Recenzja książki: Przed i po. Czesław Miłosz

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Przed i po. Czesław Miłosz to zbiorowa monografia pod redakcją Józefa Olejniczaka. Dwadzieścia zamieszczonych w niej tekstów porusza zagadnienia dotyczące twórczości Czesława Miłosza, ale także jego istnienia w świecie polityki i literatury oraz recepcji tekstów autora.

Miłosz, wciąż niezbadany, wciąż wielowymiarowy, wydaje się niekończącą inspiracją naukową dla tych, którzy analizują fenomen literatury polskiej XX wieku. Poeta, prozaik, eseista, polityk i dyplomata – te oblicza Miłosza wyłaniają się z jego tekstów. Odrzucony przez PRL, oskarżany o zdradę „polskości” intelektualista i filozof Miłosz stał się jednym z najważniejszych twórców literatury polskiej, często podejmującym dialog z utworami, które ukształtowały współczesną kulturę europejską.

Wśród zebranych w tomie konferencyjnych referatów, traktujących m.in. o krótkich „pogadankach” w polskiej sekcji londyńskiego BBC od 1955 roku, o dziecięcych lekturach noblisty, o relacjach z Olą Watową, szczególnie po samobójczej śmierci jej męża jest i ten, który podkreśla całą wyjątkowość Miłosza. Polska Miłosza, Polska Herberta to przejmująca konfrontacja dwóch ideologii. Obaj wielcy Polacy czuli się skonfliktowani ze „wspólnotą” Polaków, jednak o ile Miłosz, będący w kręgu „Kultury” Giedroycia, przyjmował ewolucję systemu za pewnik i dostrzegał korzyści z wewnętrznych przemian PRL, o tyle Herbert, poszukujący heroicznego etosu, nie akceptował wspierania postkomunistów. Te dwa światy, choć zazębiały się i przeplatały w niektórych miejscach, były świadectwem dwóch odmiennych postaw patriotycznych, o zupełnie innych podłożach, których źródła szukać należy jeszcze w koncepcji politycznej Polski międzywojennej. Nie uznając żadnego „relatywizującego cieniowania”, Herbert, odmiennie niż Miłosz, plasował się w opozycji do każdej odwilży, która mogłaby naprawić dramatyczną rzeczywistość pojałtańską.

Zebrane eseje nie wyczerpują opisu dorobku noblisty. To próba ujęcia w ramy kilku zagadnień, które pomagają zrozumieć fenomen literacki i osobowościowy Miłosza. Próba niełatwa i wymagająca od czytelnika sporej dyscypliny, jednak warto sięgnąć po ten zbiór, bowiem ukazuje oblicza pisarza, których na próżno szukać w szkolnych podręcznikach do literatury, ukazujące Miłosza-człowieka, Miłosza-twórcę, Miłosza-polityka.

Polecam.

Tagi: bóg

Kup książkę Przed i po. Czesław Miłosz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Przed i po. Czesław Miłosz
Książka
Przed i po. Czesław Miłosz
red. Józef Olejniczak
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy