Dla kogoś, kto każdego ranka spieszy do pracy a wytchnienie znajduje dopiero wieczorem, bycie emerytem to szczyt marzeń i westchnień. Jednak dla człowieka, który osiągnął już wiek emerytalny, stan taki niekoniecznie musi oznaczać stałe zadowolenie i luksus „nic nie robienia”. Autor w prostej i żartobliwej formie podaje pomysły mogące pomóc emerytom uporać się z nagle zminimalizowaną aktywnością i zwolnieniem tempa życia.
Na pierwszym miejscu S. Mędak stawia wolontariat. Główną grupą odbiorców działalności wolontariuszy są osoby starsze, samotne i o różnym stopniu niepełnosprawności. Praca z nimi polega na udzielaniu im konkretnej pomocy, wykonywaniu dla nich lub razem z nimi podstawowych czynności, czytaniu książek – jednym słowem –spędzaniu wraz z nimi czasu. Wolontariusz znajdzie również zatrudnienie w schronisku dla zwierząt, ogrodzie botanicznym, muzeum, galerii, bibliotece itp.
Dużą popularnością cieszy się Uniwersytet Trzeciego Wieku. Obecnie obiektów tego typu jest około stu czterdziestu, natomiast – słuchaczy – kilkanaście tysięcy. W czasie zajęć seniorzy rozwijają swoją osobowość i zainteresowania, tworzą i umacniają więzi społeczne, zdobywają i uaktualniają wiedzę a przede wszystkim „pobudzają szare komórki do twórczej aktywności”. Dzięki temu czują się młodzi, bo „nie mają czasu się starzeć”.
S. Mędak proponuje także skorzystać z relaksacji (relaks dźwiękowy, estetyczny, przez muzykę) oraz z kursu tai-chi czyli połączenia ćwiczeń fizycznych z koncentracją i skupieniem. Ćwiczenia ruchowe tai-chi doskonalą, łagodzą, normują, redukują, polepszają, oczyszczają oraz wspomagają ciało i duszę bez udziału NFZ. Zainteresowani znajdą spis filmów i książek dotyczących tego zagadnienia.
Inną możliwością przynoszącą pozytywne efekty są Kluby seniora. Tam emeryci mają okazję uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach i kursach, umożliwia się im bezpłatne wysłuchanie porad dotyczących obsługi i eksploatacji urządzeń oraz zagadnień technicznych (komputer, internet). Organizowane są dla nich Dni seniora, które na stałe znalazły się w kalendarzu imprez. Emerytom proponuje się udział w akcjach zimowego dokarmiania ptaków oraz sprzątania świata.
W „Poradniku emeryta i rencisty” znalazła się zupełna nowość dotycząca finansów. Stanowi ją „odwrócona hipoteka”, przeznaczona dla seniorów z własną nieruchomością: właściciel mieszkania, domu, willi otrzyma dożywotnią rentę pod zastaw nieruchomości. Emeryt zapisujący na korzyść banku swoje mieszkanie, nadal będzie mógł w nim mieszkać i co miesiąc, aż do końca życia otrzyma dodatkowe wsparcie finansowe (maksymalnie 660 złotych).
W książce umieszczono również katalog stron internetowych dla seniorów i o seniorach.
„Poradnik emeryta i rencisty” może być pomocny dla każdego: dla ludzi w sile wieku stanowi doskonałe przygotowanie na czas ich przyszłej emerytury, natomiast senior nauczy się, jak najlepiej korzystać z darowanych mu lat życia.
• reedycja Dictionnaire de la declinaison des substantifs polonais opublikowanego w Wydawnictwie PUM Uniwersytetu w Tuluzie w 2001 roku •...
Pierwszy podręcznik obejmujący całość fleksji i składni polskiego liczebnika. W pierwszej części pracy zmieszczono w układzie hasłowym charakterystykę...
Starość niekoniecznie musi przysparzać więcej zmarszczek duchowi niż twarzy.
Niektórzy twierdzą, że najlepszą radą jest ostrzeżenie przed dawaniem i słuchaniem porad, bo świat jest pełen rad i doradców.
Więcej