Recenzja książki: A dlaczego?

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Maluchy, które dopiero poznają otaczający je pełen zagadek i tajemnic świat, niczym malutkie armaty zasypują swoich rodziców i opiekunów gradem pytań, które najczęściej rozpoczynają się od słów: "a dlaczego?" Ogrom towarzyszących codziennemu życiu zjawisk sprawia, że niezaspokojona ciekawość brzdąców rozrasta się do niebotycznych rozmiarów. Czy jest sposób, by ciekawość tę pchnąć w kierunku rodzącej się wyobraźni? Nakładem wydawnictwa Zakamarki ukazała się fantastyczna pod wieloma względami książeczka, która zaspokoi ciekawość i rozbudzi wyobraźnię każdego małego amatora pytania „a dlaczego?”.

Na zadane przez malucha pytanie, dlaczego coś się dzieje w taki, a nie inny sposób, a ktoś wygląda tak, a nie inaczej można odpowiedzieć w sposób oczywisty, bądź też można posłużyć się własną pomysłowością. Jeśli jednak w pewnym momencie kończą się rodzicom ciekawe i niebanalne odpowiedzi, z pomocą przychodzi publikacja Anny-Clary Tidholm A dlaczego? Na kartach książki znajdują się bowiem niezwykle proste, zadawane od wielu już lat przez miliony dzieci na świecie te same pytania i nietypowe, oryginalne na nie odpowiedzi. Dlaczego lata ptak? Dlaczego szczeka pies? Dokąd idzie mężczyzna? Sformułowanie odpowiedzi na te pytania daje rodzicom szeroką gamę często niewykorzystanych możliwości. Wystarczy jedynie popracować własną wyobraźnią.

A dlaczego? to nie tylko publikacja dla dzieci. To wręcz idealna pomoc także dla początkujących rodziców. Chociaż odpowiedzi jest w książce kilkanaście, to sposób ich sformułowania, poszukiwania pomysłów bądź uzasadniania odpowiedzi daje rodzicom nową, znakomitą umiejętność. Umiejętność radzenia sobie z niespożytą ciekawością swoich pociech.

Mądre, zawarte w książeczce odpowiedzi i świadomi ich oryginalności rodzice sprawią, że wyobraźnia i inteligencja dzieci zacznie się rozwijać nie tylko szybciej, ale i w wielu różnych kierunkach. Serwowanie maluchom odpowiedzi w rodzaju: „bo tak”, „dzieje się tak, bo zawsze tak jest”, albo najgorsza z możliwych opcji: „nie wiem” odbiera dzieciom szansę na szczęśliwy start w przedszkolne, a później także szkolne życie.

A dlaczego? to książka kierowana do najmłodszej grupy wiekowej - także do dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. Kartonowa i ofoliowana książeczka ma za zadanie stawić czoła sprytnym i nie zawsze czystym czy delikatnym paluszkom. Maluch swobodnie może książeczkę przeglądać sam, dostrzegając na kolejnych stronach duże i kolorowe ilustracje. Dodatkowym jej atutem jest zamieszczenie niejednoznacznej ilustracji w sąsiedztwie pytania: "a dlaczego"? Wspólna lektura książki rodzica wraz z dzieckiem sprawi, że maluch sam może próbować odpowiadać na zadane w publikacji pytanie. Rodzic może naprowadzać malucha na coraz bardziej oryginalne odpowiedzi, wskazując nowe, niezauważone dotychczas szczegóły na ilustracji.

Książeczka Anny-Clary Tidholm to lektura, która dostarczy wiele dobrego nie tylko maluchom, ale także ich rodzicom. O prawidłowy rozwój dziecka na każdej płaszczyźnie dbać należy od najmłodszych lat. A już z pewnością pomoże w tym książka A dlaczego?

Kup książkę A dlaczego?

Zobacz opinie o książce A dlaczego?
A dlaczego?
Anna-Clara Tidholm
Wymyśl coś!
Anna-Clara Tidholm0
Okładka ksiązki - Wymyśl coś!

Szare niebo, pada deszcz. Nudzę się! Wymyśl coś! Lalko, misiu, piesku, małpko! W co się bawić? W rytmicznie powtarzających się obrazach i słowach...

Gdzie idziemy?
Anna-Clara Tidholm0
Okładka ksiązki - Gdzie idziemy?

Co kryje się za pagórkiem i dokąd zaprowadzi nas długa droga? A kręta? A wąska? Aby się przekonać, trzeba koniecznie po niej potuptać! Tup, tup, tup! Gdzie...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski