Recenzja książki: Pamiętnik pani Hanki

Recenzuje: Justyna Gul

Szpiegiem być..


Polska proza z okresu dwudziestolecia międzywojennego w swojej początkowej fazie była zdominowana przez pisarzy, którzy debiutowali jeszcze w epoce Młodej Polski. Na tle twórców tego okresu wyróżniał się ze swoją literaturą popularno-rozrywkową skierowaną do szerokiego grona odbiorców Tadeusz Dołęga - Mostowicz. Jego ironiczne spojrzenie na ówczesną rzeczywistość i fascynujące fabuły sprawiły, że powieści tego autora są uniwersalne i ponadczasowe.

 

Taka też jest książka „Pamiętnik pani Hanki”, znakomita i zabawna historia z elementami kryminału szpiegowskiego w najlepszym wydaniu. Tytułowa Hanka Renowicka to oryginalna, piękna młoda kobieta, która brak wielkiej inteligencji rekompensuje czarem i urokiem osobistym. Życie upływa jej w zbytku, całe godziny spędza na balach, rautach, „fajfach” czy spacerach oraz (oczywiście) na plotkach i flirtach. Bezlitośnie smaga słowem pseudo-przyjaciółki Haliszkę Korniłowską czy Muszkę Zdrojewską, od lat uwodzi Toto i bez oporów nawiązuje romans z niejakim Robertem Tonnorem (notabene: kochankiem Haliszki).

 

Wydawałoby się, iż tajemnica dotycząca męża-dyplomaty, którą Hanka odkrywa „przez przypadek”, wywróci jej życie do góry nogami. Tymczasem wraz z wiadomością, iż poślubiony trzy lata temu mąż tak naprawdę… nie jest jej mężem, rozpoczyna się dla niej  okres wzmożonych kontaktów towarzyskich i dobrej zabawy. Dama, która szantażuje ślubnego naszej bohaterki, jeszcze nie wie, na co się porywa i jak srogiego przeciwnika ma w osobie Hanki. Przy pomocy stryja Albina, detektywa Brukseli i rozlicznych wielbicieli, trzpiotowata pani Renowicka wypowiada wojnę niejakiej Elizabeth Norman, śledząc ją i tropiąc bez wytchnienia.

 

Mimo, iż nasza bohaterka sama wpada w nie lada tarapaty na skutek amorów z Robertem vel Janem Gąsiorem i zostaje wplątana w aferę szpiegowską, a także zmuszona do współpracy z tajnymi służbami, sprawa tajemniczej Betty jest dla Hanki priorytetem. Jaka jest zatem prawda i kim w rzeczywistości jest potencjalna małżonka męża Hanki: stewardesą na niemieckim transatlantyku, bibliotekarką w archiwum rządu katalońskiego, wdową po słynnym lotniku? Która z tych twarzy jest prawdziwa i czy to możliwe, że … żadna?

 

Tadeusz Dołęga – Mostowicz stworzył nieprzeciętny, iskrzący dowcipem i ironią kryminał, a czytelnik na przemian płacze ze śmiechu nad inteligencją (a raczej - jej brakiem) i frywolnością Hanki, to znów w napięciu czeka na dalszy rozwój wypadków. „Pamiętnik pani Hanki” to wyrafinowana powieść szpiegowska, której wartość podnoszą dodatkowo dosadne komentarze autora. To książka zdecydowanie nie do poduszki, bowiem pobudza i orzeźwia, a salwy śmiechu mogłyby pobudzić sąsiadów. A przecież nigdy nie wiadomo, czy przypadkowo nie są oni szpiegami…

Kup książkę Pamiętnik pani Hanki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pamiętnik pani Hanki
Książka
Pamiętnik pani Hanki
Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Inne książki autora
Profesor Wilczur
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Profesor Wilczur

Profesor Wilczur to kontynuacja Znachora, w której odnajdziemy motywy melodramatyczne, ujęte w sensacyjno-obyczajową fabułę. Po tragicznych przejściach...

Drugie życie doktora Murka
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Drugie życie doktora Murka

Drugie życie doktora Murka to kontynuacja powieści Doktor Murek zredukowany, autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Tytułowy bohater porzuca swoje ideały...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

"Człowiek przecież może być niesiony prądem własnych przekonań w kierunku przeciwnym od własnych upodobań."


Więcej
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy