Recenzja książki: Ekstrakt z kwiatu orchidei

Recenzuje: Dominika Róg-Górecka

Czy w nieczułym świecie przedsiębiorców, pełnym liczb i zaciekłej konkurencji, znajdzie się miejsce dla małej firmy? I to nie byle jakiej, bo produkującej to, co kobiety wprost uwielbiają, czyli kosmetyki. Żele, kremy i balsamy – to właśnie dla nich siostry Mazur porzuciły stabilne życie zawodowe. W odremontowanej XIX-wiecznej fabryce rozkręcają swój babski interes. Aż chciałoby się rzec – biznes też jest kobietą!

 

Gdy zaczynamy czytać książkę, trafiamy w sam środek wydarzeń. Razem z bardzo damskim zespołem przygotowujemy krem. Jeśli myślisz o pięknej, delikatnej konsystencji, satysfakcji i spokoju... jesteś w błędzie. Problemy piętrzą się jeden po drugim. Niesubordynowana załoga, awarie sprzętu, braki składników i konkurencja depcząca po piętach. Dziewczyny uwijają się, lecz wpadają w coraz większe tarapaty. A gdy do tego dochodzą jeszcze problemy sercowe, całość staje się naprawdę interesująca. Tak w skrócie przedstawia się fabuła, obfitująca w wiele niespodziewanych zwrotów akcji.

 

Stella Beauty Corporation - bo taką nazwę nosi firma sióstr Mazur - to miejsce skupiające wiele wyrazistych i bardzo różnorodnych bohaterek. Poznajemy je dość dobrze - i dość szybko, jakby autorka koniecznie chciała zaakcentować osobowość każdej postaci. Szybko jednak na plan pierwszy wysuwają się trzy kobiety i to właśnie w oparciu o ich losy prowadzona będzie fabuła. W tym momencie historia nabiera tempa. Akcja powieści jest dynamiczna, a przyjęte rozwiązania - zaskakujące. Momentami można odnieść wrażenie, jakby los specjalnie starał się utrudnić siostrom zdobycie kosmetycznego rynku. Biznesowe problemy stale przeplatają się z życiem prywatnym. Autorka bardzo szybko buduje atmosferę powieści, na którą składa się połączenie wątków biznesowych, miłości, przyjaźni, a nawet odrobiny kryminału. W efekcie podczas lektury nie sposób się nudzić. Są jeszcze wątki kosmetyczne - bohaterki posługują się miejscami językiem zawodowym, które laikowi trudno zrozumieć. Nie są to jednak fragmenty na tyle obszerny, by mogły przeszkadzać w lekturze.

 

Główne bohaterki to osoby, których nie sposób nie polubić. Mają odmienne charaktery, wady, ale w gruncie rzeczy to naprawdę sympatyczne kobiety. Łatwo utożsamiać się z ich sytuacją czy problemami. Ich determinacja motywuje do działania, a upór - robi wrażenie. Swoje nietuzinkowe osobowości ujawniają w świetnie napisanych dialogach. Są dowcipne, pomysłowe i szczere do bólu.  

 

Na fabułę składają się niebanalne, wielowątkowe przygody "bez trzymanki". Akcja pędzi przed siebie i sprawia wrażenie niezaplanowanego ciągu wydarzeń. Bohaterki w szalonym tempie mierzą się z licznymi przeszkodami i trudnościami. Aż do finału trudno przewidzieć, co się wydarzy na kolejnych stronach, a autorka stale zaskakuje swoje bohaterki - i czytelników zarazem. I chociaż to pozycja typowo kobieca, nie ogranicza się ona do schematów. 

 

Ekstrakt z kwiatu orchidei to lekka, zabawna, momentami wzruszająca powieść o sile kobiecości. Pokazuje, że przyjaźń nie tylko potrafi przenosić góry, ale też... zakładać firmy. I chociaż przez większość czasu nie jest łatwo, to w końcu wszystko musi się ułożyć.

Kup książkę Ekstrakt z kwiatu orchidei

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ekstrakt z kwiatu orchidei
Książka
Ekstrakt z kwiatu orchidei
Weronika Wierzchowska
Inne książki autora
Miasto łotrów
Weronika Wierzchowska0
Okładka ksiązki - Miasto łotrów

Po zamachu na cara Aleksandra kapitan Władysław Abramowicz pada ofiarą czystek w carskich służbach. Dzięki koneksjom wuja Aleksieja dostaje ciepłą posadkę...

W służbie Madame Curie
Weronika Wierzchowska0
Okładka ksiązki - W służbie Madame Curie

Pięć kobiet to pięć bitew do wygrania. Francja, rok 1915 - trwa I wojna światowa. Młode dziewczęta zgłaszają się na szkolenia pielęgniarskie, by służyć...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy