Zapraszamy na aktualne wystawy w Zachęcie i Projekcie Kordegarda!
W letnie gorące wtorki i upalne środy konkurs z nagrodami, zniżki w księgarni artystycznej, oprowadzanie przewodnika w cenie biletu! Każdy bilet na wystawę kupiony w tych dniach bierze w udział w konkursie. Do wygrania atrakcyjne nagrody.
Letnie kino we wtorki i czwartki, a w sierpniu niespodzianka w Małym Salonie Zachęty!
Choreografia ciał
18.06 - 14.08
Wystawa Choreografia ciał odnosi się do związków sztuk wizualnych z choreografią i tańcem, tworzenia przez współczesnych artystów różnorodnych układów choreograficznych, mniej lub bardziej tanecznych czy dynamicznych, czasem opartych jedynie na minimalnym ruchu lub geście.
Otwierając drzwi?
Sztuka białoruska dzisiaj
24.05 - 21.08
Jednym z założeń wystawy jest umożliwienie Białorusinom spojrzenia na własną sztukę z zewnątrz, bez powszechnie przyjętych tabu. Większość prezentowanych prac nawiązuje w taki czy inny sposób do problemów białoruskiego społeczeństwa, jednak tylko nieliczne odważnie wypunktowują kwestie, o których zazwyczaj „się nie rozmawia”. Projekt ma szansę stworzyć nowe drogi komunikacji dla stosunkowo odosobnionej i nieznanej międzynarodowej publiczności sztuki z Białorusi. Innymi słowy, będziemy mogli mówić o sukcesie, jeśli drzwi uda się choć trochę uchylić.
Yael Bartana
Zamach
03.06 - 21.08
Film izraelskiej artystki Yael Bartany prezentowany jest równolegle do wystawy … i zadziwi się Europa w Pawilonie Polonia na 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Po raz pierwszy w historii biennale Polskę reprezentuje twórca z innego kraju. Zamach jest ostatnią częścią „polskiej” trylogii Bartany, w skład której wchodzą również wcześniejsze filmy: Mary Koszmary (2007) oraz Mur i wieża (2009).
Kama Sokolnicka
Niepokój z widokiem
16.07 - 25.09
Wystawa Kamy Sokolnickiej to pokaz najnowszych prac wrocławskiej artystki. W prezentowanych w Projekcie Kordegarda kolażach z cyklu Dissapoint of View oraz dwóch seriach obrazów Sokolnicka porusza się w obszarach dobrze znanych z jej wcześniejszych dzieł, jednocześnie eksplorując nową tematykę.
Historia pewnego chłopaczyny
04.08 18:00
4 sierpnia 2011 (czwartek), godz. 18
Pokaz filmu towarzyszący wystawie „Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj”
Historia pewnego chłopaczyny
reż. Sergei Loban, 2001
Pierwsza niezależna produkcja białoruska. Film nakręcony na zamówienie białoruskiej gazety opozycyjnej, oparty na scenariuszu jednego z liderów białoruskiego undergroundu.
Bezpłatny przewodnik w języku angielskim
w każdy wtorek, środę i sobotę o godz. 17
czas: około 1 godziny
zbiórka: hol główny
wejście: z biletem wstępu bez dodatkowych opłat za przewodnika
W ciągu godziny opowiemy o wystawach w galerii oraz odpowiemy na wasze pytania.
Niepokorny. Xawery Dunikowski
Joanna Torchała, Niepokorny. Xawery Dunikowski, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Orońsko 2011
Bogato ilustrowany album towarzyszy wystawie Xawerego Dunikowskiego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Publikacja, na którą od dawna czekali zarówno znawcy twórczości artysty, jak i miłośnicy rzeźby, wypełnia dotkliwą lukę braku opracowań na temat tego wybitnego twórcy.
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
00-916 Warszawa
tel. 22 / 556 96 00
fax 22 / 827 78 86
Informacja nadesłana