Recenzja książki: GórFanka powraca w Karakorum

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Słynna Korona Himalajów i Karakorum obejmuje czternaście ośmiotysięczników. Owe najwyższe szczyty kuszą mistycyzmem oraz niezwykłym pięknem. Jednak nie brakuje w nich również dramatyzmu, na który składa się bardzo długa lista nazwisk poległych zdobywców górskich szczytów, nie wyobrażających sobie życia bez wspinania się. Książka GórFanka powraca w Karakorum jest niecodzienną relacją Anny Czerwińskiej, która po długiej przerwie, związanej z tragicznym sezonem 1986 roku pod K2, kontynuuje wchodzenie na najwyższe, górskie części globu.

 

Relacja obejmuje niezwykle trudną codzienność związaną ze zdobywaniem szczytów: Gasherbrum II (8034m), Gasherbrum I (8080m) i K2 (8611m). Nie brakuje w niej szczegółów wskazujących na ogromne poświęcenie wspinaczy, głęboko wpojone im poczucie odpowiedzialności, a także godną podziwu i naśladowania wytrwałość himalaistów. W swojej relacji autorka zamieściła szczegóły dotyczące bezpośrednich przygotowań do wypraw, aklimatyzacji, dróg podejściowych i zejściowych, zakładania obozów oraz ataków szczytowych. Podzieliła się smutnymi wspomnieniami sprzed lat, na nowo rozbudzonymi na widok leżących na śniegu kombinezonów himalaistów, którzy zginęli podczas katastrofy na K2. Wspomniała również o miejscu, w którym w 1996 roku została odprawiona jedyna na świecie Msza Święta na wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów. Novum stanowi ukazanie ujemnych stron wypraw (również tych, które dotyczą relacji międzyludzkich), niezauważanych przez przeciętnego obserwatora.

 

W książce GórFanka powraca w Karakorum wyjaśnione zostały nie używane na co dzień, typowo „górskie” określenia: hapsowie, saturacja, pulsoksymetr, turaja, lodospad, zaklęśnięcie i poręczówki. W posłowiu znalazła się relacja znanego polskiego himalaisty i filmowca, Dariusza Załuskiego, który dzieli się z czytelnikiem wrażeniami z dramatycznej, choć zwieńczonej sukcesem – akcji górskiej na K2. Książka uzupełniona jest o przepiękne zdjęcia wysokogórskich krajobrazów, co doskonale oddaje nastrój opisywanych miejsc. Autorami zdjęć są ci, których zachwyciła mistyka gór (Anna Czerwińska, Darek Załuski, Tamara Styś). Niestety – nie wszystkie fotografie zostały dokładnie opisane.

 

Przewodnik po wybranych szczytach Karakorum przeznaczony jest nie tylko dla fanów wysokogórskiej wspinaczki. Bez wątpienia zainteresuje on tych, dla których piękno otaczającego świata ma zasadnicze znaczenie. Z radością sięgną po niego również wszyscy ci, którzy są otwarci na nowe wyzwania, wypełniające codzienne życie każdego z nas.

Kup książkę GórFanka powraca w Karakorum

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce GórFanka powraca w Karakorum
Książka
Inne książki autora
GórFanka. Na szczytach Himalajów
Anna Czerwińska0
Okładka ksiązki - GórFanka. Na szczytach Himalajów

Autorka koncentruje się w tym tomie na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Dzięki bogatej...

GórFanka na himalajskiej ścieżce
Anna Czerwińska0
Okładka ksiązki - GórFanka na himalajskiej ścieżce

Piąta i zarazem ostatnia część serii GórFanka jest wyjątkowa z kilku względów. obejmuje podand 30 lat działalności górskiej Anny Czerwińskiej, potyczki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy