Recenzja książki: Król Bollywoodu

Recenzuje: mrowka

Moda na Bollywood wiąże się trochę z estetyką kampu – naturalną konsekwencją projekcji kolejnych filmów okazała się publikacja biografii Shah Rukh Khana – największego gwiazdora bollywoodzkiego kina. Książka „Król Bollywoodu” autorstwa Anupamy Chopry to właśnie ukłon w stronę wielbicieli hinduskiego aktora, a jednocześnie sygnał otwarcia rynku wydawniczego na nie tylko egzotyczną literaturę piękną, ale również na publikacje „użytkowe”.

 

Niby można by napisać „biografia jak biografia” – lecz to nieprawda. Biografia Shah Rukh Khana typowa (jak na współczesne europejskie standardy) nie jest. Z co najmniej trzech powodów: po pierwsze, autorka mierzy się tu z koniecznością przedstawienia czytelnikom sytuacji społecznej i kulturowej w Indiach. Prezentuje więc nie tylko sylwetkę oraz dokonania Shah Rukh Khana, ale i dokonania twórców, z którymi gwiazdor zetknął się na swej drodze artystycznej. Przybliża bollywoodzki światek i próbuje charakteryzować jego produkcje. Proponuje minirecenzje filmów i stawia się w pozycji przewodnika. Po drugie: Anupama Chopra wpada niekiedy w bollywoodzki dyskurs i zaczyna używać kiczowatych metafor czy porównań, przepych z kinowych opowieści przedziera się momentami do książki, która przecież ma pełnić funkcję poznawczą a nie artystyczną (przynajmniej: nie przede wszystkim). Trzecim powodem, dla którego nie możemy w przypadku „Króla Bollywoodu” mówić o typowej współczesnej biografii, jest wyraźna tendencja brązownicza.

 

Pojawia się w tej książce Shah Rukh Khan – bożyszcze tłumów, obiekt westchnień kobiet i zazdrości mężczyzn, idol bez skazy (bo, paradoksalnie, przedstawiane przez autorkę ciemniejsze momenty życia Khana jeszcze potęgują obraz ideału). Nie wiadomo na dobrą sprawę, jak wysoki jest tu stopień mityzowania postaci: w każdym razie szablon, z którego korzysta Anupama Chopra, jest równie tendencyjny, jak i filmy produkowane w Bollywood według jednej recepty. Wita autorka swoich czytelników długą listą nazwisk tych osób, które pomogły w zbieraniu materiałów, a potem drugą – zestawieniem występujących w książce postaci wraz z krótką ich charakterystyką. A zaraz potem przedstawia odbiorcom żywot Shah Rukh Khana, aktora, który jako mały chłopiec fascynował się filmem i marzył o tym, żeby w przyszłości zająć się występowaniem w kinowych produkcjach. Pierwiastek przeznaczenia towarzyszy mu i w szkole, i podczas pierwszej – jedynej i największej miłości. Romantyczna historia hinduskiego Romeo ma przypuszczalnie podbić serca słuchaczy – brzmi tak ckliwie, jakby była wyjęta z filmu. Dokładna data pierwszej randki podana w książce jeszcze wzmacnia – aż do przesady – ów wizerunek zakochanego ideału. Nie brakuje rzecz jasna pierwszych ról i wspomnienia pierwszej osoby, która dostrzegła talent Shah Rukh Khana.

 

Jest tu sporo ciekawych informacji – zwłaszcza o rozwoju przemysłu filmowego w Bollywood, czy o codzienności w Mombaju. Sam wątek biograficzny uchwycony w jego mitotwórczym kształcie także może się odbiorcom podobać, pod warunkiem, że potraktują go z przymrużeniem oka. To publikacja przede wszystkim dla ludzi zainteresowanych bollywoodzkimi pomysłami na przedstawianie bajkowej naiwności, kiczowatych opowiastek o czystej i niewinnej miłości – mówi w końcu o największym amancie hinduskiego filmu.

 

Izabela Mikrut

Kup książkę Król Bollywoodu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Król Bollywoodu
Książka
Król Bollywoodu
Anupama Chopra
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy