Charakterystyczną cechą dzieciństwa jest otwartość na różnorodność codziennych wydarzeń, subiektywizm w reagowaniu na bodźce zewnętrzne oraz ufność pokładana w najbliższych. Nie brakuje również bezinteresowności w tym, co dziecko czyni, ani szczerości w zachowaniach. Wymienione cechy wskazują na obecność głębokiej dziecięcej wrażliwości, domagającej się systematycznego i przemyślanego kształtowania. Dzięki wierszykom zamieszczonym w książeczce Słonie na pontonie Izabela Mikrut pokazała, że doskonale zdaje sobie sprawę z subtelności dziecięcych uczuć, które na tym etapie rozwoju posiadają bardzo wysoki poziom. Reszty dopełnia wyobraźnia, otwarta na piękno otaczającego świata, przyjmująca wpajane treści w sposób ufny i pozbawiony zastrzeżeń, a także dostrzegająca w codziennych wydarzeniach wyzwania, którym warto sprostać.
W swoich wierszykach autorka w interesujący sposób wykorzystała elementy znane dziecku z bajek i prawdziwego życia. Bohaterami są realne zwierzęta, które znalazły się w nierealnych sytuacjach: wysoko skaczący na trampolinie indyk, pełniący rolę kanapy ziewający hipopotam, wykrzykująca do obłoków owca w balonie, marzący o feriach piesek preriowy, silny i krzepki kornik bez piątej klepki, a także uczące się, jak jeść etolę dwa małe mole, dyrektor przez kanarki niesiony wprost do domu i do żony, przemalowana na złoto zebra oraz zmuszony do lenistwa leniwiec i kret z szerokimi horyzontami. Wobec tych wyjątkowych opisów dziecięca wyobraźnia bez wątpienia zostanie pobudzona do działania, a to oznacza, że zamierzenia Izabeli Mikrut zostaną zrealizowane.
Książeczka Słonie na pontonie nie posiada ani jednej strony bez wspomagających wyobraźnię zabawnych ilustracji Jacka Siudaka. Wszystkie rysunki są duże, wyraźne, kolorowe oraz zabawne a przedstawione na nich sylwetki ludzi i zwierząt budzą sympatię. Ilustracje pomagają dziecku utożsamiać się z przedstawionymi bohaterami, co sprzyja chęci sprostania odpowiedzialnym zadaniom, jakie przed każdym człowiekiem stawia życie. Atutem książeczki jest również niewielki format i twarda okładka, co pozwala na częste korzystanie z niej bez obawy o szybkiego zniszczenia.
Zabawna publikacja wydawnictwa WAM z pewnością przypadnie do gustu przedszkolakom oraz dzieciom w młodszym wieku szkolnym. Stanowi jednocześnie nieodzowną pomoc dla rodziców, którym przecież zależy na tym, by przeżycia ich pociech były delikatne, wysublimowane, pogłębiające wewnętrzne doznania, a także by dalszy ich rozwój przebiegał bez zakłóceń.
Iza Mikrut jest autorką bloga Tu-czytam. Oprócz recenzji książek pisze też o spektaklach teatralnych, wystawach i płytach, zamieszcza wywiady z autorami...
Żonglerka słowem, humor, cudowny absurd i zaskakujące puenty, a przy tym wyzwanie postawione małemu i dużemu czytelnikowi: „przeczytaj i nie połam...