Recenzja książki: Raróg

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Bardzo trudno dzisiaj o oryginalność. Wiele „nowych” rzeczy okazuje się zwyczajnie wtórnych, lekko tylko z wierzchu „podrasowanych”. Wprawny obserwator i świadomy swoich oczekiwań odbiorca co rusz stwierdza, że wszystko już – gdzieś lub kiedyś – było. Dlatego z tym większą przyjemnością warto zwrócić uwagę na książkę Anny Sokalskiej Raróg. To pełen zwrotów akcji kryminał, który wyróżnia pośród setek innych powieści kryminalnych nieoczywista, głęboko osadzona symbolika i niezliczone nawiązania do dawnych, przede wszystkim słowiańskich wierzeń.

Sonia Kosowicz to trzydziestokilkuletnia policjantka, córka zamordowanego trzy dekady wcześniej bossa mafii, Wołosa. Kobieta sprawnie odnajduje się w działaniach i procedurach obowiązujących w policji, jednak tym, co napędza ją do działania, jest chęć zemsty na mordercach ojca i rozwikłania tajemnicy zniknięcia matki. Na skutek nieprzewidzianych okoliczności Sonia wikła się w mafijne rozgrywki, poznaje tożsamość bossa nowego gangu – Raroga – i będzie musiała odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym tak naprawdę najbardziej jej zależy i do czego wciąż dąży?

Warstwa kryminalna książki Anny Sokalskiej to jednak dopiero początek. Pod nią kryją się portrety bohaterów, w tym przede wszystkim postać niezwykle intrygującej Soni Kosowicz. Kobieta jest również narratorką opowieści. To z jej punktu widzenia obserwujemy powieściowy świat, to ona nadaje mu rytmu, barw i emocji. A tych jest w powieści naprawdę dużo – i to nie tylko z uwagi na szybkie tempo i gwałtowne zwroty akcji, ale też przez to, że Sonia zmaga się z chorobą, z przywidzeniami i pozostaje pod stałą opieką lekarską. Granica między tym, co prawdziwe, a tym, co jest tylko złudzeniem, została – mimo pozorów oniryczności o powieści – jasno w książce zaznaczona, nie ma zatem miejsca na snucie niepotrzebnych domysłów. Jednak „odloty” i wizje Soni świetnie splatają się z elementami mitologii, które obecne są w powieści od samego początku i które składają się na jej nietuzinkową atmosferę.

Właśnie – mitologia. To, że w obszarze tym Anna Sokalska porusza się ze znawstwem i swobodą, autorka udowodniła już w rewelacyjnej trylogii urban fantasy Opowieści z Wieloświata. Kiedy jednak motywy takie pojawiają się w powieści kryminalnej – i to solidnie osadzone w polskiej rzeczywistości, w połowie drugiej dekady XXI wieku – ich wykorzystanie nie wydaje się aż tak oczywistym czy łatwym wyborem. Z wyzwaniem tym Anna Sokalska poradziła sobie znakomicie. Wplatając w swą książkę nawiązania do historii Raroga i Wołosa, nadała postaciom noszącym te mafijne pseudonimy cały wachlarz swoistych, rzeczywistych i oddających ich prawdziwe „ja” cech. Na tym jednak nie koniec. Nawiązania do postaci zaczerpniętych z dawnych podań i symboli (ze wspomnianych już mitów słowiańskich, ale również z mitów greckich, a nawet staroegipskich) sprawia, że powieść zyskuje nowy wymiar. Aurę magii i tajemnicy, której wyjaśnienie może okazać się naprawdę zaskakujące.

Kolejnym atutem powieści jest język. Autorka koncentruje się na detalach, wykorzystuje bardzo trafne porównania, daje dowód na to, jak doskonałą jest obserwatorką: przestrzeni, miejskiego życia czy po prostu ludzkich zachowań i gestów. Anna Sokalska unika wyświechtanych fraz. Jej spostrzeżenia są niebanalne, miejscami – bardzo odkrywcze. Warstwa literacka Raroga dopracowana została nawet w najdrobniejszych szczegółach i chociażby z tego powodu po powieść sięgnąć trzeba.

Raróg to mozaika, na którą składają się dynamiczne wydarzenia, interesujące portrety bohaterów, mafijne porachunki, policyjne procedury i mitologia. To powieść zawieszona między opasłymi tomami koncentrującymi się na żmudnej prokuratorskiej i papierkowej pracy policji a powieścią akcji, w której liczne zwroty biegu zdarzeń nie pozostawiają nawet chwili na oddech. Autorka Raroga znalazła w swojej książce złoty środek. Tworzy intrygi, powołuje do życia nowych bohaterów, myląc tropy, doprowadza do pościgów, porwań i strzelanin, ale wraca też za biurko i do pokoju przesłuchań. Jest czas na akcję, ale jest też miejsce na chwilę wytchnienia.

Sięgając po powieści Anny Sokalskiej, z przyjemnością stwierdzić można, że autorka wciąż poszukuje nowych pomysłów, inspiracji i nowych sposobów na ich realizację. Pozostaje tylko czekać, kiedy znowu zaskoczy czytelników swoją kolejną książką.

Kup książkę Raróg

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Raróg
Książka
Raróg
Anna Sokalska
Inne książki autora
Kuglarz
Anna Sokalska0
Okładka ksiązki - Kuglarz

Wszystkie drogi prowadzą do piekła... Sięgnij po trzeci tom niezwykłego cyklu urban fantasy "Opowieści z Wieloświata"! We Wrocławiu znów zaroiło...

Bramy do Wieloświata Opowiadania i przewodnik po uniwersum
Anna Sokalska 0
Okładka ksiązki - Bramy do Wieloświata Opowiadania i przewodnik po uniwersum

Poznaj tajemnice Wieloświata i zdecyduj, po której stronie opowie się Twoja dusza! Rządzący Wieloświatem cykl zatoczył koło. Przyszłość istot i dusz zamieszkujących...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy