27. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" odbędzie się w dniach 17-21 czerwca 2008 roku.
Po raz drugi Festiwal będzie miał krajową formułę, opracowaną przez obecnego Dyrektora Programowego Festiwalu Jerzego Kapuścińskiego. Trzon Festiwalu stanowią dwa konkursy: pełnometrażowych polskich debiutów filmowych i debiutanckich krótkich metraży - animacji, dokumentów, fabuł; filmy konkursowe ocenia znakomite jury, składające się z autorytetów w dziedzinie filmu, kultury, sztuki. Każdy pokaz kończą słynne dyskusje "Szczerość za szczerość" prowadzone przez młodych krytyków. Program Festiwalu uzupełniają pokazy specjalne, koncerty, debaty, Laboratorium Scenariuszowe… W ten oto sposób młode polskie kino rysuje się jako całość. Całość, ale nie monolit. Jeśli produkcja filmowa rozwija się, jeśli rokrocznie powstaje w Polsce coraz więcej debiutów, to w takim razie naturalnym miejscem ich konfrontacji powinien być koszaliński festiwal. Tak, jak to było w latach 70-tych.
Pomysł spodobał się. Liczba uczestników ubiegłorocznej edycji imprezy osiągnęła rekordowy wynik blisko 16 tysięcy widzów. Festiwal został nominowany do I edycji nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zdobywca Wielkiego Jantara Xawery Żuławski otrzymał największą nagrodę, jaka przyznano w 2007 roku na polskich festiwalach filmowych: 900 000 złotych na produkcję kolejnego filmu, ufundowane przez Prezesa TVP S. A.
W tym roku będzie podobnie. Pracami jury pokierują Wojciech Marczewski i Dariusz Gajewski. W konkursie pełnometrażowym znajdzie się 7 profesjonalnych pełnometrażowych debiutów fabularnych. Wysoki poziom będzie mieć konkurs krótkich metraży - do konkursu zgłoszono znakomite fabuły, animacje i dokumenty z ASP, PWSFTViT, WRiTv z Katowic, Warszawskiej Szkoły Filmowej czy Szkoły Wajdy, a także zrealizowane przez niezależnych producentów. Solidną reprezentację w koszalińskim konkursie będą mieć filmy z programów SFP "Pierwszy dokument" i "30 minut" ( "Obcy VI" Borysa Lankosza, "Aria Diva" Agnieszki Smoczyńskiej, "Jak to jest być moją matką" Norah McGettingan, "Gadzio" Kryspina Pluty, "Gośka gola" Joanny Kaczmarek, "PRL de luxe" Edyty Wróblewskiej).
Dyskusje "Szczerość za szczerość", które są tradycją "Młodzi i Film", prowadzić będą młodzi krytycy, m.in. Wojtek Kałużyński, Łukasz Maciejewski, Magda Sendecka.
Rolą Koszalina jest po raz pierwszy pokazywać publiczności najzdolniejszych młodych filmowców, poznawać ich z sobą, z publicznością i z krytykami. W tym roku tym ostatnim poświęcimy dużo uwagi. Ważnym punktem programu będzie debata na temat młodej krytyki: zapytamy, jaką powinna spełniać rolę. Zapytamy, czy młoda krytyka w ogóle istnieje w Polsce? Czy jest potrzebna? Myślę, że może zbliżyć to nas i samych krytyków do opisania młodego polskiego kina. - mówi Jerzy Kapuściński, dyrektor programowy "Młodzi i Film". Debatę, która odbędzie się ostatniego dnia Festiwalu w sobotę 21 czerwca, będzie relacjonowała TVP Kultura. W dyskusji wezmą udział młodzi filmowcy i krytycy filmowi z najważniejszych polskich mediów.
Po raz kolejny Festiwal ściśle współpracuje z Telewizją Polską. TVP Kultura po raz drugi będzie organizować tu specjalne pokazy, a także emitować na antenie konkursy dla widzów. Specjalną atrakcją będzie pokaz "Kizi Mizi" Mariusza Wilczyńskiego oraz performance artysty. Nowością jest współpraca "Młodzi i Film" z TVP 2, która będzie relacjonować wydarzenia festiwalowe.
Po raz pierwszy w programie znajdzie się również sekcja zagraniczna, pozakonkursowa. Na Festiwalu zobaczyć będzie można najciekawsze debiuty zagraniczne mijającego roku: filmy z Niemiec, Rosji, Francji, Izraela i Czech.
Na Festiwalu wyjątkowo dużo będzie profesjonalnych spotkań i prezentacji. W programie "Młodzi i Film" znalazły się m.in. prezentacje "Laboratorium scenariuszowego", Studia Munka, programu "Pierwsze ujęcie" PISF a także przygotowana merytorycznie przez KIPA konferencja na temat programu "Narodowa Cyfryzacja Kin". Wyjątkowym w skali kraju wydarzeniem będzie łączony jubileusz 60-lecia PWSFTViT i 30-lecia Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z okazji którego zaprezentowana zostanie retrospektywa najlepszych etiud z obu szkół i odbędzie się uroczyste przyjęcie.
Od zawsze Koszalin to nie tylko filmy, ale i muzyka. Otwarcie uświetni koncert Jimiego Tenora. W klubie festiwalowym zagrają też po filmowych projekcjach: Stereo Total, Donna Regina, Tilt z Tomkiem Lipińskim i Łona. Na zakończenie organizatorzy zaprosili do głównego festiwalowego kina Kryterium Wojciecha Waglewskiego z towarzyszącymi mu muzykami Voo Voo i synami Bartkiem (Fiszem) i Piotrkiem (Emade). Codziennie będzie też działał w Centrum Festiwalowym - w kinie Kryterium Klub Festiwalowy "Rezerwat" (nazwany tak na pamiątkę znakomitego filmu Łukasza Palkowskiego). Po projekcjach i koncertach w Klubie będzie można posłuchać muzyki jazzowej w wykonaniu znakomitych artystów (Eryk Kulm Quintesense, Trio Piotr Kałużny, zespół Katorna razem z Włodzimierzem Pawlikiem, Trio RGG).
Jednym z najciekawszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu będzie konkurs na Superjantara. W zeszłym roku widzowie i internauci wybierali najlepszy debiut dekady - niespodziewanie w cuglach wygrało skromniutkie "Moje miasto" Marka Lechkiego. Tym razem głosować będą na najciekawszy debiut aktorski dekady. Nazwiska zwycięzców - aktorki i aktora - poznamy w dniu zakończenia Festiwalu.
Autorem plakatu i oprawy graficznej tegorocznego Festiwalu jest Piotr Młodożeniec, urodzony w 1956 roku, ceniony polski plakacista, absolwent Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie. Artysta zasiada jednocześnie w jury konkursu krótkometrażowego.
Każdy z gości Festiwalu otrzyma specjalny filmowy upominek. Od 2002 roku, każdego roku przyjeżdżała do Koszalina ekipa młodych twórców: reżyser, operator, dźwiękowiec i realizowali film dokumentalny w trakcie trwania festiwalu. Ich 5 filmów zostanie utrwalone na płycie DVD wydanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich na zlecenie Prezydenta Miasta Koszalin.
Mam nadzieję, że laureaci tego festiwalu będą uzyskiwali swego rodzaju szlif, szlachectwo, które potem będzie pomagało w dalszej karierze tych osób, mówi Prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński, który czynnie angażuje się w organizację Festiwalu. Podobnie stało się z reżyserem filmu "Rezerwat" z roku ubiegłego. Liczba kolejnych sukcesów, jakie ten reżyser osiągnął pokazuje, że rzeczywiście ten festiwal może być i jest sposobem na odkrywanie kolejnych talentów kina polskiego.
Ważne jest, aby było na festiwalu to, co w zeszłym roku: to było spotkanie młodych twórców z publicznością z krytykami, ale także, aby sami twórcy mogli obejrzeć swoje filmy, podkreśla Jerzy Kapuściński. Bo to jest jedyne miejsce, w którym oni mogą obejrzeć najciekawsze filmy swoich kolegów. I porównać, i porozmawiać o tym. Myślę też, że to jest jedyne miejsce, gdzie można porozmawiać w nieformalny sposób z twórcami, z Jury, które specjalnie dobieramy, aby to byli ludzie cenieni przez młodych filmowców.
Dyrektorem Festiwalu jest Jacek Paprocki, dyrektorem programowym - Jerzy Kapuściński, producentem - Paweł Strojek. Organizatorami Festiwalu są: Miasto Koszalin i Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Producentem Festiwalu jest Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Imprezę wsparły m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz i Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.
Patronami medialnymi Młodzi i Film są: TVP 2, TVP Kultura, Rzeczpospolita, Canal+, Radio Vox, portale: Stopklatka.pl i WP.pl, Kino, Magazyn Filmowy SFP, TVP Szczecin, TV Max, Dziennik Miasto, Radio Koszalin, Gildia.pl, miesięcznik Czas Kultury.