Recenzja książki: Otchłań grzechu

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Praca dziennikarza nie jest usłana różami. Czasem zaś – chcąc dotrzeć do prawdy – dociekliwy reporter może wpakować się w niezłe kłopoty. Taki los spotyka bohatera prozatorskiego debiutu Janusza Szostaka – Otchłań grzechu

W swojej pierwszej powieści Janusz Szostak opisuje losy Michała Rajskiego, trzydziestoletniego reportera śledczego, który właśnie przybywa do Poznania. W stolicy Wielkopolski dziennikarz musi załatwić sprawy, które związane są z jego pracą – a konkretnie śledztwem związanym z biznesmenem, będącym częścią szemranego towarzystwa. 

Przyjazd reportera zbiega się z tragicznymi wydarzeniami, które wstrząsają miastem. W jednym z mieszkań odnaleziony zostaje młody mężczyzna, którego genitalia są brutalnie okaleczone. Młody chłopak był dobrze rokującym sportowcem i synem jednej z najważniejszych osób w mieście. 

Niebawem okazuje się, że wiele spraw – pozornie ze sobą niezwiązanych – tak naprawdę wiele łączy. W siatce kryminalnych intryg musi odnaleźć się Rajski, mimo woli wplątany w gangsterski półświatek.

Książka Janusza Szostka to niezwykle brutalny i mocny kryminał, który przed czytelnikami odsłania mroczną stronę ludzkiej natury. W Otchłani grzechu autor opowiada nie tylko o krzywdzie, ale także o wymierzaniu sprawiedliwości. 

W swoim kryminale Janusz Szostak nie ucieka od mocnych scen. Już od pierwszego rozdziału doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy do czynienia z książką napisaną przez osobę, która posiada spore doświadczenie w pisaniu o sprawach kryminalnych. Autor – podobnie jak sądowi biegli – skrupulatnie opisuje popełniane zbrodnie, tworząc opowieść, która brutalnie uderza w czytelników. 

Zbrodnie są pretekstem do tego, by główny bohater powieści miał szansę przeprowadzić własne śledztwo. Sprawa prowadzona przez Rajskiego jest niezwykle złożona, a swoimi korzeniami sięga głęboko w przeszłość. Janusz Szostak ukazuje w ten sposób, jak ogromny wpływ na teraźniejszość mają minione wydarzenia. 

Zresztą, o dziedzictwie można w kontekście Otchłani grzechu mówić znacznie szerzej. Autor w swojej powieści zastanawia się nad tym, jak wiele dziedziczymy po naszych bliskich. I nie chodzi wyłącznie o rzeczy materialne. Czy, nie chcąc stać się tacy, jak nasi rodzice, nieświadomie sami nie wpadamy w tę samą pułapkę?. Czy człowiek jest jedynie nic nieznaczącym pionkiem, żyjącym zgodnie z powielanymi od lat wzorcami? Te pytania nasuwają się w trakcie lektury powieści Otchłań grzechu. 

W Otchłani grzechu pojawia się także motyw spirali nienawiści. Okazuje się, że żaden człowiek nie jest wyłącznie dobry czy zły. Wszystko zależy od okoliczności, w których się znajdujemy oraz od tego, z jakiej perspektywy oceniamy drugiego człowieka. 

Janusz Szostak jest niezwykle sprawnym obserwatorem, który dostrzega w ludziach to, co na pozór ukryte. I najgorsze ludzkie przywary przedstawia w swojej debiutanckiej powieści. Chociaż więc lektura momentami bywa niezwykle brutalna, jest jednocześnie – niestety – często bardzo prawdziwa. 

Otchłań grzechu jest ciekawym kryminałem z akcją osadzoną w polskich realiach, który opowiada o tym, że oddech zła na karku poczuć może każdy z nas. To jednak od nas zależy, jak wiele grzechów będziemy mieli na swoim sumieniu. 

Tagi: bóg

Kup książkę Otchłań grzechu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Otchłań grzechu
Książka
Otchłań grzechu
Janusz Szostak
Inne książki autora
Więzienny świat. Korupcja, przemoc, seks
Janusz Szostak0
Okładka ksiązki - Więzienny świat. Korupcja, przemoc, seks

Więzienny świat Korupcja, przemoc, seks Rozmowy zza krat. Autor spędził na rozmowach ze skazanymi setki godzin. W efekcie powstał zbiór kilkudziesięciu...

Słowik. Skazany na bycie gangsterem
Janusz Szostak0
Okładka ksiązki - Słowik. Skazany na bycie gangsterem

Andrzej Z. ,,Słowik", to legendarna postać polskiego świat przestępczego. Uznawany za najbardziej niebezpiecznego spośród liderów ,,Pruszkowa"...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy