Recenzja książki: Pojęcia podstawowe

Recenzuje: Damian Kopeć

Poznawanie świata

Starczy parę schodków w górę, by nasz chód od razu zyskał na znaczeniu. Każde schody nadają przejściu dramatyczny akcent i przypominają, że to nie tylko przemieszczanie się w przestrzeni, lecz także jej zdobywanie i próba przezwyciężenia przeszkód. Tak rozpoczyna krótką refleksję nad pojęciem schodów czeski prozaik, poeta, eseista, tłumacz i historyk filmu Petr Král. Można bowiem przyglądać się schodom tak jak ci, którzy po nich chodzą (na ogół bezmyślnie) każdego dnia. Można też próbować uchwycić istotę pojęcia, spojrzeć na rzecz z innej strony, odkrywać znaczenia na co dzień przykryte praktyczną użytecznością. Wyjść poza oczywistość, próbować odkryć drugie, a może i trzecie dno czegoś, co wydaje się proste i jednoznaczne, jasno określone. Spojrzeć mniej jednostronnie i konkretnie, może szerzej i nieszablonowo. Z dozą ironii, szczyptą kpiny. Pozwalając aby skojarzenia same napływały do głowy. Tak właśnie czyni Petr Král, autor niewielkiej książeczki, zatytułowanej jakże dumnie i trochę na wyrost: Pojęcia podstawowe. Zatrzymuje się na chwilę, bierze do ręki słowa-pojęcia w jakiś sposób mu bliskie. Ogląda je, rozważa, przeżuwa. W trochę poetycki, trochę filozoficzny, nieco ironiczny sposób. Patrząc z ukosa, surrealistycznie. Opierając się na skojarzeniach, zadziwieniach, zdziwieniach. Nagle coś tak pozornie prostego jak schody ukazuje swoją wielowarstową strukturę, którą można analizować – podobnie, jak obiera się kolejne warstwy cebuli. Král sięga po schody, kichnięcie, obiad, koncert, śmiech i inne pojęcia. Czasami zamyka refleksję nad nimi w paru zdaniach, czasami – na paru stronach. Zawsze czyni to w zaskakujący sposób. Wtedy to spłycone codziennym używaniem pojęcia nabierają blasku i głębi, a czytelnik wyrusza na spacer po otaczającej go rzeczywistości, odartej z trywialności.

Poetycki język, ciekawe frazy, wymagające skupienia, lecz zarazem precyzyjne i jasne. Myśli, opuszczające tak niby solidnie utrwalone koleiny. Człowiek i jego otoczenie – widziane inaczej, w świetle, którego w gonitwie zajęć, spraw i zaprzątających nas myśli na co dzień nie zauważamy. A może z konieczności filtrujemy to, co widzimy? Pozbawiamy detali, znaczeń – tak, by nas nie przytłaczały? Ze strumienia danych płynącego rwącą strugą wyłuskujemy tylko okruchy i zadowalamy się nimi, pozwalając nieść się nurtowi mniej lub bardziej szarej rzeczywistości. Dzięki Králowi możemy na chwilę zajrzeć pod powierzchnię wody, za zasłonę.

Książka z pewnością ożywia, wywołuje uśmiech, przyciąga pięknem języka i bogactwem obrazów, skojarzeń. Tekstowi towarzyszą rzadkie, acz warte uwagi czarno-białe grafiki Jirego Stacha, utrzymane – tak jak i cała książka – w konwencji surrealizmu. Dopasowane do charakteru myśli Krála.

Ciekawym uzupełnieniem Pojęć podstawowych jest Posłowie Zbigniewa Macheja. To po części krótka historia czeskiej awangardy literackiej, po części – surrealizmu czeskiego, po części zaś biograficzne spojrzenie na autora książeczki.

Pojęcia podstawowe to zbiór krótkich bądź bardzo krótkich tekstów. Zdaniem Macheja są one nawiązaniem do wielowiekowej historii czeskiego encyklopedyzmu. Próbą – niekoniecznie bardzo poważną – wpisania się w ten nurt oswajania świata. Zdefiniowania, odkrycia na nowo wybranych pojęć. A jednocześnie formą zabawy słowami i tym, co się w nich kryje.

Tagi: bóg

Kup książkę Pojęcia podstawowe

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pojęcia podstawowe
Autor
Książka
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Arcana
Anna Szumacher
Arcana
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy