Z piosenką poetycką

Data: 2010-08-13 12:48:06 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Z piosenką poetycką

 

Na krajowej liście przeglądów poezji śpiewanej, piosenki poetyckiej i autorskiej pojawi się nowa impreza- Przegląd Piosenki Poetyckiej imienia Piotra Skrzyneckiego. Impreza odbędzie się 6 listopada w Miejskim Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim.

 

Do udziału w przeglądzie organizatorzy zapraszają wykonawców, którzy ukończyli 16 lat. Jako wykonawca może wystąpić solista lub zespół w składzie nie większym niż pięcioosobowy. Wystarczy przygotować dwa utwory w języku polskim: utwór obowiązkowy z repertuaru Piwnicy pod Baranami oraz utwór dowolny z kręgu piosenki poetyckiej (preferowane utwory własne), dostarczyć organizatorowi kartę zgłoszenia wraz z demo (minimum 3 utwory) na dowolnym nośniku (CD, USB, plik mp3 jako załącznik do e-maila: mdk@mdkmm.pl) do 2 października 2010 r. pod adresem: Miejski Dom Kultury, ul. Warszawska 173, 05-300 Mińsk Mazowiecki). O decyzji jurorów zakwalifikowani wykonawcy dowiedzą się na dwa tygodnie przed przeglądem.

 

Organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody. Jedną z nich jest możliwość wystąpienia w Piwnicy pod Baranami, która miński przegląd objęła honorowym patronatem. I jak przystało na patrona- Piwnica wystąpi również jako Gwiazda Wieczoru po koncercie laureatów, który poprowadzi Leszek Wójtowicz - piwniczny bard, wieloletni przyjaciel Piotra Skrzyneckiego.

 

W Komisji Artystycznej zasiądą Zygmunt Konieczny, Zbigniew Raja, Jan Poprawa i Robert Zapora. Oprócz nagród przewidzianych przez organizatorów jury ma prawo zakwalifikowania do udziału w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

 

5 listopada 2010 r., zostanie otwarta wystawa zbiorów Hieronima Sieńskiego - pamiątek po Piotrze Skrzyneckim oraz dokumentów dotyczących historii kabaretu. Zostanie również pokazany jeden z dokumentalnych filmów ukazujących codzienne życie Piwnicy i jej artystów.

 

Celem Przeglądu Piosenki Poetyckiej imienia Piotra Skrzyneckiego jest popularyzacja twórców i twórczości Piwnicy pod Baranami, ale nade wszystko kontynuacja mecenackiej działalności mińszczanina P. Skrzyneckiego poprzez umożliwienie młodym twórcom i wykonawcom prezentacji i konfrontacji ich osiągnięć oraz ich dalsza promocja. Ważnym założeniem jest także kształtowanie wrażliwości literackiej i muzycznej oraz popularyzacja piosenki poetyckiej i autorskiej.

 

Przegląd jest nową imprezą, organizowaną jednak z wielką pompą, a plany rozwojowe są bardzo ambitne - organizatorzy chcą, by w przyszłości każdej edycji przeglądu towarzyszyło wydanie płyty laureatów oraz Gwiazdy Wieczoru, a sam przegląd odbywał się w połączeniu z zajęciami warsztatowymi dla wykonawców.

Inicjatorem i organizatorem przeglądu jest Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim, gdzie wychowali się Piotr i jego starszy brat Józef. Wojenne losy rozdzieliły rodzinę Skrzyneckich i ostatecznie Piotr wraz z matką osiadł w Łodzi. Rozpoczął tam studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej, ale szybko przeniósł się do Państwowej Szkoły Instruktorów Teatrów Ochotniczych przy Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. Po jej ukończeniu przybył do Krakowa, z którym związał się na resztę życia...

 

W 1956 roku Piotr Skrzynecki zorganizował wraz z przyjaciółmi w podziemiach Krakowskiego Domu Kultury mieszczącego się w pałacu Potockich "Pod Baranami" przy Rynku Głównym klub artystyczny jako miejsce spotkań studentów Akademii Sztuk Pięknych, historii sztuki, architektury. Klub ten szybko przemienił się w znany kabaret Piwnica pod Baranami. Charyzma Piotra, jego niezwykły intelekt i instynkt, wyczucie literatury, oryginalny gust i smak powodowały, że Piwnica ściągała tłumy. W czarnym kapeluszu z piórkiem, w pelerynie, z nieodłącznym dzwoneczkiem tworzył niepowtarzalny klimat tego miejsca. Pod jego opiekuńczymi skrzydłami kształtowali się i dojrzewali wykonawcy poezji śpiewanej i piosenki autorskiej: Ewa Demarczyk, Halina Wyrodek, Leszek Długosz, Jacek Wójcicki, Marek Grechuta, Leszek Wójtowicz, Grzegorz Turnau i wielu, wielu innych, których wymienić tu nie sposób.

 

 

za: polskalokalna.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Pokaż wszystkie recenzje