Recenzja książki: Ekstrakt z kwiatu orchidei

Recenzuje: Dominika Róg-Górecka

Czy w nieczułym świecie przedsiębiorców, pełnym liczb i zaciekłej konkurencji, znajdzie się miejsce dla małej firmy? I to nie byle jakiej, bo produkującej to, co kobiety wprost uwielbiają, czyli kosmetyki. Żele, kremy i balsamy – to właśnie dla nich siostry Mazur porzuciły stabilne życie zawodowe. W odremontowanej XIX-wiecznej fabryce rozkręcają swój babski interes. Aż chciałoby się rzec – biznes też jest kobietą!

 

Gdy zaczynamy czytać książkę, trafiamy w sam środek wydarzeń. Razem z bardzo damskim zespołem przygotowujemy krem. Jeśli myślisz o pięknej, delikatnej konsystencji, satysfakcji i spokoju... jesteś w błędzie. Problemy piętrzą się jeden po drugim. Niesubordynowana załoga, awarie sprzętu, braki składników i konkurencja depcząca po piętach. Dziewczyny uwijają się, lecz wpadają w coraz większe tarapaty. A gdy do tego dochodzą jeszcze problemy sercowe, całość staje się naprawdę interesująca. Tak w skrócie przedstawia się fabuła, obfitująca w wiele niespodziewanych zwrotów akcji.

 

Stella Beauty Corporation - bo taką nazwę nosi firma sióstr Mazur - to miejsce skupiające wiele wyrazistych i bardzo różnorodnych bohaterek. Poznajemy je dość dobrze - i dość szybko, jakby autorka koniecznie chciała zaakcentować osobowość każdej postaci. Szybko jednak na plan pierwszy wysuwają się trzy kobiety i to właśnie w oparciu o ich losy prowadzona będzie fabuła. W tym momencie historia nabiera tempa. Akcja powieści jest dynamiczna, a przyjęte rozwiązania - zaskakujące. Momentami można odnieść wrażenie, jakby los specjalnie starał się utrudnić siostrom zdobycie kosmetycznego rynku. Biznesowe problemy stale przeplatają się z życiem prywatnym. Autorka bardzo szybko buduje atmosferę powieści, na którą składa się połączenie wątków biznesowych, miłości, przyjaźni, a nawet odrobiny kryminału. W efekcie podczas lektury nie sposób się nudzić. Są jeszcze wątki kosmetyczne - bohaterki posługują się miejscami językiem zawodowym, które laikowi trudno zrozumieć. Nie są to jednak fragmenty na tyle obszerny, by mogły przeszkadzać w lekturze.

 

Główne bohaterki to osoby, których nie sposób nie polubić. Mają odmienne charaktery, wady, ale w gruncie rzeczy to naprawdę sympatyczne kobiety. Łatwo utożsamiać się z ich sytuacją czy problemami. Ich determinacja motywuje do działania, a upór - robi wrażenie. Swoje nietuzinkowe osobowości ujawniają w świetnie napisanych dialogach. Są dowcipne, pomysłowe i szczere do bólu.  

 

Na fabułę składają się niebanalne, wielowątkowe przygody "bez trzymanki". Akcja pędzi przed siebie i sprawia wrażenie niezaplanowanego ciągu wydarzeń. Bohaterki w szalonym tempie mierzą się z licznymi przeszkodami i trudnościami. Aż do finału trudno przewidzieć, co się wydarzy na kolejnych stronach, a autorka stale zaskakuje swoje bohaterki - i czytelników zarazem. I chociaż to pozycja typowo kobieca, nie ogranicza się ona do schematów. 

 

Ekstrakt z kwiatu orchidei to lekka, zabawna, momentami wzruszająca powieść o sile kobiecości. Pokazuje, że przyjaźń nie tylko potrafi przenosić góry, ale też... zakładać firmy. I chociaż przez większość czasu nie jest łatwo, to w końcu wszystko musi się ułożyć.

Kup książkę Ekstrakt z kwiatu orchidei

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ekstrakt z kwiatu orchidei
Książka
Ekstrakt z kwiatu orchidei
Weronika Wierzchowska
Inne książki autora
To nie tak
Weronika Wierzchowska0
Okładka ksiązki - To nie tak

Kiedy jest nam tylko dobrze, to nie zawsze dobrze...  Blanka jest toksykologiem zatrudnionym w firmie wykonującej ekspertyzy sądowe i kryminalistyczne...

Desperatki
Weronika Wierzchowska0
Okładka ksiązki - Desperatki

Trzy kobiety, które połączyło jedno straszne wydarzenie. Zaplanowały zemstę, ale coś poszło nie tak. Czasem pozostaje już tylko ucieczka do przodu... Wiosna...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy