Recenzja książki: Kosmos jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Istniejący od miliardów lat wszechświat oznacza nie tylko przestrzeń i czas, ale również wszystkie formy materii, energii i oddziaływania. Czy rzeczywiście jego powstanie bezpośrednio związane jest z Wielkim Wybuchem? Ile jest wszechświatów? To i wiele innych pytań od pokoleń zaprząta umysły nie tylko kosmologów badających strukturę i ewolucję wszechświata. Książka Kosmos jest super! to bogaty w treść zbiór informacji zaspokajających ciekawość młodego czytelnika.

W publikacji Wydawnictwa Jedność Alice Harman zastosowała podział na 101 faktów, o których trzeba wiedzieć. Krótkie rozdziały charakteryzują się schematyczną budową: pobudzający do refleksji tytuł, krótka informacja wprowadzająca oraz opatrzone śródtytułami treści szczegółowe – to elementy, które uzupełnione zostały tematycznymi zdjęciami, ilustracjami, a także zabawnymi grafikami. Na barwnych, nierównomiernie ozdobionych różnokolorowymi gwiazdkami stronach znalazły się ciekawostki w ramkach. Każdy z omawianych faktów w pełni zasługuje na zainteresowanie: wszechświat, gwiazdy, układ słoneczny, badania kosmosu oraz podróże kosmiczne skupiają uwagę czytelnika, powiększając dotychczasowy zasób jego wiedzy.

Informacje dotyczące omawianych zagadnień przekazane zostały w sposób interesujący i zrozumiały, nawet dla starszych dzieci. Bez problemu więc czytelnik zagłębi się w tajniki wszechświata, by zaobserwować jego strukturę i rozmiary. Pozna dzieje podboju kosmosu. Od tej chwili nieobce mu będą galaktyki (łącznie z „Sombrero”, „Kijanką” i „Słonecznikiem”). Przestaną być tajemnicą lata świetlne, białe i czerwone karły, czarne dziury, kwazary, magnetary, pulsary, gwiezdne trzęsienia, spaghettifikacje oraz pustki astronomiczne. Łatwe do odróżnienia staną się mgławice: „Koński Łeb”, „Czaszka”, „Duch”, „Głowa Czarownicy” (nie mówiąc już o wyjątkowo śmierdzącym „Zepsutym Jajku”). Dzięki lekturze czytelnik obejrzy blizny na Jowiszu, a także przekona się, dlaczego odciski stóp na powierzchni księżyca pozostaną tam na zawsze. A nawet wyśle pozdrowienia pozaziemskim istotom.

Treść publikacji opiera się na badaniach naukowych. Autorka podaje nazwiska astronomów, dzięki którym nasze zasoby wiedzy coraz bardziej rosną. Opisy doskonale wyposażonych obserwatoriów astronomicznych, sztucznych satelitów i rakiet uświadamiają czytelnikowi, że wszystkie działania zmierzają do poszukiwania życia pozaziemskiego (mimo doskonale opracowanych programów badawczych nie udało się jednak wychwycić żadnej wiadomości, wysłanej z jakiegokolwiek miejsca we wszechświecie). Zaprezentowano osobiste doświadczenia kosmonautów, przedstawiono niebezpieczeństwa wynikające ze spaceru w kosmosie, opisano przygotowania do radzenia sobie w stanie nieważkości. Ciekawostką jest niepokojący fakt wzrostu ilości krążących wokół ziemi kosmicznych śmieci, a także zaplanowane na przyszłość (dalszą!) loty na Jowisz i Saturn, gdzie (być może!) padają diamentowe deszcze (nieziemska biżuteria to nie byle gratka).

Książka Kosmos jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć jest publikacją wartą uwagi. Podsumowaniu zaprezentowanej treści służy zamieszczony na końcu słownik oraz indeks, ułatwiający zrozumienie i zapamiętanie trudnych zwrotów, a także odszukanie interesujących kwestii. Większy od przeciętnego format wynika z chęci przekazania jak największej ilości informacji. Publikacja Wydawnictwa Jedność, pełna kolorowych ilustracji i pochodzących z wielu źródeł zdjęć, przykuwa uwagę. Mnogość informacji bez wątpienia zaspokoi ciekawość czytelnika. Czas więc wyruszyć w kosmiczną podróż.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Kosmos jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kosmos jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć
Autor
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy