Jürgen Thorwald już od dawna przykuwa uwagę naprawdę szerokiej rzeszy czytelników. Z pewnością większość miłośników literatury słyszała o Stuleciu chirurgów czy Krwi królów. W swoich książkach pisarz często porusza tematykę medyczną i do tej pory można było sądzić, że Thorwald był lekarzem (pisarz zmarł w 2006 roku). Okazuje się jednak, że z wykształcenia był on historykiem i dziennikarzem. Z pewnością to jego oblicze lepiej można by było poznać, gdyby ukazały się nowe wydania jego starszych książek, chociażby Dawnej medycyny, jej tajemnic i potęgi.
Tymczasem opublikowana niedawno Męska plaga. Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą to interesujący wywód na temat życia seksualnego takich sław, jak Charlie Chaplin czy Pablo Picasso. Autor każdemu ze swoich bohaterów poświęca zaledwie kilka stron, jednak opis ich miłosnych podbojów jest wyczerpujący i zabawny. Można by było sądzić, że z książki dowiemy się więcej o korelacji tej sfery życia z przebiegiem karier, porażek i sukcesów postaci w publikacji opisywanych. Tymczasem jest nieco inaczej.
Uwagę czytelników skupią z całą pewnością fragmenty mówiące o prostacie. To dość przykra przypadłość, zawstydzająca większość mężczyzn. No i te upokarzające reklamy magicznych tabletek, emitowane w telewizji w niemalże każdej porze antenowej... Thorwald wraca do przeszłości i serwuje czytelnikom mini-wykład na temat historii leczenia tego schorzenia. Uprzedzam, wiele z dawnych metod terapii szokuje okrucieństwem i specyficzną, medyczną terminologią. Pisarz ma odwagę złamać pewne tabu i wprowadzić do literatury popularnonaukowej nieco pikanterii. To bardzo korzystnie wpływa na jego książkę.
Na dodatek Męska plaga. Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą jest, jak zresztą wszystkie książki z serii, przepięknie wydana. Polecić ją warto przede wszystkim miłośnikom poprzednich książek Thorwalda, a w szczególności miłośnikom medycyny i historii. Choć wydaje się, że te dwie dziedziny nie zawsze idą w parze, autor zadbał o to, aby w jego książce stanowiły pasjonujące połączenie zarówno dla miłośników jednej, jak i drugiej nauki.
Książka o początkach transplantologii – dziś uznawana za klasykę literatury faktu. Bohaterami Thorwalda są pacjenci, w których leczeniu po raz...
Kruchy dom duszy to książka przedstawiająca powstanie i rozwój chirurgii mózgu. Trzeba było prawdziwej rewolucji, zarówno technologicznej...