Recenzja książki: Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Pies w pełni zasłużył na to, by uważać go za najwierniejszego przyjaciela człowieka. Obecny wśród ludzi od zawsze, zajmuje ważne miejsce w ich życiu. Książka Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach to opowieść o relacji człowieka oraz psa, o wzajemnym przywiązaniu i porozumieniu. 

Na początku był wilk. Nie wiadomo, kiedy stał się psem (według najnowszych badań nastąpiło to trzydzieści tysięcy lat temu). Tor Åge Bringsværd prowadzi czytelnika właśnie na początek: do plemienia Indian Kato (pies traktowany był jako stworzenie nadprzyrodzone i wraz ze Stwórcą stworzył świat), do szczepu Apaczy Jicarilla (pies będzie zawsze strzegł i bronił ludzi na świecie), na tereny zamieszkałe przez grenlandzkich Inuitów (uzależnieni od psów pociągowych i psich zaprzęgów) oraz Indian z plemienia Odżibwejów (otrzymali psa od Olbrzyma). Barwnie opowiada o psach bogów (Sedna z zimnej Północy, kongijski lud Nyanga, Mikmakowie, a także bogowie Azteków, Babilończyków, Greków, Rzymian i Egipcjan). Rozwiązuje zagadkę psów kosmicznych, baśniowych, świętych, złych oraz stróżujących. Analizuje relację pies – kot, a także uzasadnia psią wierność. Swoje rozważania autor oparł o mity, których źródło (wraz z obszernym komentarzem) podał na początku każdego rozdziału.

Książka Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach jest szczegółowa, co wskazuje na ogrom pracy włożonej przez autora. Poszukując śladów psiej obecności w baśniach, mitach i wierzeniach całego świata, Tor Åge Bringsværd sięgnął do porzekadeł ludów zamieszkujących pradawne tereny, opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie, legend, pieśni, bajek i baśni, zapisków folklorystycznych, tradycji, wykopalisk, słowników, opracowań naukowych, apokryfów, antologii, poematów, kronik oraz dzienników podróży. Mnóstwo ciekawostek, dobrych rad i ostrzeżeń uatrakcyjnia przekaz. Treść uzupełnia ponad 250 ilustracji (wykaz zamieszczono na końcu), obrazowe opisy postaci mitologicznych, cytaty inspirujące, fragmenty utworów literackich, notatki na marginesach, przypisy tłumacza, znaczki, grafiki, ramki, różnorodna czcionka. Bibliografia zawiera tylko pozycje obcojęzyczne. Każde postawione w lekturze pytanie otrzymuje odpowiedź w postaci ciekawej opowieści (przy niektórych podano różne jej wersje).

Publikacja Wydawnictwa Marginesy zainteresuje przede wszystkim miłośników psów. Książka Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach potwierdza, jak niezwykle wzruszające jest spojrzenie w wierne psie oczy.

Tagi: Literatura starożytna antyczna i średniowieczna bóg

Kup książkę Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach
Reklamy