześcijaństwa), kieruje na miejsca religijnego kultu, odkrywa odczuwane przez ówczesnego człowieka lęki i moralne dylematy. W obrazowy sposób opowiada o walce z trudami codziennego życia, o pokusach oraz próbach ich przezwyciężania, o odwadze w sytuacjach krytycznych, o namiętnościach i zdradach, a także o wierze, mimo mnożących się przeciwności losu, o ufności, ale i pragnieniach, do których dążenie trzeba połączyć z mądrością oraz roztropnością. Są w lekturze średniowieczne nazwy, staropolskie sformułowania, porzekadła, pieśni ludowe oraz wiadomości dotyczące zakonu cystersów (od około 1260 roku cystersi byli właścicielami położonych na lewym brzegu Soły Pietrzykowic, Łodygowic i Wilkowic, o czym w lekturze jest mowa). Pomocą służą przypisy wyjaśniające.

Rozgrywająca się na Żywiecczyźnie akcja powieści Słowiańskie serce jest lekturą sięgającą do historii regionu, obfitującą w szczegóły, wciągającą. Różnorodność wątków nie pozwala się nudzić, a obrazowe opisy pobudzają wyobraźnię, umożliwiając tym samym udział w barwnych wydarzeniach. Przedstawiony w postaci powieści historyczno-obyczajowej fragment historii końca Polski piastowskiej uzupełnia wiedzę nabytą podczas nauki szkolnej.

Tagi: Proza literacka Literatura obyczajowo-rodzinna Literatura historyczna

Kup książkę Słowiańskie serce

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Słowiańskie serce
Książka
Słowiańskie serce
Anna Krzysteczko
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy