Mała myszka to bohaterka wielu bajek dla dzieci. Jest sympatyczna, pomysłowa i zaradna. Potrafi wyjść zwycięsko z wielu zagmatwanych sytuacji. Wszystko to sprawia, że jest bohaterką lubianą przez dzieci. Do rąk młodych czytelników trafiła kolejna książeczka Arnolda Lobela Mysie bajeczki – opowieść lekka, prosta i przyjemna, przepełniona życiową mądrością. Łączy przyjemne z pożytecznym, bawi i uczy.
W przytulnym mieszkanku przygotowuje się do snu mysia rodzina. Siedmiu mysich synków leży grzecznie w łóżeczkach. Myli się jednak ten, kto sądzi, że wystarczy zgasić światło, a mali synkowie natychmiast zapadną w sen. Co to, to nie: czekają na bajkę na dobranoc, dzięki której – jak każdego wieczoru – uda im się wyciszyć i przez całą noc śnić piękne sny. Tata Mysz (z sumiastym wąsem i w okularach) opowiada nie jedną, a siedem ciekawych historii – po jednej dla każdego synka. Akcja każdej opowieści toczy się w mysim świecie, pośród pięknych krajobrazów widzianych mysimi oczyma. Bohaterowie – również mysi – rozwiązują zadania na miarę mysich umiejętności i możliwości, a także postrzegają rzeczywistość z mysiego punktu widzenia.
Opowiedziane przez Tatę Mysz historie zapraszają w świat spokoju, subtelnych wrażeń i delikatności, w świat, który dopiero trzeba poznać (muszą go poznać zarówno mysi bohaterowie, jak i mały czytelnik). W opowieściach pojawia się mnóstwo bohaterów: mysz przy czarodziejskiej studni, mama mysz ze swoim małym synkiem, dwie zaprzyjaźnione myszy – bardzo wysoka i bardzo niska, mysz w łódce, mysz w tenisówkach, stary Pan Mysz oraz bardzo brudna mysz. Mysi bohaterowie są sympatyczni, a ich przygody wywołują uśmiech na twarzy.
Książeczka jest niezbyt gruba: siedem krótkich, ale za to humorystycznych opowieści zawiera proste dialogi, a powiększona czcionka oraz większe odstępy między wierszami służą doskonaleniu umiejętności czytania. Sugestywne ilustracje w stonowanych kolorach utrzymane są w jednym schemacie, co wpływa uspokajająco na dziecko, które znużone jest po całym dniu obowiązków, nauki i zabawy. Niewielka ilość tekstu wraz z wkomponowanymi w tekst ilustracjami nie zniechęcą nawet tych dzieci, które czytają jeszcze bardzo powoli.
Przeznaczona dla dzieci młodszych publikacja Wydawnictwa Literackiego jest pasjonująca, wartościowa i pomocna. Zapoznanie z jej treścią dostarcza wrażeń estetycznych, uczy kreatywności i pozytywnego myślenia, wskazuje na potrzebę niesienia pomocy innym oraz zaufania najbliższym, a także pokazuje, iż dobrze jest cieszyć się małymi rzeczami.
,,Mała świnka mieszkała w chlewiku na farmie. Mała świnka lubiła jeść, lubiła biegać po całym obejściu i lubiła spać. Ale najbardziej ze wszystkiego...
Trzecia część przygód Żabka i Ropucha w tłumaczeniu Wojciecha Manna Zimą, wiosną, latem, jesienią - Żabek i Ropuch przyjaźnią się przez cały rok...