Recenzja książki: Pamiętnik pani Hanki

Recenzuje: Justyna Gul

Szpiegiem być..


Polska proza z okresu dwudziestolecia międzywojennego w swojej początkowej fazie była zdominowana przez pisarzy, którzy debiutowali jeszcze w epoce Młodej Polski. Na tle twórców tego okresu wyróżniał się ze swoją literaturą popularno-rozrywkową skierowaną do szerokiego grona odbiorców Tadeusz Dołęga - Mostowicz. Jego ironiczne spojrzenie na ówczesną rzeczywistość i fascynujące fabuły sprawiły, że powieści tego autora są uniwersalne i ponadczasowe.

 

Taka też jest książka „Pamiętnik pani Hanki”, znakomita i zabawna historia z elementami kryminału szpiegowskiego w najlepszym wydaniu. Tytułowa Hanka Renowicka to oryginalna, piękna młoda kobieta, która brak wielkiej inteligencji rekompensuje czarem i urokiem osobistym. Życie upływa jej w zbytku, całe godziny spędza na balach, rautach, „fajfach” czy spacerach oraz (oczywiście) na plotkach i flirtach. Bezlitośnie smaga słowem pseudo-przyjaciółki Haliszkę Korniłowską czy Muszkę Zdrojewską, od lat uwodzi Toto i bez oporów nawiązuje romans z niejakim Robertem Tonnorem (notabene: kochankiem Haliszki).

 

Wydawałoby się, iż tajemnica dotycząca męża-dyplomaty, którą Hanka odkrywa „przez przypadek”, wywróci jej życie do góry nogami. Tymczasem wraz z wiadomością, iż poślubiony trzy lata temu mąż tak naprawdę… nie jest jej mężem, rozpoczyna się dla niej  okres wzmożonych kontaktów towarzyskich i dobrej zabawy. Dama, która szantażuje ślubnego naszej bohaterki, jeszcze nie wie, na co się porywa i jak srogiego przeciwnika ma w osobie Hanki. Przy pomocy stryja Albina, detektywa Brukseli i rozlicznych wielbicieli, trzpiotowata pani Renowicka wypowiada wojnę niejakiej Elizabeth Norman, śledząc ją i tropiąc bez wytchnienia.

 

Mimo, iż nasza bohaterka sama wpada w nie lada tarapaty na skutek amorów z Robertem vel Janem Gąsiorem i zostaje wplątana w aferę szpiegowską, a także zmuszona do współpracy z tajnymi służbami, sprawa tajemniczej Betty jest dla Hanki priorytetem. Jaka jest zatem prawda i kim w rzeczywistości jest potencjalna małżonka męża Hanki: stewardesą na niemieckim transatlantyku, bibliotekarką w archiwum rządu katalońskiego, wdową po słynnym lotniku? Która z tych twarzy jest prawdziwa i czy to możliwe, że … żadna?

 

Tadeusz Dołęga – Mostowicz stworzył nieprzeciętny, iskrzący dowcipem i ironią kryminał, a czytelnik na przemian płacze ze śmiechu nad inteligencją (a raczej - jej brakiem) i frywolnością Hanki, to znów w napięciu czeka na dalszy rozwój wypadków. „Pamiętnik pani Hanki” to wyrafinowana powieść szpiegowska, której wartość podnoszą dodatkowo dosadne komentarze autora. To książka zdecydowanie nie do poduszki, bowiem pobudza i orzeźwia, a salwy śmiechu mogłyby pobudzić sąsiadów. A przecież nigdy nie wiadomo, czy przypadkowo nie są oni szpiegami…

Kup książkę Pamiętnik pani Hanki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pamiętnik pani Hanki
Książka
Pamiętnik pani Hanki
Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Inne książki autora
Bracia Dalcz i S-ka
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Bracia Dalcz i S-ka

Intrygująca i perwersyjna historia rywalizacji o zarząd rodzinną firmą, którą prowadzą Krzysztof i Paweł Dalczowie. Dzieli ich dosłownie wszystko...

Doktor Murek zredukowany
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Doktor Murek zredukowany

Historia urzędnika magistratu, Franciszka Murka, który zostaje zwolniony z pracy wskutek bezpodstawnych oskarżeń dotyczących jego rzekomej lewicowej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

"Człowiek przecież może być niesiony prądem własnych przekonań w kierunku przeciwnym od własnych upodobań."


Więcej
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy