Recenzja książki: Baba Jaga i Duch Puszczy. Czytam sobie Eko. Poziom 3

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Postać Baby Jagi doskonale znana jest dzieciom. Mieszkająca w chatce na kurzej stopce w głębi lasu Baba Jaga zasłynęła z porywania ludzi. To właśnie jej przypisuje się uwięzienie Jasia i Małgosi, nic więc dziwnego, że postrzegana jest jako bohaterka negatywna. Tym razem jednak sytuacja ulega zmianie: w nowej książeczce Zbigniewa Dmitroca czyn głównej bohaterki wart jest naśladowania. Do rąk młodego czytelnika została oddana kolejna pozycja z serii Czytam sobie. Stanowiąc POZIOM 3 (połykam strony), Baba Jaga i Duch Puszczy łączy wartości poznawcze z doskonaleniem czytania i pisania.

Po powrocie z Ameryki Baba Jaga nabrała apetytu na życie. Ufarbowała włosy na marchewkę, kupiła kijki do chodzenia i codziennie wieczorem trenowała. Uprawiała poletko roślin leczniczych, własny miód i wosk. Zbierała też wzmacniający odporność sok z brzozy i suszyła kwiaty lipy. Baba Jaga miała więc receptę na każdą dolegliwość. Ponieważ las na zawsze pozostanie przyjaznym dla roślin, zwierząt i ludzi, zmartwiła ją działalność tych, którzy przyłożyli serce i ręce do wycinki drzew. By wspomóc się w prowadzonej akcji ratowniczej, nabyła laptop, smartfon, zainstalowała internet, a nawet założyła konto na Facebooku. I tak uzbrojona, ruszyła na pomoc puszczy. Czy trzeba będzie zaostrzyć protest? Ilu będzie ochotników z grubymi łańcuchami i kłódkami? Z czym musieli zmierzyć się leśnicy, strażacy i drwale? Czy ludzie pozbędą się koszmarów sennych? Na wszystkie pytania czytelnik znajdzie odpowiedzi w lekturze.

Książeczka Baba Jaga i Duch Puszczy jest niewielka, a mimo to do zagadnienia niekontrolowanych działań niszczących przyrodę, Zbigniew Dmitroca podszedł z pełną odpowiedzialnością. W przekonujący sposób wykazał pozytywny wpływ środowiska naturalnego na zdrowie i życie człowieka, wzbudzając tym samym w czytelniku chęć poprawy istniejącego stanu rzeczy. Oprócz przekazu treści przyrodniczych, lektura ma na celu doskonalenie umiejętności czytania i pisania, do czego przyczyniają się proste dialogi, powiększona czcionka, większe odstępy między wierszami oraz słowniczek wyjaśniający znaczenie słów, które w tekście zostały zaznaczone gwiazdką. Zabawne, czarno-białe, adekwatne do treści ilustracje autorstwa Joanny Furgalińskiej są uzupełnieniem tekstu. Pomocą służą również ukryte wewnątrz skrzydełek książeczki zadania dla mistrzów czytania, rady praktyczne dotyczące drzew i dyplom sukcesu wraz z naklejkami eko.

Publikacja Wydawnictwa Egmont jest pasjonująca, wartościowa i pomocna. Zapoznanie dzieci z jej treścią z całą pewnością wpłynie na poprawę stanu naszej planety i jej ekosystemów.

Tagi: bóg

Kup książkę Baba Jaga i Duch Puszczy. Czytam sobie Eko. Poziom 3

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Baba Jaga i Duch Puszczy. Czytam sobie Eko. Poziom 3
Inne książki autora
Co by tu zjeść? Akademia mądrego dziecka. A to ciekawe
Zbigniew Dmitroca0
Okładka ksiązki - Co by tu zjeść? Akademia mądrego dziecka. A to ciekawe

To seria książeczek dla dzieci i rodziców do wspólnego czytania, oglądania i odkrywania świata. Kolejne książeczki to kolejne niespodzianki. Zabawne wierszyki...

Żaba. Akademia mądrego dziecka. Pierwsze origami
Zbigniew Dmitroca0
Okładka ksiązki - Żaba. Akademia mądrego dziecka. Pierwsze origami

Pierwsze origami to seria niesamowitych książeczek, które z jednej strony pozwalają przenieść się młodemu czytelnikowi w świat wierszy słuchając przygód...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy