Na jego ilustracjach wchowaliśmy się wszyscy. Zmarł Bohdan Butenko, rysownik, ilustrator i grafik, autor książek dla młodych czytelników.
Trzeba przyznać, że miał świetne wzorce. Dyplom na warszawskiej ASP bronił w pracowni Jana Marcina Szancera w 1955 roku. Zilustrował w ramach dyplomu książkę Mikołaja Leskowa Opowieść o tulskim mańkucie i stalowej pchle. Tuż po ukończeniu studiów zaczął pracę jako redaktor artystyczny w Naszej Księgarni. Przepracował tam 10 lat, akceptując między innymi projekty książek, które w latach 1955-1965 trafiały do druku.
Jego prace można było oglądać w „Misiu”, „Świerszczyku”, „Płomyczku” czy „Płomyku”. W latach pięćdziesiątych XX wieku zilustrował m.in. Uśmiech na drodze Gustawa Morcinka, Pannę z mokrą głową Kornela Makuszyńskiego, Chłopaka na opak, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa czy książkę Pan Maluśkiewicz i wieloryb. Wielu czytelników pamięta zapewne oprawę graficzną książki Dong co ma świecący nos. Książki z jego ilustracjami tłumaczone były na wiele języków – twórca strony internetowej Butenki i pisarz, Dariusz Rekosz, podarował nam chińskie wydanie jednej z nich. Butenko zilustrował jego książki z cyklu Detektywów para - Jacek i Barbara.
Największą jednak sławę przyniosły mu książki poświęcone postaciom Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. To właśnie te postaci znalazły się w 2011 roku na znaczkach wydanych przez Pocztę Polską. Swe prace podpisywał Butenko pinxit (namalował). Niewiele osób wie, że tworzył także scenografię – między innymi dla Kabaretu Starszych Panów.
W 2013 roku nakładem Wydawnictwa Dreams ukazały się jego autorskie książki Krasnoludek oraz Grzyby i król. W tym samym roku był gościem honorowym Targów Książki w Katowicach i podczas tej imprezy miała miejsce wystawa poświęcona jego twórczości. Na scenie głównej poprowadziliśmy wtedy spotkanie z Mistrzem: