Państwowy Instytut Wydawniczy i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
serdecznie zapraszają na spotkanie
z Krzysztofem Miklaszewskim
promujące jego najnowszą książkę
ZATRACENIE SIĘ W SCHULZU
HISTORIA PEWNEJ FASCYNACJI
Prowadzenie: Wojciech Chmurzyński
13 stycznia (środa), godz. 18.00
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20, Warszawa
Krzysztof Miklaszewski (ur. 1944) – znany w Polsce wszechstronny „człowiek teatru” (scenarzysta studenckiej rewolucji, odnowiciel Krakowskiego Teatru Telewizji, aktor Tadeusza Kantora ), a na świecie ceniony reżyser filmów dokumentalnych (ostatnio: Hollywood Eagle Documentary Award 2008) jest z wykształcenia filologiem i historykiem sztuki, a z powołania... reporterem.
Wszystkie te pasje, zainteresowania, fascynacje i umiejętności zdaje się zespalać jego dwunasta książka, Zatracenie się w Schulzu. A że wszystko – jak twierdzi sam autor – zaczęło się u niego od... Schulza, trafną rekomendację tej pisarskiej przygody stanowi zdanie znakomitego historyka teatru prof. Jana Ciechowicza: „Krzysztof Miklaszewski jak nikt przeszedł wszystkie kręgi wtajemniczenia u Schulza”.
Marek Wojciech Chmurzyński (ur. 1945), historyk i krytyk sztuki. Absolwent Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1973-1995 kurator Działu Sztuki w Muzeum Literatury w Warszawie. Długoletni badacz i popularyzator twórczości plastycznej Brunona Schulza – autor głośnych wystaw schulzowskich w Polsce (1992- “Bruno Schulz. Ad memoriam”) oraz we Francji, Niemczech i Izraelu. Uczestniczył w odsłonięciu tzw. fresków Schulza w dawnej willi Landara w Drohobyczu jako główny ekspert polski delegowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od grudnia 1995 – dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie, twórca wielu wystaw i publikacji poświęconych historii i sztuce karykatury. Wielokrotny juror polskich i międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczno-humorystyczny, m.in. w Belgii, Bułgarii, Słowacji i Serbii.