Znamy najlepsze książki na wiosnę!

Data: 2010-03-23 11:03:02 | Ten artykuł przeczytasz w 19 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Znamy najlepsze książki na wiosnę!

Oto są! Jury złożone z profesjonalistów oraz ponad 13,700 internautów wybrało Najlepsze książki na wiosnę! 22 marca poznaliśmy laureatów kolejnego konkursu organizowanego przez redakcję wortalu literackiego Granice.pl Konkursu, którego przebieg mogliśmy śledzić na stronie http://ksiazkanawiosne.pl

 

Rozstrzygnięcie konkursu Najlepsza książka na wiosnę oznaczało zarazem zamknięcie pierwszego cyklu cokwartalnego wybierania książek najlepszych na daną porę roku. Kolejne konkursy – wśród nich przede wszystkim konkurs Najlepsza książka na lato, będą organizowane już po raz drugi.

 

Uczta dla miłośników fantastyki

Spośród 44 tytułów wybrano zwycięzców w ośmiu kategoriach tematycznych. Ogromny sukces odniosła powieść „Eon. Powrót Lustrzanego Smoka”, którą w kategorii „Fantasy” nagrodziło zarówno jury złożone z profesjonalistów, jak i grono głosujących internautów (książka zdobyła 58% głosów). „Mamy w przypadku powieści Alison Goodman do czynienia ze wszystkim, czego potrzebuje dobre fantasy: z wartką akcją, nietuzinkowymi bohaterami, znakomicie budowanym napięciem, potęgą magii i siłą wyobraźni. Mamy tu nadto zawikłane motywy postępowania i rzadkie w przypadku tego gatunku zmaganie się z własną kobiecością. Mamy przygodę, ale i element refleksji. „Eon…” to więc książka bardzo udana i z pewnością godna polecenia nie tylko miłośnikom gatunku.” – pisał Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl, w recenzji tej książki.  

 

Wyróżnienie zdobyła powieść „Rzeka bogów” Iana McDonalda opublikowana nakładem wydawnictwa Mag. – To rzecz dla koneserów. Powieść zachwycająca bogactwem opisanego świata, ale i głębią postaci, to prawdziwa uczta dla wyobraźni. Gorąco polecamy ją wszystkim czytelnikom, mając zarazem świadomość, że książka McDonalda zachwyci nade wszystko miłośników gatunku, którzy lubują się w podróżach do światów nieistniejących, a metaforykę, bogactwo języka stawiają ponad bardzo dynamiczną akcją.

 

Dla młodych miłośników pięknej książki

Jednogłośny był również werdykt jurorów i internautów w kategorii książek dla najmłodszych czytelników. Piękne wydanie książki „Potworologia. Wielka księga stworzeń niezwykłych” zachwyciło wszystkich. – To książka, która wzbudzić ma ciekawość świata, bogata w ciekawostki, szczegóły, bardzo dobrze napisana. To książka, której strona wizualna porywa od pierwszej przewróconej strony – podsumowywali jurorzy. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymało kolejne wydanie „Najpiękniejszych wierszy” Juliana Tuwima – tym razem przygotowane przez oficynę Ad Oculos, oraz przygotowana specjalnie dla najmłodszych „Moja pierwsza Biblia” w opracowaniu Piotra Krzyżewskiego.

 

Piękna literatura

Ostatnią kategorią, w której pokryły się wybory internautów i jurorów, była „Proza obca”. Tu chciano wyróżnić książkę, którą należałoby zaklasyfikować jako literaturę piękną, przetłumaczoną na język polski w ciągu ostatnich miesięcy. Walorom literackim towarzyszyć jednak miały także cechy sprawiające, że po książkę sięgnąć mogłoby szerokie grono czytelników. – Wygrywa Ben Brown i jego „Złodzieje piasku” – podsumował Sławomir Krempa. – Fascynacja, przedziwne umiłowanie wojny, przyjaźń i zdrada, zemsta i nienawiść oraz znakomite dziennikarstwo, które staje się literaturą. Wszystko to odnajdujemy w tej świetnej książce. Wyróżnienie przypadło afrykańskiej powieści z pogranicza rzeczywistości i magii, zachwycającej językiem „Lunatycznej krainie” oraz poruszającej książce podejmującej temat powojennej historii Niemiec – „Niedopełnionym” Reinharda Jirgla.

 

Jakiej literatury słuchać?

Na to pytanie również postarali się odpowiedzieć zarówno jurorzy, jak i internauci. Członkowie jury wybrali skierowany przede wszystkim do najmłodszych audiobook zawierający obszerne fragmenty opowieści ze zbioru „Zeszyt w kratkę” księdza Jana Twardowskiego. Zna tę książkę już kilka pokoleń Polaków, kilka pokoleń na niej się wychowało i wielu czytelników wraz z księdzem Twardowskim wkraczało w świat wartości czy wiary. Teraz mogą to czynić kolejne rzesze najmłodszych dzięki odmiennej formie książki do słuchania.

 

Internauci zdecydowali się przyznać nagrodę główną w tej kategorii bestsellerowej „Katedrze w Barcelonie” Ildefonso Falconesa, wyróżnienie zaś przypadło świetnej książce Gilberta Chestertona „Przygody księdza Browna”.

 

Kryminał – nie tylko napięcie!

Ta książka z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom mocniejszych wrażeń. „Nocna zamieć” Johana Theorina to rzecz znakomita – głosi uzasadnienie werdyktu jury. - To bardziej thriller metafizyczny niż typowy kryminał. To zarazem książka ogromnie wciągająca i trzymająca w napięciu. To dowód na to, że powieść popularna może z powodzeniem realizować wielkie ambicje autora i zaspokoić oczekiwania krytyki.

Internauci postawili na powieść, która połączyła poruszającą wizję świata przyszłości ze szczególnie wartką akcją. Książka „Orędzie. Tajemnica przyszłości” zachwyciła ponad połowę głosujących internautów, co uznać należy za jej wielki sukces.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała wielokrotnie już nagradzana refleksyjna powieść Dawida Wróblewskiego „Historia Edgara”. – To debiut w wielkim stylu, którego autor w pełni zasługuje na zdobyte laury.

 

Chwile wzruszeń z dobrą powieścią obyczajową

Ta kategoria niezmiennie cieszy się wielkim zainteresowaniem czytelników. Zapewne dlatego rywalizacja była tu szczególnie zacięta. Długo wydawało się, że zwycięży bestsellerowa powieść „Szeptem”, której autorką jest Becca Fitzpatrick. Tymczasem książce tej przypadło wyróżnienie jury. W głosowaniu internautów zdecydowanie wygrały „Moje rzymskie wakacje”, dzięki którym czytelnicy poznają smak słonecznej Italii oraz szczęście i radość płynące ze spełnienia marzeń. Jury z kolei nagrodziło wspaniałą powieść Katarzyny Enerlich „Prowincja pełna gwiazd”. -  Lektura „Prowincji pełnej gwiazd” to spotkanie z naszymi emocjami i z samymi sobą oraz bodziec do rozważań nad tym, co tak naprawdę jest dla nas istotne. Dzięki Hance i Ludmile, które wytrwale tropią swoje żydowskie korzenie, uświadamiamy sobie, jak istotne jest nie tylko to, dokąd zmierzamy, ale też – skąd przychodzimy. Wyruszamy z siostrami w sentymentalną podróż śladami minionych pokoleń, odwiedzając między innymi Jedwabne i łącząc się z bohaterkami w bólu tym bardziej dotkliwym, że będącym częścią ich osobistych historii. Poszukiwanie siebie i własnego miejsca pod rozgwieżdżonym niebem jest pełną pasji i nieprzewidzianych zdarzeń przygodą. Katarzyna Enerlich sprawia, że stajemy się częścią tej opowieści, wiążąc się z bohaterami mocniej, niż byśmy przypuszczali.

 

Młodzież – między akcją a refleksją

Tego należało się spodziewać. Kilka miesięcy temu wyróżnienie w konkursie „Najlepsza książka na jesienno-zimowe wieczory” otrzymała powieść Michaela Granta „Gone: Zniknęli. Faza I: Niepokój”. Zdaniem jurorów jej kontynuacja znacznie przewyższa tom inaugurujący świetny cykl. „Gone: Zniknęli. Faza II: Głód” to nie tylko znakomity thriller dla nastolatków. To dobra powieść współczesna skrojona na miarę oczekiwań dzisiejszej młodzieży. Owszem, wydarzenia toczą się tu błyskawicznie, a napięcie nie opada ani na moment, ale z biegu akcji w sposób najzupełniej naturalny wypływają wnioski dotyczące spraw najważniejszych. Konwencja pogranicza thrillera science-fiction to tylko kostium – tak naprawdę chodzi o zupełnie inne sprawy. Ale powiedzmy też wprost: to powieść mocna i odważna, miejscami dość brutalna i przerażająca – Michael Grant kierował ją więc zdecydowanie do starszej młodzieży. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy podejmowali decyzję o jej zakupie – pisaliśmy w recenzji. 

 

Wyróżnienie w kategorii książek dla młodzieży otrzymała opowieść o Virginii Woolf autorstwa Beatrice Massini. Ale wielu najbardziej zaskoczył werdykt internautów. Ci tytuł „Najlepszej książki na wiosnę” postanowili przyznać e-bookowi „Zazie na bezludnej wyspie” napisanemu przez Barbarę Faron, a opublikowanemu nakładem wydawnictwa Goneta.net - „Zazie na bezludnej wyspie” jest znakomitym remedium na stres i nudę, a obserwacja zachowań bohaterów zmusza do zastanowienia się nad naszym postępowaniem. Bo czasami my także jesteśmy egoistami, samotnikami, czegoś się boimy i zdarza się nam powiedzieć coś niemądrego. Jeśli jednak mamy przy sobie prawdziwych przyjaciół, to oni wybaczą nam wszelkie potknięcia. Bo przecież przeżywanie przygody w pojedynkę nie jest tak przyjemne, jak z oddaną paczką znajomych – pisała w recenzji książki Justyna Gul.

 

Rzecz dla rodziców

Rodzicom – a może po prostu: czytelnikom dojrzałym – jurorzy postanowili polecić świetny poradnik „Uczyć się od mnichów. Benedyktyńska recepta na udane życie”. - Notker Wolf stara się uzmysłowić nam, że można na życie spojrzeć z dystansu. Że nie trzeba być niewolnikiem mód, sztucznie wykreowanych trendów i fałszywie pojętej nowoczesności. Że teraz, tak jak i tysiąc lat wcześniej, potrzebne są cierpliwość, skromność, wytrwałość, chwile samotności, wyciszenia. Że pogłębiona refleksja zawsze rodzi dobre owoce, trzeba tylko się na nią zdecydować, a nie odkładać ją do przysłowiowego jutra – podkreślał Damian Kopeć.

 

Internauci z kolei postanowili polecić czytelnikom dorosłym pięknie wydany album „Warszawa. Ballada o okaleczonym mieście” ukazujący zarówno codzienne życie mieszkańców stolicy w latach powojennych, interesujące elementy jej architektury, jak i absurdy życia w PRL-u. Co ciekawe, wiele z zamieszczonych w tomie zdjęć z powodu cenzury nigdy nie mogło ukazać się drukiem – tym cenniejsza to więc i bardziej interesująca publikacja.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje