VII Festiwal "Złoty Środek Poezji" Kutno 2011 (organizowany przez Kutnowski Dom Kultury) w tym roku odbędzie się pod hasłem: Przez granice - trwałość i zmiana w poezji. Termin imprezy: 25-26 czerwca 2011. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny.
Oryginalnym projektem tegorocznej edycji festiwalu jest wydanie antologii wierszy z motywem podróży: "Pociąg do poezji. Intercity". Znajdą się w niej wiersze 63. poetów z 7. krajów Europy. Dzięki współpracy wydawcy ze spółką PKP Intercity możliwa jest ciekawa forma dystrybucji tej książki, która będzie w czerwcu i wrześniu dostępna nieodpłatnie dla pasażerów wybranych pociągów PKP Intercity, spółki, która w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. Wśród autorów są polscy współcześni poetyccy mistrzowie: Bohdan Zadura, Jan Polkowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Wojciech Kass, Krzysztof Kuczkowski, Karol Maliszewski, Białorusini: Andrej Adamowicz, Andrej Chadanowicz, Czech: Miloš Doležal, Rosjanie: Michaił Ajzenberg, Aleksandr Makarow-Krotkow, Słowacy: Karol Chmel i Oleg Pastier, Ukraińcy: Andrij Bondar, Hałyna Kruk oraz debiutanci, którzy współtworzą teraźniejszość i są nadzieją na przyszłość literatury polskiej. Motywem przewodnim prezentowanych w antologii wierszy jest podróż. Pasażerowie pociągów Intercity oraz wszyscy miłośnicy poezji, w których ręce trafi ta książka, otrzymają więc w darze poetyckie kompendium wiedzy o podróżowaniu, ze szczególnym uwzględnieniem podróży koleją.
fot. Leszek Baranowski Wśród gości Festiwalu są poeci bretońscy: Paol Keineg i Bernez Tangi. Ten pierwszy uważany jest za najwybitniejszego współczesnego poetę Bretanii. Bernez Tangi, który oprócz tomików wydaje także autorskie płyty, będzie prezentował swoje wiersze z towarzyszeniem gitarzysty Yona Goueza. Tłumaczenia wierszy tych mistrzów słowa będzie prezentował Kazimierz Brakoniecki, poeta, tłumacz, animator kultury. W programie przewidziane jest także jego indywidualne spotkanie autorskie. Kazimierz Brakoniecki urodził się w latach 50., to pokolenie poetów reprezentują także kolejni goście Festiwalu: Jerzy Suchanek i Krzysztof Szymoniak. Spośród twórców urodzonych w latach 60. obecni będą: Krzysztof Bieleń, Mariusz Grzebalski, Wojciech Kudyba, Sławomir Matusz. Poetami urodzonymi w latach 70. są Dariusz Dziurzyński, Aneta Kamińska i Piotr Wiesław Rudzki. Wreszcie najmłodsze roczniki reprezentować będą: Dawid Jung, Dawid Majer, Małgorzata Lebda, Marcin Orliński, Jakub Przybyłowski oraz liczna grupa uczestników i laureatów dwóch festiwalowych konkursów poetyckich.
Pojawią się laureaci, których jeszcze nie znamy, organizowanego od 7 lat Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Złoty Środek Poezji" na najlepszy poetycki debiut książkowy roku. W skład jury konkursu wchodzą: Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba, Karol Maliszewski (przewodniczący) i Artur Fryz. W tym roku jurorzy wybiorą najlepsze ich zdaniem spośród 45. nadesłanych na konkurs debiutanckich książek. Warto pamiętać, że dłuższą tradycją, jeśli chodzi o tego typu formułę konkursu, może poszczycić się w Polsce jedynie poznański konkurs im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Kilkudziesięciu uczestników z całej Polski, a nawet spoza jej granic gromadzi co roku Otwarty Konkurs Jednego Wiersza, rozpoczynający się w sobotę 25 czerwca 2011 o godz. 12.00. W tym roku czytających swoje wiersze poetów oceniać będzie jury w składzie: Mariusz Grzebalski (przewodniczący), Aneta Kamińska i Dawid Majer.
Szeroka międzypokoleniowa i międzynarodowa formuła Festiwalu sprawia, że każdy poeta i miłośnik poezji może w programie znaleźć coś dla siebie.
Na całość imprezy składają się również wydarzenia muzyczne i plastyczne. W weekendowej nocy koncertowej: "Przez granice słów i dźwięków" wezmą udział: zespół Agnellus, śpiewający aktor Maciej Maciejewski i pianista Dawid Rudnicki, Bernez Tangi i gitarzysta Yon Goue, Kutabuk, The Train Jazz Theater oraz na jazzowy finał Ernst Bier & Mack Goldsbury Group. W programie przewidziana jest również odsłonięcie muralu wykonanego przez Agnieszkę Dąbrowską -Walczak i Martę Fijałkowską do wiersza pochodzącego z książki, która zostanie uznana przez jury kutnowskiego konkursu za najlepszy debiut poetycki roku 2010.
Program VII Festiwalu Złoty Środek Poezji Kutno 2011
25 czerwca 2011 (Pałac Gierałty, PSM, Park Wiosny Ludów)
godz. 12.00 VI Otwarty Konkurs Jednego Wiersza
godz. 16.00 Pociąg do poezji. Intercity - prezentacja antologii i jej autorów: Jerzy Suchanek, Wojciech Kudyba, Małgorzata Lebda, Krzysztof Bieleń, Jakub Przybyłowski i Mariusz Więcek
godz. 18.00 Kazimierz Brakoniecki - spotkanie autorskie
godz. 20.00 Paol Keineg i Bernez Tangi – spotkanie z poetami bretońskimi - prowadzi Kazimierz Brakoniecki
godz. 21.30 Werdykt jury VI Otwartego Konkursu Jednego Wiersza
godz. 22.00 - 1.00 Przez granice słów i dźwięków - noc koncertowa
W programie: Bernez Tangi z towarzyszeniem gitarzysty Yona Goueza
Maciej Maciejewski z towarzyszeniem pianisty Dawida Rudnickiego
Zespół Agnellus
26 czerwca 2011 (Willa Troczewskiego/USC, 29 Listopada 4)
godz. 16.00 Poetycka Kostka Wolnego Wyboru - rozstrzygnięcie plebiscytu i konkursu
godz. 17.00 VII OKL Złoty Środek Poezji – wręczenie nagród
godz. 17.30 Ściana Poetów – odsłonięcie muralu
godz. 18.00 Zeszyty Poetyckie – prezentacja autorów: Dariusz Dziurzyński, Dawid Jung, Marcin Orliński i Krzysztof Szymoniak
godz. 20.00 Przez granice słów i dźwięków - wieczór koncertowy (Pałac Gierałty, PSM, Park Wiosny Ludów)
poetyckie intro: Sławomir Matusz
Kutabuk
The Train Jazz Theater
godz. 21.30 Jazzowy finał: Ernst Bier & Mack Goldsbury Group
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych:www.kdk.art.pl i www.srodek.pl
Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrody w VII OKL Złoty Środek Poezji ufundowało Miasto Kutno.
Koordynatorem festiwalu jest z ramienia Kutnowskiego Domu Kultury: Artur Fryz, afryz@autograf.pl.
Koordynatorem OKL "Złoty Środek Poezji" jest Ola Rzadkiewicz, prezes ŚSSK Środek, wandea@onet.pl.