Recenzja książki: Chuliganka

Recenzuje: agatrzes

Debiuty literackie są pewnego rodzaju wyborem w ciemno, gdyż nawet najlepszy opis okładkowy niewiele mówi o autorze czy jego prozie. Większe niż zazwyczaj jest w przypadku debiutów ryzyko rozczarowania, ale jest też większa szansa na przeżycie czegoś naprawdę niezwykłego. Chuliganka to debiut literacki Izabeli Jung - psycholożki, która lubi nurkować i tańczyć, a duchowe inspiracje znajduje w najodleglejszych zakątkach świata. Główną bohaterką książki jest Ewa, matka dwójki synów, kobieta po trzydziestce, wiodąca spokojne i ustabilizowane życie u boku męża. Pewnego dnia wraz z ekipą robotników remontujących poddasze jej domu pojawia się On. Mężczyzna o ciemnoczekoladowych oczach, który od razu przyciąga uwagę kobiety. Między bohaterami zaczyna "iskrzyć", ale czy stateczna matka i mężatka zaryzykuje szczęście swojej rodziny dla uczucia i związku, w którym partnerzy są jak dwa przeciwległe bieguny i dzieli ich więcej niż łączy?
 
Ewa jest kobietą sukcesu, spełnioną na płaszczyźnie zawodowej jaki i prywatnej. Na pierwszy rzut oka ma wszystko: rodzinę, poczucie bezpieczeństwa i stabilizację, jednak w jej związku coś zaczyna się psuć, a niedomówienia i problemy powodują, że małżonkowie zaczynają oddalać się od siebie. Zeliem pochodzi z Czeczenii i jest muzułmaninem, a kultura, w jakiej się wychował, wpłynęła na jego stosunek nie tylko do kobiet. Mężczyzna ma swoje zasady i przekonania, a pewnych kwestiach jest nieugięty i nie uznaje kompromisów. Tych dwoje dzieli nie tylko kultura i religia, ale i podejście do życia. Oboje mają też silne charaktery i potrafią uparcie dążyć do wytyczonego celu. Łączy ich płomienne uczucie, ale czy to wystarczy, by pokonać wszystkie bariery i przeszkody?

 

Izabela Jung nakreśliła w swej powieści portret bardzo ciekawej bohaterki. Ewa to kobieta z krwi i kości. Pozwoliła też czytelnikowi wejść nie tylko w jej życie, ale i psychikę. Ewa myśli, czuje, przeżywa rozterki, pragnie i marzy. Nie jest naiwna, choć zdarza się jej tłumić głos rozsądku. Ma charakter i nie boi się iść za głosem serca, choć ma świadomość konsekwencji podejmowanych decyzji. Autorka bardzo sprawnie ukazuje nastroje i emocje kobiety, skupia się na jej uczuciach i dylematach. Szkoda, że nie poświęciła więcej uwagi jej relacji z dziećmi, co znacznym stopniu wpływa na obraz bohaterki, którą można odebrać jako kobietę, która w pogodni za mrzonkami zapomniała po prostu o dzieciach. Sam Zeliem, choć zdolny do, uczuć uznaje kobiety za ludzi drugiej kategorii, którzy bez słowa sprzeciwu mają poddać się woli swego pana, których nie trzeba przepraszać, a tym bardziej tłumaczyć się ze swych decyzji. 

 

Chuliganka to niewątpliwie niebanalna powieść, nasycona emocjami, poruszająca i zmuszająca do refleksji. Wiarygodni bohaterowie, dopracowany język i plastyczne opisy sprawiają, że powieść czyta się szybko, a z każdą stroną ciekawość czytelnika wzrasta. Autorka interesująco pokazuje mentalność Czeczenów, co ułatwia zrozumienie zachowań Zeliema. Co, oczywiście, nie znaczy, że z jego postępowaniem trzeba się zgadzać.
 
Chuliganka nie jest kolejnym banalnym romansem. To ciekawa historia, prawdopodobna, wiarygodna i interesująca. Bardzo pozytywne zaskoczenie w przypadku debiutu. 

Kup książkę Chuliganka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Chuliganka
Autor
Książka
Chuliganka
Izabela Jung
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy