Żyjący w XIX wieku Karol Darwin to brytyjski przyrodnik i geolog, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form. Głoszona przez niego teza ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. By ułatwić czytelnikowi ustosunkowanie się do niej, Wydawnictwo MG opublikowało dzieło O powstawaniu gatunków, będące jedną z najważniejszych prac w historii nauk przyrodniczych.
Treść monografii stanowią dowody na istnienie doboru naturalnego, jakie Darwin gromadził przez całe życie. Świadom konsekwencji swojej teorii na pochodzenie ludzkości, nie zawahał się, ale śmiało wysunął teorię o ewolucji gatunków w procesie naturalnej selekcji. Rozpoczynając od zmienności w stanie udomowienia oraz zmiany gatunków w stanie natury, Darwin omawia warunki najbardziej sprzyjające tym zmianom. Rozpatruje walkę o byt pomiędzy wszystkimi istotami organicznymi na Ziemi. Dowodzi, dlaczego dobór naturalny wywołuje wymieranie mniej doskonałych form. Szczegółowo analizuje prawa zmienności. Roztrząsa najpoważniejsze zarzuty przeciw teorii ewolucji: trudności przemiany, instynkt, niepłodność gatunków i płodność odmian przy ich krzyżowaniu oraz niedostateczność danych geologicznych. Zajmuje się również geograficznym rozmieszczeniem istot organicznych w przestrzeni oraz ich klasyfikacją. Ostatni rozdział zawiera streszczenie całego dzieła i końcowe uwagi (streszczenia cząstkowe zamieszczono również na końcu każdego rozdziału).
Publikacja Wydawnictwa MG jest obszerna. Język przekazu – choć trudny – zainteresuje znawców tematu, specjalistów z dziedziny nauk przyrodniczych, nauczycieli akademickich oraz studentów i pasjonatów biologii. Kolorowe tematyczne ilustracje i schematy wzbogacają treść. Twarda okładka, duży format książki oraz przejrzysty tekst z pewnością ucieszą zainteresowanych. Czytelnik po zapoznaniu się z dziełem Darwina O powstawaniu gatunków będzie miał okazję dogłębnie przyjrzeć się szczegółowo omówionemu zagadnieniu.
"Wyraz uczuć u człowieka i zwierząt" jest jednym z ostatnich i najlepszych dzieł Darwina, w którym otwarcie i bez strachu używa już słowa ewolucja i pisze...
Podróż na okręcie "Beagle" można czytać na różne sposoby (choć od owego, formalnie nieobecnego, ewolucjonizmu uciec się nie da) i zawsze jest...