Zmarła Anka Kowalska

Data: 2008-07-04 23:38:09 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Zmarła Anka Kowalska

 Anka Kowalska,  dziennikarka, prozaiczka i poetka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL nie żyje - poinformowali jej przyjaciele. Kowalska zmarła w niedzielę w Warszawie. Miała 76 lat.

Kowalska urodziła się w Sosnowcu 22 lutego 1932 roku. Skończyła polonistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jeszcze jako studentka publikowała wiersze w "Słowie Powszechnym". W 1956 roku przeniosła się do Warszawy i zaczęła pracę jako dziennikarka. Pisała dla wydawnictwa PAX; w latach 1960-68 należała do Stowarzyszenia "Pax", ale wystąpiła z niego protestując przeciwko stanowisku stowarzyszenia wobec wydarzeń marcowych.

Działała w opozycyjnej organizacji Komitet Obrony Robotników, gdzie redagowała "Komunikat" i współpracowała z Komisją Redakcyjną. Udzielała się w "Solidarności". Była internowana od 13 grudnia 1981 do 1 czerwca 1982 roku. Przebywała wtedy w m.in. obozach w Gołdapii i w Darłówku.

Wiersze z obozu internowanych (1983) jej autorstwa publikowano w drugim obiegu, a tom "Racja stanu" (1985) wydało podziemne wydawnictwo Solidarności Walczącej.

Pisała do pism "Puls", "Zapis", "Biuletyn Informacyjny" oraz do paryskiej "Kultury". Współpracowała też z Polskim Radiem i z "Gazetą Wyborczą".

Powieść Anki Kowalskiej Pestka (1964) została przetłumaczona na pięć języków, a w 1995 roku Krystyna Janda nakręciła na jej motywach film. Był to reżyserski debiut aktorki, która zagrała też w obrazie główną rolę. Powieść opowiada o czterdziestolatce, która wdaje się w romans z żonatym mężczyzną, co stawia obydwoje w obliczu dramatycznych życiowych decyzji.

Kowalska wydała m.in. tomiki poezji "Credo-najmniejsze" (1960), "Psalm z doliny" (1969) i "Spojrzenie" (1974). "Ołtarze. Ptasznik. Wieża" (opowiadania; wyd. 2: Czytelnik 1977; seria: "Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej")

Polityk i działacz KOR-u Henryk Wujec poznał Kowalską w 1976 roku. Wspomina, że jeździła ona jako obserwator na procesy robotników radomskich, którzy brali udział w strajku w czerwcu 1976 roku. "Z tego wytworzyły się raporty, które były publikowane w Komunikatach KOR-u (...). Jednocześnie brała ona udział w pracach tzw. Komisji Redakcyjnej. Te wyprawy wymagały dużo hartu" - podkreślił Wujec. "Anka była taką osobą, która pracowała na +froncie obrony praw człowieka+" - ocenia polityk.Jego zdaniem Kowalska "była jedną z najdzielniejszych osób" w KOR.

Ludwika Wujec, która razem z Kowalską była internowana, wspomina o jej "bardzo silnym poczuciu obowiązku". "Miała niebywałe poczucie humoru i dystans do siebie, połączone z silnym poczuciem odpowiedzialności.
- Anka była wewnętrznie cały czas spięta. Uważała, że one, jako te z KOR-u powinny podtrzymywać innych na duchu oraz świecić przykładem i rzeczywiście tak to było - powiedziała Ludwika Wujec.

Krystyna Janda, wspominając współpracę z Kowalską określiła ją jako "wspaniałomyślną osobę".
- Znałam panią Ankę tylko w okresie kręcenia filmu, była bardzo pomocna, cały czas nam kibicowała - mówiła aktorka.

Źródło: www.ksiazka.net.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje