Każda kobieta jest piękna, musi tylko zdać sobie z tego sprawę – to myśl, która z całą pewnością bliska była Estée Lauder, kiedy tworzyła swoje najważniejsze kosmetyki, w tym pionierski Super Rich All-Purpose Cream. W książce Marzenie o pięknie Laura Baldini kreśli barwny obraz pierwszych kroków Lauder w tworzeniu swojej linii kosmetyków.
Przede wszystkim warto podkreślić, że książka Baldini nie jest tradycyjną biografią, a wpisuje się raczej w nurt fikcji biograficznej. Takie powieści powstawały już przed laty, choć wydaje się, że szczególnie dużą uwagą czytelników cieszą się właśnie obecnie. Połączenie faktów z fikcją literacką sprawia, że choć w Marzeniu o pięknie poznajemy najważniejsze wydarzenia z życia Lauder, to jednocześnie musimy być świadomi, że – ze względu na sposób konstrukcji fabuły – autorka zdecydowała się dokonać kilku zmian. Czytelnicy, którzy do tej pory nie znali bliżej życiorysu twórczyni popularnej marki kosmetyków, za sprawą książki Laury Baldini będą mogli choć trochę poznać jej historię, autorka pod koniec swojej powieści jasno wskazuje jednak, gdzie postanowiła dokonać zmian. Tym samym przytacza daty, które nie zgadzają się w stosunku do rzeczywistych zdarzeń, wspomina również o postaciach, które w rzeczywistości nigdy nie istniały i stanowią tylko jeden z elementów fabuły.
W Marzeniu o pięknie autorka przeplata dwie perspektyw czasowe: pierwszą z lat młodości, kiedy to Estée – dzięki pomocy swojego wuja aptekarza – zaczyna wytwarzać swoje kosmetyki, a także drugą – gdy jest już pełnoprawną businesswoman, prężenie rozwijającą swoją firmę, choć jednocześnie nieszczęśliwą w życiu osobistym.
Spędziła całe popołudnie z twoim wujkiem w szopie, robiąc tony kremu.
Przy tym na uwagę z całą pewnością zasługuje sposób, w jaki Laura Baldini konstruuje opowieść. W przeciwieństwie do części tradycyjnych monografii, fabularyzowaną biografię Estée Lauder czyta się szybko i sprawnie, niczym dobrą powieść obyczajową. Jednocześnie należy wspomnieć, że w książce poznajemy tylko wyimek z życia bohaterki, a nie pełną jej biografię. Laura Baldini urywa historię w punkcie zwrotnym dla życia Estée Lauder, kiedy to zarówno jej kariera, jak i życie osobiste zaczyna wchodzić na zupełnie nowe tory.
Estée Lauder ukazana w Marzeniu o pięknie zostaje jako kobieta, która nie boi się realizować swoich marzeń mimo największych przeszkód. I choć niewątpliwie mówić można o ostatecznym sukcesie Lauder, celem Baldini nie jest jedynie przedstawienie swojej bohaterki jako współczesnego Kopciuszka, kolejnej zaradnej przedsiębiorczyni, która przechodzi drogę „od zera do milionera”. Przeciwnie, nacisk w Marzeniu o pięknie położony jest zwłaszcza na dewizę Estée Lauder: chęć udowodnienia kobietom, że mogą być piękne niezależnie od zasobności portfela, statusu społecznego czy wykonywanej profesji.
[W]szystkie chcemy być piękne – odparła Estée. – Zarówno księżne, jak i zwykłe robotnice.
Laura Baldini utrzymuje równowagę pomiędzy tym, co zgodne jest z faktami historycznymi a fikcją literacką. Obraz Estée Lauder przebijający z powieści to obraz wielkiej wizjonerki, która choć z całą pewnością dążyła do bycia perfekcyjną niczym jej kosmetyki, to jednak nie uniknęła problemów w życiu prywatnym. Marzenie o pięknie to z całą pewnością lektura, która usatysfakcjonuje nie tylko miłośniczki i miłośników kosmetyków sygnowanych nazwiskiem Estée Lauder.
Pasjonujące losy nauczycielki, która odkryła sekret dobrego dzieciństwa Rzym, 1896 rok. Młoda Maria Montessori rozpoczyna wymarzoną pracę na dziecięcym...