Religia jest systemem wierzeń i praktyk określającym relację między Bogiem (bóstwem) a człowiekiem. Wielość religii (na świecie istnieje około 10 tysięcy wyznań) wskazuje na potrzebę koncentrowania się ludzi wokół poczucia świętości. Książka Waltera Vogla jest zestawieniem i szczegółowym opisem jedenastu ojców wielkich religii. Obok tych, którzy zapoczątkowali istnienie religii znaczących i po dziś dzień kształtujących „oblicze świata”, znaleźli się założyciele, mający mniejszą ilość wyznawców, i to w niektórych tylko regionach świata.
Obok religii znanych każdemu (chrześcijaństwo, judaizm, islam i buddyzm) przedstawione zostały te, o których z pewnością niewielu słyszało. Znajomość ogólnych pojęć posiadanych przez czytelnika zostaje wzbogacona o takie autorytety, jak: Echnaton, Zaratustra, Konfucjusz, Laozi, Mani, Guru Nanak oraz Baha Allah. Wśród wymienionych założycieli znaleźli się ludzie różnych stanów i statusu społecznego. Wszyscy oni poprzez swoje nauczanie pragnęli zaszczepić w idących za nimi wyznawcach te wartości, które dla nich samych miały zasadnicze znaczenie. Rozważania stanowiące próbę odpowiedzi na pytanie: „Co pozostało z poszczególnych religii?” dają czytelnikowi czas na refleksje.
Jednolity układ charakteryzujący budowę kolejnych rozdziałów, jest elementem w dużej mierze pomagającym odnalezienie poszukiwanych informacji. Jeżeli czytelnika interesuje porównanie życia i doktryny poszczególnych twórców wielkich religii, owa jednolitość ułatwia zadanie. Autor rozpoczyna każdy rozdział od podania życiorysu założyciela. W wielu miejscach Walter Vogel umieścił oryginalne teksty lub cytaty z wczesnych pism danej religii (zastosowane zostały jednak zasady współczesnej ortografii). Oprócz życiorysów założycieli, w kolejnych rozdziałach znalazły się tablice chronologiczne, przytoczone są ważne pojęcia i źródła, po czym przedstawiony jest rys historyczny i doktryna. Na końcu nakreślono aktualne stanowisko poszczególnych religii w czasach współczesnych.
Książka „Ojcowie religii” skierowana jest do ludzi wierzących oraz tych, którzy umiejscawiają siebie w gronie ateistów. Dzięki jej lekturze czytelnik nauczy się rozróżniania systemów wierzeń i nurtów religijnych, a także nabierze szacunku do wyznawców Boga (bóstwa) religii innej, niż ta, której sam jest przedstawicielem. Podana literatura jest bardzo bogata, jednak niestety – z niewielkimi tylko wyjątkami – obcojęzyczna. Nie pozwala to czytelnikowi (z pominięciem fachowców w opisywanej dziedzinie) sięgnąć po uzupełniające pozycje specjalistyczne. Całość napisana jest w sposób jasny i przejrzysty, nakreślający encyklopedyczny zarys jedenastu wielkich religii. Warto po nią sięgnąć, by z jednej strony pogłębić ogólną wiedzę dotyczącą różnych wyznań, z drugiej zaś umocnić się w dotychczas wyznawanej wierze.