Paryż zaliczany jest do tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Niepowtarzalna atmosfera, wyjątkowe miasto zakochanych, stolica światowej mody, a także znane niemalże wszystkim zabytki-symbole – to elementy składające się na wizytówkę miasta. Taki jest dzisiejszy Paryż. A ten z XVII wieku? Różnice są diametralne, ale… po kolei! Nowa publikacja Wydawnictwa Jedność Na ulicach Paryża wszystko wyjaśni. Seria Klub Fanów Przygody zaprasza do lektury.
W swej edukacyjnej opowieści Cyril Lepeigneux w interesujący sposób zwraca się do dzieci starszych, kierując ich uwagę na paryskie wydarzenia sprzed trzystu lat. Za sprawą tunelu czasoprzestrzennego, młodzi bohaterowie zostają przeniesieni do roku 1619, w sam środek niesamowitych wydarzeń. Czy jednak będą to wydarzenia bezpieczne? W tym miejscu trzeba wspomnieć o niezwykle trafnym doborze bohaterów. Główne role przypisane zostały rodzeństwu François i Jeanne oraz ich kuzynowi Louisowi, którym towarzyszy złodziej kiełbas w ognistej szacie, pięcioletni czerwony seter irlandzki o imieniu Płomień, który dał się poznać z najlepszej strony (ich zabawne biogramy zamieszczono na początku książki). W opowieści pojawiają się także więźniowie króla Ludwika XIII, smętnie wlokący się z ciężkimi łańcuchami na nogach na drugi brzeg Sekwany. Jest także Hochelaga i opiekujący się galernikami święty Wincenty a Paulo, który w XVII wieku nie był jeszcze świętym. Jest również wyglądający odpychająco Luigi Stonoga z drewnianą nogą. No i, oczywiście, znienawidzeni gwardziści, tajemniczy Dom Pedro oraz twardy jak stal Król Forsa.
Wspomnienia paryskich wydarzeń na długo pozostaną w pamięci młodych bohaterów (i czytelników). A przyznać trzeba, że łatwo nie było. Kto porwał François? Jaki los czekał uprowadzone niemowlęta? Co czuje ktoś, kto w jednej chwili traci i zyskuje? Zwroty wartko płynącej akcji i towarzyszące im napięcie, a także ciekawe dialogi oraz czarno-białe sugestywne ilustracje pozwalają młodemu czytelnikowi przenieść się do czasów panowania Ludwika XIII. Pomocą służą zamieszczone w lekturze nazwy geograficzne rzeczywistych miejsc, opisy strojów noszonych przez siedemnastowiecznych mieszkańców Paryża, realia ówczesnego życia. W przypisach znalazły się przetłumaczone na język polski zwroty łacińskie i francuskie, zamieszczono również objaśnienia tłumacza, pojęcia historyczne oraz wzmianki dotyczące miejsc turystycznych. Na końcu zamieszczono krótką notkę biograficzną żyjącego w XVII wieku świętego Wincentego a Paulo.
Łatwo przewidzieć, że historia skończyła się szczęśliwie: z oczu Króla Forsy zniknęły nienawiść i bunt, bohaterom udało się odkryć szajkę przemytników dzieci i szczęśliwie wrócić do domu, ale to, co przeżyły (a wraz z nimi co przeżył i czytelnik) pozostanie w pamięci. I jeszcze jedna sprawa: co z zaginionym kotem? Warto wraz z bohaterami znaleźć się Na ulicach Paryża.
Ta książka gwarantuje młodym czytelnikom niesamowitą podróż w czasie w towarzystwie trojga dzieci: Jeanne, François, Louisa i ich wiernego...
Ta książka gwarantuje młodym czytelnikom niesamowitą podróż w czasie w towarzystwie trojga dzieci: Jeanne, François, Louisa i ich wiernego...