Zadie Smith opisała biblioteki miejskie jako "absolutnie niezbędne" i gwarantujące równość w dostępie do wiedzy i edukacji. Broni w ten sposób lokalnych oddziałów bibliotek w batalii, jaka rozpętała się w Wielkiej Brytanii w obliczu groźby zamknięcia setek spośród nich.
- Całe swoje życie zawdzięczam bibliotekom i literaturze - powiedziała w wywiadzie radiowym Smith. Pisarka dołączyła do kampanii w obronie biblioteki w Kensal Rise (Brent), mówiąc, że wiele dzieci z rodzin, które nie należą do klasy średniej, ma problemy z uzyskaniem dostępu do książek. Wiele rodzin nie ma książek na swoich półkach. Dla dzieci wywodzących się z nich jedyną szansą na społeczny awans było korzystanie z biblioteki. - To właśnie biblioteka była miejscem, gdzie miałam szansę dowiedzieć się wszystkiego, czego potrzebowałam. Była w mojej edukacji najzupełniej niezbędna - wyznała Smith.
Według szacunków strony internetowej Public Library News, 245 brytyjskich bibliotek jest obecnie zagrożonych zamknięciem. W Wielkiej Brytanii działa nieco ponad 4000 bibliotek publicznych. W Brent, którego broni m.in. Zadie Smith, hrabstwo zamknęło już sześć bibliotek, ale protesty w obronie kolejnych wciąż trwają. By obronić bibliotekę Kensal Rise potrzeba 70 tysięcy funtów. W ramach kampanii zebrano już ponad 36 tysięcy, a do zakończenia zbiórki zostało 5 dni. Ponadto uczestnicy akcji przygotowują petycję do właściciela budynku z zapytaniem, czy otrzymają zezwolenie na dalsze prowadzenie biblioteki - już jako ośrodka finansowanego przez społeczność.
Pisarka skrytykowała upolitycznienie debaty o bibliotekach. - Kiedy byliśmy dziećmi, nawet nie wyobrażaliśmy sobie, by funkcjonowanie bibliotek mogło być upolityczniane - by bycie za lub przeciw ich finansowaniu było kwestią lewicową lub prawicową. To, co się dzieje, jest zadziwiające! Tu nie chodzi o politykę, ale o równość w dostępie do możliwości rozwoju. Wiadomo, że nie można oczekiwać, że wszyscy otrzymają tak samo dobre wykształcenie. Ale można oczekiwać, że każdy będzie miał szansę na dostęp do wykształcenia. Biblioteki wydają się tu sprawą najbardziej podstawową.