Recenzja książki: Problem trzech ciał

Recenzuje: Damian Kopeć

Niepewność

Towarzysze pracownicy naukowi, przepełniona duchem rewolucji młodzieży, musimy wyraźnie dostrzec reakcyjny charakter Einsteinowskiej teorii względności! W ogólnej teorii względności wybija się na plan pierwszy to, że jako statyczny model Wszechświata neguje ona dynamiczny charakter materii. Jest antydialektyczna! Oto jak w książce Problem trzech ciał niektórzy naukowcy komuniści oceniali teorię Einsteina w czasach Mao i jego rewolucji kulturalnej. Tym pouczającym, bynajmniej nie wydumanym obrazem rewolucyjnego amoku rozpoczyna się powieść chińskiego pisarza Cixin Liu. Mocny początek to pokazanie uroków wieców walki klas i wpływu, jaki uważany za naukowy komunizm „wywierał“ na naukę, w tym nauki ścisłe oraz jej przedstawicieli.

Historia przewija się w tej powieści, bowiem jej pocałunek złożony został na czole wszystkich starszych postaci. Jest tłem wydarzeń. W Problemie trzech ciał ważna jest jednak nie tylko historia – nauczycielka życia – ale również polityka, socjologia, geopolityka, nauka, filozofia. Siłą takich książek jest dotykanie tematów, które potrafią oddziaływać na wyobraźnię. Pokazywanie ich w atrakcyjnej formie. Cóż bowiem z tego, że temat jest nośny, jeśli forma przekazu jest nudna.

Losy kilku postaci powieści związane są z pewnym projektem chińskiego rządu. W czasach przewodniczącego Mao powstała baza wojskowa Czerwony Brzeg. W niej realizowano tak samo nazwany głęboko utajniony program, znany bardzo niewielu osobom weń zaangażowanym. Program związany z badaniami Kosmosu i międzynarodowym wyścigiem w tej dziedzinie. Z biegiem lat ów kosztowny program został zarzucony, baza – zamknięta. Pojawił się jednak pewien zaskakujący skutek ówczesnych działań. Skutek być może nawet przewidywany, lecz niekoniecznie w konkretnej odsłonie.

W głównym wątku śledzimy losy naukowca-praktyka zajmującego się nanotechnologią. Przydarza się mu coś na tyle dziwnego i niepokojącego, że nie chce się tym chwalić. Próbując rozwikłać zagadkę, poznaje historię Czerwonego Brzegu i osób tam pracujących. Poznaje naukowców i intelektualistów z tajemniczego dysydenckiego ruchu RZT. Zostaje wplątany w działania wojskowych służb specjalnych. Wkracza do świata niezwykle oryginalnej komputerowej gry Trzy ciała.

Fabuła powieści jest przemyślana, poszczególne wątki zazębiają się, zaciekawiają – przynajmniej w pierwszej jej połowie. Książkę czyta się wtedy przyjemnie – zwłaszcza kiedy dotyka ona ciekawych pytań z pogranicza nauki i filozofii. Postaci nie są stworzone perfekcyjnie, trudno je poczuć i w pełni utożsamiać się z nimi. Słaba jest strona psychologiczna i socjologiczna książki. Dobrze jest – zwłaszcza w fazie początkowej – przygotowany zestaw pytań i zagadek. Budzą zaciekawienie, skłaniają do dalszej lektury. Odpowiedzi pojawiają się stopniowo, utrzymując odpowiednie napięcie, ale pod koniec książki chwilami rozczarowują powierzchownością czy nawet naiwnością. Mamy w książce pochwałę myślenia i działania naukowego, ale zarazem pokazanie, jak może być ono zmanipulowane. Cixin Liu ukazuje pewne słabości ludzi, których możemy nazywać intelektualistami, ludzi wykształconych, którzy potrafią przyjmować niektóre idee w sposób pseudoreligijny. Stawać się fanatykami własnych koncepcji, zdolnymi do wdrażania ich za wszelką cenę w imię swoiście rozumianego większego dobra. W tym kontekście ciekawą postacią jest pewien policjant, który mimo swojej mało przyjemnej powierzchowności może budzić sympatię. Jest dobrym przykładem bardziej krytycznego stosunku do rzeczywistości niż w przypadku ludzi lepiej od niego wykształconych.

Powieść wydaje się koloryzować chińską rzeczywistość. O ile krytycznie opisuje historię, o tyle szereg wydarzeń bliższych naszym czasom zostaje pokazany w różowych okularach. Mimo to jest to lektura warta uwagi, pokazująca pewne zagrożenia związane z postępem naukowym, technicznym i badaniami Kosmosu. Wnosi pewien powiew świeżości do klasycznej s-f, będącej w naszych czasach w odwrocie (w stosunku chociażby do fantasy). Książka jest pierwszym tomem trylogii Wspomnienie o przeszłości Ziemi.

Kup książkę Problem trzech ciał

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Problem trzech ciał
Autor
Książka
Inne książki autora
The Three-Body Problem
Liu Cixin0
Okładka ksiązki - The Three-Body Problem

With the scope of Dune and the commercial action of Independence Day, Three-Body Problem is the first chance for English-speaking readers to experience...

O mrówkach i dinozaurach
Liu Cixin0
Okładka ksiązki - O mrówkach i dinozaurach

Tajemnice pierwszej i najwspanialszej ziemskiej cywilizacji. Ziemia. Okres kredy. Mrówki i dinozaury - stworzenia zupełnie niepodobne do siebie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy