Recenzja książki: Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich - Papież Franciszek

Recenzuje: Justyna Rychlik

Kim tak naprawdę jest człowiek stojący obecnie na czele Kościoła? Jakie są jego poglądy? Świetną okazją do poznania papieża Franciszka okazuje się propozycja Wydawnictwa M Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich - Papież Franciszek.
 
Publikacja jest zbiorem homilii, wykładów i przemówień Ojca Świętego. We wstępie znajdziemy też wywiady na temat papieża Franciszka z kard. Zenonem Grocholewskim oraz ks. Andrzejem Koprowskim SJ, jak również życiorys oraz przedstawienie sylwetki i postawy nowowybranej głowy Kościoła.
  
Dzięki tej niezbyt obszernej książeczce poznamy wiele ciekawostek, ale też konkretnych informacji na temat nowego papieża. Poznajemy jego duchową sylwetkę, ale też spekulacje i przewidywania dotyczące jego pontyfikatu. Autorzy, jak i sam papież, niczego nie ukrywają, nie próbują tuszować nawet oskarżeń wobec Franciszka. To ogromna zaleta publikacji, bo taka postawa świadczy o otwartości i szczerości. Autor publikacji na temat papieża Franciszka przedstawia zresztą nowego papieża jako czlowieka niezwykle prostolinijnego i skromnego. To, że Franciszek uznaje wyższość czynów nad słowami i głównie poprzez swoją postawę prowadzi wiernych ku Chrystusowi, nie oznacza, że nie jest człowiekiem słowa. Jego homilie i przemówienia zwykle nie są długie, za to bardzo treściwe, pełne błyskotliwych uwag. Papież często zwraca się bezpośrednio do swoich słuchaczy. Wchodzi z nimi w dialog, zadaje pytania i nie mówi "do wszystkich i do nikogo", ale do każdego człowieka, używając zwrotów "Ty" i "Wy", dzięki czemu jeszcze bardziej osobiście odbiera się jego przemówienia. Franciszek potrafi skupić uwagę słuchaczy, a dzięki temu, że jego kazania są pełne mądrości, świeżości i wiary ich kontemplacja staje się łatwiejsza. Przywykli do długich i nudnych kazań, czytać będziemy mowy papieża Franciszka z niekłamanym zainteresowaniem, a nawet z przyjemnością.
 

Papież Franciszek z pewnością zaskarbi sobie sympatię wiernych dzięki swej niecodziennej postawie. Nie jest pompatyczny, nie wywyższa się, co często zdarza się nawet w przypadku "szeregowych" duchownych. Ponad to, że był kardynałem, a teraz został papieżem, stara się być przede wszystkim człowiekiem. Dobrym, uczciwym, szczerym i pełnym miłości zwykłym człowiekiem. Postuluje potrzebę zubożenia Kościoła i zapewne dzięki temu zbliży się do wiernych - bo właśnie majątek Kościoła często jest przyczyną oddalania się od wiary wielu osób. Poza tym - jak tu nie kochać papieża, który po prostu osobiście płaci za swój pokój hotelowy, a po mieście jeździ tramwajem zamiast limuzyną? Z pewnością w czasie coraz większej komercji i pogoni za pieniędzmi właśnie taki papież jest Kościołowi najbardziej potrzebny.
  
Książkę polecić warto wszystkim, którzy chcieliby bliżej poznać papieża, jego poglądy i historię, a także tym, którzy są nieco zagubieni i zmęczeni. Choć, jak większość dzieł religijnych, zbiór homilii Franciszka nie jest najłatwiejszą i najlżejszą lekturą, czyta się go z przyjemnością.

Kup książkę Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich - Papież Franciszek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich - Papież Franciszek
Autor
Inne książki autora
Narodziny. Ciąża i poród
Zbiorowy0
Okładka ksiązki - Narodziny. Ciąża i poród

Praktyczny zestaw profesjonalnych porad, cennych i przydatnych informacji dla przyszłych rodziców. Od poczęcia przez kolejne miesiace ciaży, po...

Kościół w czasie przełomu
zbiorowy0
Okładka ksiązki - Kościół w czasie przełomu

Publikacja prezentuje okrągłe rocznice wielu wydarzeń, które zbiegają się w 2017 roku. Wszystkie miały ogromny wpływ na życie i rozwój Kościoła. W publikacji...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy